علائم اختلاف بین آمریکا و عربستان توجه فعالان بازار نفت را به خود جلب کرده است اما این فعالان در حال حاضر درباره عرضه نفت به بازار جهانی نگرانی چندانی ندارند.

به گزارش افکارنیوز ، عربستان نسبت به رویکرد آمریکا در قبال سوریه و ایران ناراضی است و ظاهرا این نارضایتی را در محافل سیاسی نشان داده است.

این کشور هفته گذشته در اعتراض به بی تفاوتی در قبال سوریه، عضویت دو ساله در شورای امنیت سازمان ملل را رد کرد در شرایطی که این نهاد روی عملکرد سازمان ملل در سوریه نظارت دارد.

جان کلیداف تحلیلگر نفتی گفت: با توجه به مشکلات عرضه نفت که ما از کشورهای عربی داشته ایم، عربستان این جای خالی را پر کرده است. باید ببینیم که آیا آنها از نفت به عنوان ابزاری برای آگاه کردن آمریکا از نارضایتی خود استفاده خواهند کرد یا خیر.

گزارش ها حاکی از این است که شاهزاده بندر بن سلطان رییس سازمان اطلاعات عربستان به دیپلماتهای اروپایی گفته است در اعتراض به سیاستهای آمریکا در منطقه قصد دارد همکاری با آمریکا را در زمینه مسلح کردن و آموزش شورشیان سوری کاهش دهد.

اندرو لیپو یک تحلیلگر نفتی دیگر گفت: فکر نمی کنم که این مسئله روی روابط نفتی تاثیر بگذارد. اما در عین حال فکر می کنم ناآرامی زیادی در منطقه خاورمیانه وجود داشته باشد و ما مطمئنا حمایت عربستان را خواهیم داشت به رغم اینکه آن ها نسبت به آب شدن یخ روابط ایران و آمریکا ناخشنود هستند.

وی گفت: آمریکا همچنان یکی از بزرگترین بازارهای نفتی عربستان است که ۵۰ درصد سهام پالایشگاه موتیوا در تگزاس را به همراه شل در اختیار دارد.

وی افزود: عربستان به تازگی ۱۰ میلیارد دلار برای توسعه بندر آرتور هزینه کرده است.

حسن روحانی رییس جمهور جدید ایران از زمان سفر به نیویورک برای حضور در نشست سازمان ملل درحال بهبود مناسبات با غرب بوده است.

این در حالی است که تحلیلگران گفته اند انتظار ندارند به رغم پیشرفت در گفت وگوهای هسته ای، تحریم های ایران به این زودی ها برداشته شوند.

اما ایران در حال حاضر در حال برقراری ارتباط با خریداران نفتی قدیمی خود و صحبت درباره کاهش قیمت پس از لغو تحریم هاست.

در خصوص سوریه دولت اوباما نسبت به مسوول دانستن دولت این کشور برای مرگ غیرنظامیان در حملات شیمیایی چند ماه پیش بسیار جدی است.

عربستان سعودی در حال لابی برای یک کرسی موقت در شورای امنیت بود، اما بسیار تعجب آور است که این کشور ناگهان از این درخواست خود صرف نظر کرد و شورای امنیت را به بی تفاوتی در برخورد با مسئله سوریه و مناقشه فلسطین و اسرائیل متهم کرد.

بهای نفت برنت در واکنش به این اتفاق کمی بالا رفت اما مجددا کاهش یافت. اما بهای نفت آمریکا پس از انتشار گزارشها درباره ذخایر نفت آمریکا که حاکی از افزایش عرضه بود، به شدت کاهش یافته است.

کیلداف افزود: فعالیت پالایشگاههای آمریکا نسبت به دوران اوج تابستان کندتر شده و این مسئله در کنار افزایش تولید نفت شیل باعث شده که ذخایر نفت آمریکا افزایش پیدا کند.

عربستان در زمینه تحریم های غرب علیه ایران به غرب کمک کرده است. بهبود در مناسبات ایران و آمریکا باعث بازگشت روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت ایران به بازار جهانی خواهد شد.

گن مک گلان تحلیلگر انرژی گفت: آنها واقعا نمی خواهند که نفت ایران به بازار بازگردد. عربستان از حضور در شورای امنیت کنار کشیده زیرا با فعالیت در پشت صحنه راحت تر است.

عربستان برای پر کردن جای خالی ایران در بازار، تولید نفت خود را به میزان بی سابقه ای افزایش داده است. تولید نفت عربستان بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز است. آمریکا امسال جای روسیه را به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز جهان گرفت، اما در زمینه صادرات نفت عربستان همچنان درصد قرار دارد.

آمریکا در هفته منتهی به ۱۱ اکتبر روزانه هفت میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرد که نسبت به هفته قبل از آن (روزانه هفت میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه) ۱۱ درصد کاهش نشان می دهد.

عربستان سال گذشته به طور متوسط روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت به آمریکا صادر کرد که نسبت به سال ۲۰۱۱ (یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز) افزایش یافته است.

همچنین عربستان ۱۶ درصد واردات نفت آمریکا را تامین می کند و از این حیث پس از کانادا در رتبه دوم است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات