شرکت نفت فلات قاره ایران و یک شرکت اماراتی به منظور افزایش توان مخابراتی و ماهواره ای سکوهای نفت و گاز ایران در خلیج فارس به یک توافق جدید دست یافتند.

به گزارش افکارنیوز ، شرکت نفت فلات قاره ایران و یک شرکت امارات متحده عربی به منظور کابل گذاری و نصب یکهزار کیلومتر فیبر نوری سکوهای نفت و گاز ایران در زیر بستر آب های خلیج فارس یک قرارداد جدید امضا کردند.

شرکت ملی نفت ایران امروز با انتشار گزارشی، اعلام کرد: این مشارکت جدید نفتی به منظور افزایش پایداری شبکه مخابراتی و ماهواره ای سکوهای نفت و گاز ایران حاصل شده است.

ناصر ناصری نیا رئیس تعمیرات زیرآب شرکت نفت فلات قاره درباره جزئیات این توافق جدید، گفت: با مشارکت یکی از شرکت های مطرح جهانی در زمینه کابل گذاری زیرآب، یکهزار کیلومتر کابل فیبر نوری شرکت نفت فلات قاره در زیر بستر دریا دفن می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه کابل های فیبر نوری به دلیل حساسیت بسیار بالا، با کوچکترین ضربه ای آسیب دیده و ارتباطشان قطع می شود، تصریح کرد: از این رو دفن این کابل ها در زیر بستر خلیج فارس ضروری بوده و هزینه های تعمیراتی را به شدت کاهش می دهد.

وی، افزود: امکان سنجی بودجه ای این پروژه انجام شده و در کمیته فنی مورد تصویب قرار گرفته و با تخصیص بودجه لازم از سوی شرکت ملی نفت، این پروژه بزرگ و مهم اجرایی می شود.

ناصری نیا با یادآوری اینکه انجام تعمیرات کابل های دریایی زیرآب بسیار هزینه بر است، اظهار داشت: تعمیر هر نقطه از کابل در زیرآب حدود ۲ میلیون درهم (۱.۶ میلیارد تومان) هزینه در بر دارد به همین دلیل جلوگیری از آسیب دیدن این کابل ها به وسیله دفن آن در زیر بستر دریا از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که حتی قایق های ماهیگیری کوچک هم به این کابل ها که بسیار سبک و حساس هستند، آسیب می رسانند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه به محض تأمین اعتبار این پروژه آغاز خواهد شد، گفت: در صورت آماده شدن بسترهای کار، در مدت یکسال و شاید کمتر از آن پروژه دفن هزار کیلومتر کابل فیبر نوری در زیر بستر دریا اجرایی خواهد شد.

به گفته وی، شرکت نفت فلات قاره ایران از این پس تمام پروژه های کابل گذاری را در زیر بستر دریا انجام خواهد داد تا هم ایمنی و امنیت بالاتری داشته باشد و هم هزینه تعمیراتی کمتری را پرداخت کند.

رئیس تعمیرات زیرآب شرکت نفت فلات قاره در زمینه توانمندی های شرکت E-marine به عنوان پیمانکار این پروژه توضیح داد: این شرکت، بزرگترین شرکت کابل گذار کل منطقه خلیج فارس و اطراف آن است و در چند سال گذشته، پروژه کابل گذاری بین میادین نفتی شرکت نفت فلات قاره را اجرا کرده است.

وی افزود: این شرکت همچنین تعدادی از نقاط آسیب دیده کابل فیبر نوری شرکت نفت فلات قاره را با موفقیت تعمیر و ارتباط آنها را دوباره برقرار کرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات