مجمع جهانی اقتصاد با رده بندی ۱۲۲ کشور جهان بر اساس «شاخص سرمایه انسانی» نمره ایران از این نظر را ۰.۴۸۷- اعلام و ایران را در رتبه ۹۴ جهان از این نظر قرار داد.

به گزارش افکارنیوز ، مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی به رده بندی ۱۲۲ کشور جهان بر اساس «شاخص سرمایه انسانی» پرداخته و رتبه ایران بر این اساس را ۹۴ اعلام کرده است.

شاخص سرمایه انسانی پتانسیل های بالقوه و بالفعل سرمایه انسانی در هر کشور با توجه به شرایط موجود و موقعیت های محیطی را نشان می دهد. این شاخص بر پایه ۴ فاکتور سطح بهداشت و رفاه، کمیت و کیفیت آموزش، وضعیت نیروی کار و اشتغال، و محیط فعالیت سرمایه انسانی تعریف و تدوین شده است و با توجه به این فاکتورها به هر کشور نمره ای از ۲ تا ۲- داده می شود. هر چه نمره یک کشور بیشتر باشد دلالت بر سرمایه انسانی بیشتر، فعال تر و موثرتر در آن کشور دارد.

مجمع جهانی اقتصاد نمره ۰.۴۸۷- را از نظر شاخص سرمایه انسانی به ایران داده است. رتبه جهانی ایران بر اساس فاکتور کمیت و کیفیت آموزش ۶۸، بهداشت و رفاه ۸۷، نیروی کار و اشتغال ۱۱۹ و محیط فعالیت سرمایه انسانی ۸۸ اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، سوئیس در صدر رده بندی جهانی شاخص سرمایه انسانی قرار گرفته است. نمره این کشور ۱.۴۵۵ اعلام شده است. فنلاند با نمره ۱.۴۰۶ در رتبه دوم و سنگاپور با نمره ۱.۲۳۲ در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته اند.

رتبه های چهارم تا دهم جهان از نظر شاخص سرمایه انسانی نیز به ترتیب به هلند، سوئد، آلمان، نروژ، انگلیس، دانمارک و کانادا رسیده است.

رتبه برخی کشورهای دیگر به این شرح اعلام شده است: ژاپن ۱۵، آمریکا ۱۶، قطر ۱۸، فرانسه ۲۱، امارات ۲۴، اسپانیا ۲۹، ایتالیا ۳۷، چین ۴۳، روسیه ۵۱، کویت ۵۹، ترکیه ۶۰، لبنان ۷۴، هند ۷۸، ونزوئلا ۱۰۱، مصر ۱۱۱، پاکستان ۱۱۲، و اتیوپی ۱۱۶.

کشور خاورمیانه ای یمن نیز با کسب نمره ۱.۳۹۵- در شاخص سرمایه انسانی رتبه آخر جهان را از این نظر بدست آورده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات