وزیر «صنعت، معدن و تجارت» بالاخره آب پاکی را روی دست مردم ریخت و به صراحت اعلام کرد خودرو ارزان نمی شود.

به گزارش افکارنیوز ، آن طور که محمدرضا نعمت زاده عنوان کرده، خودروسازان از این پس فقط با ارز آزاد کار می کنند و دیگر خبری از ارز مبادله ای نخواهد بود. به اعتقاد کارشناسان و فعالان صنعت خودرو، این موضوع معنایی جز افزایش قیمت ندارد و خودروهایی که گران بودند، حالا گران تر هم خواهند شد.هرچند خودروسازان بارها گفته اند که دولت طی یکی دو سال گذشته بخش بسیار اندکی از ارز مبادله ای مورد نیاز آنها را تامین کرده، اما ظاهرا قیمت ها بر اساس این ارز تعیین نشده اند. به عبارت بهتر، خودروسازان بخش اعظم نیاز خود به ارز را به صورت آزاد و نه مبادله ای، تامین کرده اند، اما شورای رقابت به عنوان مسوول قیمت گذاری خودرو، قیمت ها را مطابق با ارز مبادله ای محاسبه کرده است. این اقدام شورای رقابت، همواره اعتراض خودروسازان را به همراه داشته، به نحوی که آنها بارها تاکید کرده اند، یا باید ارز مبادله ای در اختیارشان قرار بگیرد یا اینکه شورای رقابت، قیمت ها را بر حسب ارز آزاد محاسبه کند.با این حال، هیچ یک از این دو اتفاق تا به امروز رخ نداده و همین موضوع، عدم تعیین قیمت نهایی خودروها و در نتیجه، بلاتکلیفی مردم را در پی داشته است، تا جایی که خیلی ها دست از خرید کشیده و در رویای ارزانی به خواب رفته اند؛ حالا اما وزیر صنعت، خواب را از سر مردم پرانده و با صراحت گفته که قیمت خودرو کاهش نخواهد یافت.خودروسازان هم که تکلیف شان مشخص است؛ آنها بارها تاکید کرده اند قیمت خودرو قابل کاهش نیست، مگر آنکه شرایط کسب و کار عوض شده و هزینه های تولید پایین بیاید. به گفته خودروسازان، صنعت خودرو در این سال ها آنقدر زیان دیده که تا دو سه سال آینده هرچه هم سود ببرد، همه صرف جبران ضررها خواهد شد.

این حرف ها اگرچه مورد قبول مردم نیست و آنها بی پولی صنعت خودرو را باور ندارند، اما وزیر صنعت حال ناخوش جاده مخصوصی ها را باور کرده است.


نعمت زاده که انتخاب شدنش به عنوان وزیر «صنعت، معدن و تجارت» مورد استقبال اهالی صنعت به خصوص خودروسازان قرار گرفت، در تازه ترین موضع خود گفته که قیمت خودرو پایین نخواهد آمد.

وی با بیان اینکه ضرب و تقسیم وزارت صنعت و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، نشان می دهد قیمت های جاری خودرو، کف قیمت است، صراحتا تاکید کرده که مردم منتظر کاهش قیمت خودرو نباشند، زیرا از این پس قیمت با ارز آزاد محاسبه خواهد شد.


نعمت زاده گفته که قیمت خودرو قبلا بر مبنای ارز مبادله ای محاسبه می شد ولی با توجه به اینکه در حال حاضر خودروسازان از ارز آزاد استفاده می کنند، امکان کاهش قیمت وجود ندارد.

وزیر صنعت عنوان کرده که به خودروسازان گفته ایم قیمت خودرو را زیاد افزایش ندهند و بر همین اساس، ممکن است مختصر تغییراتی در قیمت برخی خودروها داشته باشیم.


به گفته نعمت زاده، از خودروسازان خواسته شده تا امسال کمتر سود ببرند و همین قیمت های فعلی را دنبال کنند، هرچند ممکن است در برخی موارد تغییراتی نیز رخ بدهد. وی این را هم گفته که وزارت صنعت چند روز از شورای رقابت مهلت خواسته تا قیمت ها براساس ارز آزاد محاسبه شود. گفته های نعمت زاده در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان، محاسبه قیمت خودروها بر اساس ارز آزاد به گرانی بیشتر منتهی خواهد شد. به اعتقاد آنها، شورای رقابت تا به امروز قیمت خودروها را بر اساس ارز مبادله ای محاسبه می کرد و حالا که پای ارز آزاد به میان آمده، نمی توان جلوی افزایش قیمت را گرفت. به عبارت بهتر، تا به امروز که قیمت ها بر اساس ارز مبادله ای تعیین می شد، با گرانی روبه رو بودیم و حالا با وجود ارز آزاد، افزایش قیمت بیشتری را تجربه خواهیم کرد، زیرا فاصله ای فعلا حول و حوش ۵۰۰ تومان میان نرخ آزاد و مبادله ای ارز، وجود دارد و این موضوع گرانی را در پی خواهد داشت.


در این مورد، دبیر انجمن خودروسازان نیز صراحتا تاکید می کند که قیمت خودرو رو به افزایش خواهد رفت و ارزانی در کار نیست. احمد نعمت بخش در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» می گوید: صنعت خودرو طی یکی دو سال گذشته کمتر از ۱۰ درصد نیاز ارزی خود را به صورت مبادله ای دریافت کرده و این موضوع یکی از دلایل رشد هزینه های تولید و افزایش قیمت خودرو بوده است. وی با بیان اینکه خودروسازان، خود خواستار حذف همین ۱۰ درصد ارز مبادله ای شده اند، تاکید می کند: وقتی ما ۹۰ درصد نیاز ارزی مان را به صورت آزاد تامین می کنیم، اما شورای رقابت قیمت ها را مطابق با ارز مبادله ای محاسبه می کند، دیگر چرا باید بابت تهیه ارز، زیر منت بانک مرکزی برویم؟

به گفته نعمت بخش، خودروسازان در سال گذشته به دلیل سیاست های قیمتی دولت قبل، حدود چهار هزار میلیارد تومان ضرر دادند، که محاسبه قیمت ها بر حسب ارز مبادله ای، یکی از دلایل این زیاندهی بزرگ به شمار می رود. دبیر انجمن خودروسازان همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به برنامه جدید برای قیمت گذاری خودرو، قیمت ها چه تغییری خواهند کرد، می گوید: قطعا افزایش قیمت اجتناب ناپذیر است و من گمان می کنم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد به قیمت خودروها اضافه شود.

این گفته نعمت بخش در شرایطی است که رییس شورای رقابت در گفت و گو با «دنیای اقتصاد» تاکید می کند افزایش قیمت ها جزئی خواهد بود. جمشید پژویان با تایید قیمت گذاری خودروها بر اساس نرخ آزاد ارز، می گوید: ما سال گذشته مطابق با اعلام بانک مرکزی، مبنای قیمت گذاری خودروها را ارز مبادله ای قرار دادیم، اما امسال وزیر «صنعت، معدن و تجارت» (نعمت زاده) در جلسه ای عنوان کرد که خودروسازان بیشتر نیاز ارزی شان را به صورت آزاد تامین کرده و می کنند. وی ادامه می دهد: با توجه به گفته وزیر صنعت، از خودروسازان خواسته ایم آنالیز قیمت محصولات خود را بر حسب ارز آزاد، به ما اعلام کنند و اگر وزارت صنعت، بر این آنالیز صحه بگذارد، مبنای قیمت گذاری از ارز مبادله ای به ارز آزاد تغییر خواهد کرد. به گفته پژویان، در صورتی که آنالیز قیمتی خودروسازان طی یکی دو روز آینده به تایید وزارت صنعت برسد، در جلسه چهارشنبه همین هفته، تکلیف قیمت خودروها مشخص خواهد شد. پژویان در پاسخ به این پرسش که تا چه حد به آنالیز ارائه شده از سوی خودروسازان اعتماد دارد، تاکید می کند: چون آقای نعمت زاده دارای شخصیت بزرگی است و خودش به اصطلاح مو را از ماست می کشد، شورای رقابت به نظر وی اعتماد کامل دارد.


با توجه به گفته های رییس شورای رقابت، به نظر می رسد تعیین قیمت خودروها بر اساس ارز آزاد، قطعی به نظر می رسد، زیرا وزارت صنعت به احتمال بسیار زیاد، بر آنالیز اعلامی خودروسازان مهر تایید خواهد زد. با این حال پژویان چندان نگران افزایش قیمت ها نیست و تاکید می کند که حتی ممکن است برخی خودروها اصلا گران نشوند. به گفته وی، چون فاصله بین نرخ ارز آزاد و مبادله ای، کاهش یافته و به حدود ۵۰۰ تومان رسیده و از طرفی، بیشتر خودروهای داخلی ارزبری کمی دارند، افزایش قیمت ها جزئی خواهد بود.


حذف شورای رقابت؟


اما اگرچه به نظر می رسد شورای رقابت و وزارت صنعت هماهنگ با یکدیگر عمل کرده و با هم توافق دارند، ولی ظاهرا هنوز هم بحث حدف این شورا از پروسه قیمت گذاری، به قوت خود باقی است.آن طور که نعمت زاده عنوان کرده، وزارت صنعت از شورای اقتصاد خواسته تا انحصاری بودن صنعت خودرو و اختیار قیمت گذاری توسط شورای رقابت را لغو کند و این به معنای کنار رفتن شورا از ماجرای قیمت خودرو است. در این مورد، دبیر انجمن خودروسازان نیز با تاکید بر احتمال حذف شورای رقابت، می گوید: ما از وزیر صنعت خواسته ایم که یا شورای رقابت را از قیمت گذاری خودرو کنار بگذارد یا مجوز قیمت گذاری و بر اساس نرخ آزاد ارز صادر کند. به گفته وی، اگر شورای اقتصاد با بررسی های خود به این نتیجه برسد که «خودرو» کالای انحصاری نیست و آن را از لیست انحصاری ها بیرون بیاورد، شورای رقابت خود به خود از پروسه قیمت گذاری خودرو کنار خواهد رفت؛ اما اگر این اتفاق رخ ندهد، همین روش در نظر گرفته شده (قیمت گذاری خودروها بر اساس نرخ ارز آزاد) ، دنبال می شود.

نعمت بخش همچنین تاکید می کند که شورای رقابت باید علاوه بر اعمال نرخ آزاد ارز در فرمول قیمت گذاری، تورم سه ماهه و ۶ ماهه امسال را نیز حساب کند. وی این را هم می گوید که خودروسازان نسبت به قیمت پایه در نظر گرفته شده از سوی شورای رقابت، اعتراض دارند و تغییر این قیمت نیز باید در دستور کار شورا قرار بگیرد.

اما یکی از مسوولان صنعت خودرو نیز با تاکید بر اینکه خودروسازان ارز مبادله ای اندکی دریافت کرده اند، می گوید: با توجه به روش جدیدی که در نظر گرفته شده، نباید انتظار کاهش قیمت در تمام خودروها را داشت، هرچند شاید افزایش چندانی هم نداشته باشیم. وی با بیان اینکه امکان دارد برخی خودروها با کاهش قیمت و برخی با افزایش مواجه شوند، می افزاید: این موضوع به سیاست شرکت های خودروساز نیز بستگی دارد، به نحوی که آنها ممکن است برخی خودروهای خود را گران و قیمت برخی دیگر را کاهش دهند و به این وسیله تعادل را در بازار ایجاد کنند.


به گفته وی، هرچند روش جدید قیمت گذاری بهتر از روش قبل است، اما بهترین راهکار برای بازار خودرو این است که دولت دست از سر قیمت گذاری بردارد و آن را آزاد کند؛ در این صورت، خودروسازان نیز به دنبال تنوع محصول می روند و کیفیت را هم ارتقا خواهند داد.


اظهارات وی در شرایطی است که صنعت خودرو سال گذشته آزادسازی قیمت خودرو را تجربه کرد، اما خیلی زود ناکام ماند و قیمت گذاری باز به خانه اول خود بازگشت. حالا باید منتظر ماند و دید آیا شورای رقابت در جلسه چهارشنبه این هفته، تکلیف قیمت خودرو را نهایی می کند یا خود از عرصه قیمت گذاری کنار خواهد رفت؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات