وزیر اقتصاد دولت دهم با حضور در برنامه پایش به انتقادات و ابهامات مطرح شده در خصوص موجودی صندوق توسعه ملی و رشد اقتصادی کشور پاسخ داد و گفت: هم اکنون ذخیره ارزی کشور ۱۰۰ میلیارد دلار است که البته ۲۰ میلیارد دلار دیگر نیز هنوز به کشور نیامده است.

به گزارش افکارنیوز ، سیدشمس الدین حسینی با حضور در برنامه اقتصاد پایش با اشاره به آمارها و ابهامات ارائه شده از سوی برخی از مسئولان اقتصادی دولت یازدهم گفت: در ابتدا باید بدانیم که این آمارها از مراکز رسمی و قابل مستند ارائه شود.

وی گفت: اداره دولت کار آسانی نیست و ما شرایط را درک می کنیم به همین دلیل سعی می کنم تا آمارهای مستندی را ارائه کنم که از این طریق سوءتفاهم ها برطرف شود.


* ارتقاء کشور در شاخص امید به زندگی


وی با اشاره به آمار رسمی سازمان عمران ملل متحد گفت: در سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ جمهوری اسلامی از یک کشور دارای رتبه بالا از توسعه منابع انسانی برخوردار شد به طوری که این آمارها حاکی از امید به زندگی و آموزش بوده است.

وزیر اقتصاد دولت های نهم و دهم گفت: مردم باید بدانند که در چه شرایطی از سبک زندگی و رفاه به سر می برند به طوری که هم اکنون در مباحث علمی بسیار جلوتر از برنامه ۱۴۰۴ هستیم و به رتبه های عالی در منطقه رسیده ایم.


* آمار دریافتی و پرداختی خزانه در سال جاری


وی با اشاره به ایجاد شکاف میان آمارهای ارائه شده از سوی دولت قبل و دولت جدید گفت: همانطور که در بالا اشاره کردم این آمارها باید مستند و از مراکز معتبر ارائه شده باشد و نمی توان تکیه به آمارهای رسانه ها و اخبار کرد زیرا کشور را دولتمردان باید براساس آمارهای دقیق اداره کنند.

وی با اشاره به حجم دریافتی های دولت در ۶ ماهه اول سال گفت: حجم دریافتی های دولت ۲۶ درصد در این ۶ ماه نسبت به سال ۹۱ رشد داشته است.

وی در ادامه با اشاره به آمارهایی که در خصوص کالاهای اساسی مطرح می شود، گفت: اخیراً شنیده ام برخی از دولت مردان اعلام کرده اند ذخیره کالاهای اساسی در حد صفر بوده است آیا واقعاً امکانپذیر است ذخایر کالاهای اساسی را ترمیم کنیم.

سخنگوی دولت دهم ادامه داد: براساس آمارهایی که از آقای دکتر غضنفری گرفته ایم متوجه شدیم در زمانی که دولت می خواست تغییر کند ذخیره های نهاده های دامی و گندم به میزان چند ماه بود و حتی به خاطر دارم در آستانه برگزاری انتخابات در جلسه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی طرحی مطرح و تصویب شد که بتوانیم ذخیره کالاهای اساسی را از حد استاندارد نیز بالاتر ببریم اما پس از تغییر دولت متوجه شدم این مصوبه ستاد تدابیر لغو شده است و پس از پیگیری هایی دوباره این مصوبه احیا شد.

وی با اشاره به آمار ارائه شده در خصوص خزانه گفت: هنگامی که رئیس جمهور جدید حکمش تنفیذ شد من وزیر اقتصاد بودم و در آن موقع آمار خزانه را از مراجع رسمی دریافت کردم و متوجه شدم که رقم موجود در خزانه ۱۶ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۶ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به میزان دریافتی خزانه در ۶ ماه امسال گفت: آمارها نشان می دهد میزان دریافتی خزانه در ۶ ماه نخست سال ۲۶ درصد رشد داشته و حتی هزار میلیارد تومان نسبت به مدت مشابه گذشته سال نیز مثبت بوده است.

* ذخیره ارزی کشور بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است

وی در ادامه با اشاره به آمار ذخایر ارزی کشور گفت: هم اکنون حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی وجود دارد که ۲۰ میلیارد دلار نیز به دلیل تحریم نفت ایران هنوز به کشور بازنگشته و این ۲۰ میلیارد دلار جدای از ذخیره ارزی موجود کشور است.


* آخرین آمار از صندوق توسعه ملی


وی در ادامه با اشاره به آمار ذخایر صندوق توسعه ملی گفت: تا پایان دولت دهم این آمار ۵۵ میلیارد دلار بود که پس از دادن وام به بخش خصوصی این آمار ۳۲ میلیارد دلار شد که براین اساس هم اکنون ذخیره موجود در صندوق توسعه ملی ۳۲ میلیارد دلار است و مابقی به عنوان وام پرداخت شده و باید دریافت شود.


* پاسخ به ابهامات درباره نرخ رشد اقتصادی


وزیر اقتصاد دولت های نهم و دهم با اشاره به بحث هایی که در خصوص نرخ رشد اقتصادی مطرح شده است، گفت: ما یک نرخ رشد پیش بینی شده و نرخ رشد قطعی داریم که براین اساس اگر در دوره ای من و آقای احمدی نژاد نرخ رشد را حدود ۵ درصد اعلام می کردیم اما نرخ رشدی که بانک مرکزی و مرکز آمار ارائه کرده است حدود ۳ درصد است دلیلش این است که من و آقای احمدی نژاد پیش بینی مان از نرخ رشد را اعلام می کردیم اما مرکز آمار نرخ رشد قطعی را اعلام کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بخش هایی که نسبت با تحریم در ارتباط مستقیمی هستند دارای نوسانات بیشتری بودند، گفت: هرچه اقتصاد و بنگاه هایی که با تحریم نفتی در ارتباط بود دارای نوسان های مختلفی بود و واکنش های متفاوتی را از خود نشان می داد.

حسینی با اشاره به بدهی دولت گفت: مجموعه ذخایر خارجی کشور در دولت دهم ۱۰۰ میلیارد دلار است که ۸۶ درصد نسبت به دولت نهم رشد داشته است.

وی با اشاره به بدهی های بالقوه گفت: این بدهی ها ۱۶.۹ میلیارد دلار بوده که ۳۱ درصد در دولت نهم کاهش یافته است.


* روایت حسینی از بدهی دولت به بانک مرکزی


وی با اشاره به آمارهای ارائه شده در ترازنامه بانک مرکزی ایران گفت: مجموع بدهی دولت به بانک مرکزی ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است که به این حرف به استناد ماده ۲۶ پول و بانکی گفته شده است.

وی در ادامه با اشاره به میزان پولی که به صورت علی الحساب به بانک مرکزی بازگردانده شده است، گفت: بخشی از این بدهی به صورت علی الحساب به بانک مرکزی واریز شده و مابقی نیز باید به حساب بانک مرکزی واریز شود.


* ۱۰۰ میلیارد دلار تبدیل به طلا شد


حسینی با اشاره به آمارهای ذخایر طلا در کشور گفت: من در خصوص آمارهایی که آقای بهمنی در این مورد اعلام کرده اند چون نمی دانم سندش کجاست صحبت نمی کنم اما براساس سیاست های ارزی کشور در سال ۸۶ و سال قبل از آن دو شوک ارزی داشتیم که هر دوی آنها مربوط می شود به تحریم های اعمال شده از این جهت مجبور بودیم که بخشی از ذخایر ارزی کشور را تبدیل به طلا کنیم که بخشی از ذخایر ارزی کشور که قبلاً اعلام کردم ۱۰۰ میلیارد دلار تبدیل به طلا شده و چون قیمت جهانی طلا افزایش یافته است بنابراین از نظر ارزشی هم اکنون در شرایط خوبی به سر می بریم.

سخنگوی اقتصادی دولت دهم با اشاره به جذب سرمایه خارجی گفت: در سه، چهار سال گذشته پیوسته جذب سرمایه های خارجی مثبت بوده است به طوری که در سال های اخیر یعنی در سال ۹۰ و ۹۱ جذب سرمایه خارجی از ۴ میلیارد دلار هم گذشته است.


* دولت جدید با تفسیر جدید از هدفمندی به مشکل خوردوی با اشاره به درآمد هدفمندی و پرداخت یارانه ها به مردم گفت: همانطور که براساس قانون هدفمند کردن یارانه ها آمده باید شرکت ها پول خود را به حساب خزانه واریز کنند تا میزان یارانه نقدی از این حساب پرداخت شود ولی براساس آمار و اطلاعاتی که من دارم بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از این پول هرگز به خزانه واریز نشد.

وی افزود: براساس قانون هدفمندی باید ۵۰ درصد از منابع را به سازمان هدفمند کردن یارانه ها، ۲۰ درصد را به دولت و ۳۰ درصد را به تولید اختصاص دهیم و همچنین براساس تفسیری که از مجلس در خصوص محل پرداخت یارانه های نقدی گرفتیم می توانستیم این پول را به مردم بدهیم اما در دولت جدید این تفسیر را کنار گذاشتند برای همین به مشکل خوردند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هیچ برنامه ای اقتصادی در کشور با موفقیت کامل اجرا نمی شود جز اینکه اقتصاد ایران شفاف شود، گفت: من و آقای فرزین حاضریم در یک برنامه تلویزیونی و با حضور یکی از مسئولین مطلع در دولت جدید به بحث و گفت وگو بپردازیم که نتیجه آن حتماً می تواند برای کشور راهگشا باشد.* رشد نقدینگی حتما منجر به تورم نخواهد شدحسینی با اشاره به رشد نقدینگی و بحث هایی که در این زمینه اخیراً مطرح شده است، گفت: براساس آمارهای موجود رشد نقدینگی از ۹۴ هزار میلیارد تومان به ۴۶۰ هزار میلیارد تومان رسید اما اگر نگاهی به طی سال های مختلف در خصوص روند رشد نقدینگی بیندازیم خواهیم دید نه تنها در این ۴ سال بلکه از سال ۷۶ تا سال ۸۴ رشد نقدینگی به میزان ۴۱۰ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه رشد نقدینگی حتماً منجر به تورم نخواهد شد، گفت: اگرچه معتقدم مسکن مهر و اجرای هدفمند کردن یارانه ها نقدینگی را افزایش داده اما برخی از تورم موجود در کشور به دلیل شوک های ارزی است که مخصوصاً در این سال های اخیر صورت گرفت.

وی اظهار داشت: از آنجایی که بخشی از تولید کشور به صادرات و واردات متکی است بنابراین هر شوک ارزی می تواند به تورم منجر شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات