رئیس جمهور در دومین جلسه شورای عالی آب در دولت یازدهم با تاکید بر ضرورت طراحی الگوی مصرف به منظور صرفه جویی در مصرف آب، گفت: معضل آب در کشور تاریخی است.

به گزارش افکارنیوز ، نخستین جلسه شورای عالی آب در دولت یازدهم به ریاست رئیس جمهور و با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزرای نیرو، جهادکشاورزی، صنعت، کشور، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و برخی دیگر از مسئولان تشکیل و مسائل و موضوعات مرتبط با مشکلات و معضلات آب در کشور بررسی شد.

نهمین جلسه شورای عالی آب امروز سه شنبه به ریاست رئیس جمهور و با حضور معاون اول رئیس جمهور، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر کشور، و نماینده مردم الیگودرز در مجلس برگزار شد.

ادامه دستور جلسه هشتم (بررسی گزارش بحران آب در کشور و پیامدهای ناشی از آن) ، بررسی وضعیت سد گتوند و کیفیت آب رودخانه کارون، بررسی وضعیت تامین آب شرب شهر مشهد و بررسی وضعیت تامین آب شرب شهر اصفهان دستور جلسه های این نشست بوده است.

روحانی در این جلسه معضل آب را مشکلی تاریخی در کشور برشمرد و حل آن را نیازمند عزمی ملی دانست.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت تدبیر و امید به طوری جدی و پیگیر حل معضل آب در کشور را دنبال خواهد کرد و در این راستا همه دستگاه های ذیربط و مسئول موظف به اجرا و پیگیری مصوبات شورای عالی آب هستند.

وی با اشاره به اینکه تمام ارکان و قوای کشور باید در حل مسئله ملی آب دخیل باشند، بر ضرورت تدوین و تعیین قوانین لازم در مجلس شورای اسلامی، نحوه اجرای صحیح قوانین در دولت و چگونگی برخورد قاطع با تخلفات در قوه قضاییه در این راستا تأکید کرد.

روحانی همچنین به ضرورت طراحی الگوی مصرف به منظور صرفه جویی در آب کشاورزی، آب شرب مصرفی مردم و آب مجازی اشاره و بر لزوم حفاظت و صیانت از منابع و ذخایر زیرزمینی آب کشور و مقابله با حفاری های غیرمجاز تأکید کرد.

رئیس جمهور افزود: وزارتخانه های جهاد کشاورزی و نیرو نیز باید به منظور برنامه ریزی برای صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی و تبدیل آن به مصرف بهینه، همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.

وی با تاکید دوباره بر مصوبات و تصمیم گیری های شورای عالی آب و لازم الاجرا بودن این مصوبات در دستگاه های ذیربط تصریح کرد: اعضای شورای عالی آب باید با مطالعات و بررسی های جامع و دقیق در خصوص موضوعات مرتبط با رفع معضل آب در کشور در این جلسه حضور داشته باشند تا بتوانند بهترین و کاربردی ترین تصمیمات را اتخاذ کنند.

همچنین مشارکت و دخالت تشکل های مردم نهاد و فعال شدن آنها به همراه رسانه ها به ویژه رسانه ملی در توجیه و هدایت افکار عمومی به منظور حفاظت از منابع آبی کشور و آشناسازی و آموزش مردم در این خصوص از جمله مصوبات جلسه شورای عالی آب بود.

در این جلسه وزیر نیرو ضمن ارائه گزارشی از مصوبات قبلی در جلسه شورای عالی آب به خصوص مصوبات هشتمین جلسه این شورا، راهکارهای مقابله با کم آبی، محافظت از منابع آب ها، وضع بارش در سال گذشته و سال جاری و چگونگی وضع آب های روان های کشور ارائه کرد.

نهمین جلسه شورای عالی آب، دومین نشست این شوراست که در دولت یازدهم تشکیل شده است. نخستین نشست شورای عالی آب در روز دوم مهر ماه سال جاری به ریاست رئیس جمهوری برگزار شده بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات