مدیرعامل سازمان صنایع هوایی با اشاره به صادرات سالانه ۱۰۰ میلیون دلار قطعه هواپیما به خارج کشور، گفت: ۵ مرکز طراحی در سطح ملی در دانشگاه ها راه اندازی کرده ایم و در حال اخذ مدرک طراحی برای این مراکز از سازمان هواپیمایی هستیم.

به گزارش افکارنیوز ، منوچهر منطقی اظهار داشت: در صنعت حمل و نقل هوایی و بخش های هواپیما، بالگرد و موتورها لازم است، برنامه ها و فعالیت های لازم الأجرا مشخص شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر مهم نیست که بحث ساخت یا نساختن هواپیما مطرح شود، بلکه باید از منظر درآمدهای اقتصادی سنجید و مشخص کرد که در حال حاضر چه میزان درآمد اقتصادی در داخل و خارج ایجاد کرده ایم.

* راه اندازی پنج مرکز ملی طراحی قطعات هواپیما در دانشگاه ها/ اخذ مدرک طراحی از سازمان هواپیمایی

منطقی با اشاره به صادرات سالانه ۱۰۰ میلیون دلار قطعه به خارج و برنامه ریزی برای افزایش آن، تأکید کرد: یکی از پر سودترین کارهایی که می توان در بخش هوایی انجام داد، ایجاد شبکه قوی ساخت قطعه و توسعه آن است.

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با تأکید بر اینکه در حال حاضر باید شبکه ای برای قطعه سازان صنعت ایجاد کنیم، اضافه کرد: قطعاً ما نمی توانیم همه قطعات هواپیما را توسط قطعه سازان خود بسازیم، در این راستا باید عمدتاً شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی وارد این عرصه شوند.

منطقی با اشاره به فراهم سازی عرصه برای حضور بخش خصوصی در حوزه قطعه سازی صنعت، اظهار داشت: برای شبکه طراحی هواپیما، حدود ۶ میلیون نفر ساعت نیاز داریم، در حالی که ظرفیت ما محدود است، بنابراین حدود پنج مرکز طراحی در سطح ملی در دانشگاه ها راه اندازی کرده ایم و هم اکنون در حال اخذ مدرک طراحی برای این مراکز از سازمان هواپیمایی کشوری هستیم.

* لزوم سامان دهی شبکه های قطعه سازی، مالی و طراحی در ساخت هواپیما

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با بیان اینکه در هواپیماسازی باید پتانسیل هایی ایجاد شده و مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: باید حمایت اولیه از قطعه ساز انجام شود، تا بتواند روی پای خود بایستند و این کار از طریق کمک های محدود دولت در زیرساخت ها و استفاده از شبکه هایی نظیر تسهیلات صندوق توسعه ملی یا بانک ها امکان پذیر است.

وی اظهار داشت: قطعاً توان ساخت هواپیما در کشور وجود دارد، اما به روش های جدید برای کاهش زمان ساخت نیاز داریم؛ در این راستا باید سه شبکه «مالی» ، «شبکه قطعه سازی» و «شبکه طراحی» به درستی سامان دهی و مدیریت شود.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع اظهار داشت: البته از واحدی هم برای بازاریابی بین المللی درست کرده ایم که این واحد از بقیه فعال تر بوده و فعلاً مشتریان خوبی پیدا کرده است.

منطقی اضافه کرد: این فعالیت ها صرفاً در ساخت هواپیما نیست، بلکه روی قسمت چرخ بال و موتور هم است؛ در واقع همان طور که گفتم باید از منظر درآمدهای اقتصادی سنجید و مشخص کرد که در حال حاضر چه میزان درآمد اقتصادی در داخل و خارج ایجاد کرده ایم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات