رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با انتقاد از شرکت نفت در زمینه تامین منابع مالی فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: اگر این فاز هرچه زودتر به بهره برداری نرسد سالانه چندین میلیارد دلار خسارت به اقتصاد کشور وارد می شود.

به گزارش افکارنیوز ، غلامرضا شافعی در پانزدهمین همایش صنایع دریایی گفت: دولت ساخت ۱۶ دکل حفاری را به سازمان گسترش واگذار کرده و قرار است ۲۵ درصد از منابع مورد نیاز برای اجرای این پروژه از سوی شرکت نفت تامین شود که متاسفانه سال قبل شرکت نفت به دلیل مشکلات به وجود آمده منابع مالی لازم برای این پروژه را تامین نکرد.

وی افزود: از وزارت نفت و شرکت نفت انتظار داریم به مصوبه ی دولت عمل کند و ۲۵ درصد از منابع لازم برای ساخت ۱۶ دکل حفاری را تامین کند.

به گفته او ارزش هر یک از این دکل ها بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار برآورد می شود که با این حساب ارزش کل دکل ها بالغ بر ۳.۲ میلیارد دلار می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به حضور سازمان گسترش در فازهای ۱۷ و ۱۸ و ۱۴ پارس جنوبی گفت: در فازهای ۱۷ و ۱۸ پیشرفت کار بالای ۸۵ تا ۹۰ درصد است. وزارت نفت اولویت خود را اتمام این دو فاز قرار داده و متاسفانه منابع مالی چندانی به اجرای فاز ۱۴ اختصاص نداده است.

شافعی گفت: تاکنون ۲.۳ میلیارد دلار در فاز ۱۴ پارس جنوبی هزینه شده و برای بهره برداری کامل از این فاز باید سه میلیارد دلار دیگر منابع مالی تزریق شود.

وی تاکید کرد: هر روز تاخیر در بهره برداری از فاز ۱۴ که جزو مخازن مشترک با قطری ها است، خسارت سنگینی به کشور وارد می کند.

رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با بیان این که به دنبال جذب فاینانسور هایی برای بهره برداری هرچه سریع از فاز ۱۴ هستیم، گفت: در این زمینه مذاکراتی با تعدادی از بانک ها و شرکت سرمایه گذاری غدیر انجام شده است. برای تامین منابع مالی این کار نیاز به تشکیل یک کنسرسیوم داریم.

شافعی با اشاره به این که فقط ارزش سالانه میعانات همراه با گاز فاز ۱۴ سالانه بالغ بر ۳.۶ میلیارد دلار می شود، گفت: اگر این فاز هرچه زودتر به بهره برداری نرسد، معادل همین مبلغ سالانه به اقتصاد کشور خسارت وارد می شود.

معاون وزیر صنعت و تجارت با بیان این که توسعه صنایع دریایی صادرات گرا در حاشیه دریای عمان جزو اولویت های سازمان گسترش است، گفت: متاسفانه در پنج سال گذشته شاهد خصوصی سازی های غیرکارشناسی در حوزه صنایع دریایی بودیم. از جمله شرکت صدرا امید چابهار که به بخش خصوصی واگذار شد اما هم اکنون مشکلات زیادی دارد و ورود مجدد به این شرکت توسط سازمان گسترش نیز درد سرساز خواهد بود.

وی افزود: هم چنین واگذاری شرکت کشتی سازی ایزوایکو مشکل ساز شده است به طوری که نه ما می توانیم آنجا کار کنیم و نه وزارت دفاع. حوضچه پشت این شرکت برای تکمیل به حدود ۵۴ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد اما کسی نیست که این مبلغ را هزینه کند.

شافعی هم چنین با انتقاد از تجمیع صندوق های صنعتی و معدنی با یکدیگر گفت: قرار بود این صندوق با سرمایه اولیه ۴۰ میلیارد تومان آغاز به کار کند که فقط پنج میلیارد تومان آن محقق شد.

به گفته وی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با ادغام صندوق های صنعتی و معدنی با یکدیگر مخالف است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات