بزرگترین میدان نفتی جهان طی پنجاه سال گذشته در استرالیا کشف شد. این میدان نفتی، احتمالا بزرگترین محور زیرزمینی نفت در دنیا به حساب می آید. شاید خبر فوق، تمام معادلات نفتی دنیا را به هم بریزد و راهبردهای ژئوپلتیکی را تغییر دهد…

به گزارش افکارنیوز ، پایگاه خبری- تحلیلی" گلوبال اکو" روز سه شنبه ۲۹ اکتبر ۲۰۱۳ (۷ آبان) اعلام کرد:

بزرگترین میدان نفتی جهان طی پنجاه سال گذشته، در استرالیا کشف شد. این میدان نفتی، احتمالا بزرگترین محور زیرزمینی نفت در دنیا به حساب می آید. شاید خبر فوق، " استرالیا" را به" عربستان سعودی دوم" تبدیل کند، تمام معادلات نفتی دنیا را به هم بریزد و راهبردهای ژئوپلتیکی را تغییر دهد.

*** کشف جدید ذخایر نفتی در کجاست و چه خصوصیاتی دارد؟


منطقه کوچک" کوبر پدی" (Coober Pedy) در نزدیکی صحرای جنوب استرالیا، ۸۴۰ کیلوکتری شمال غربی شهر" آدلاید" است که تاکنون به عنوان پایتخت سنگ های قیمتی دنیا (کانی های اوپال) شهرت داشته است. بر اساس اکتشافاتی که به تازگی صورت گرفته، بیشتر از مجموع ذخایر نفتی ایران، عراق، کانادا و ونزوئلا دارای ذخایر نفت خام است! گمانه زنی ها از بالغ بر ۲۳۳ میلیارد بشکه حکایت دارند که رقمی حدود ذخایر نفتی عربستان سعودی را دربرمی گیرد.

دکتر" کنت مورس" (Kent Moors) یکی از کارشناسان انرژی مشهور و مشاور تولیدکنندگان بزرگ نفتی دنیا و ۲۰ کشور مطرح جهان، ذخایر واقعی استرالیا را بسیار بیشتر از این مقدار می داند:

«تعداد بشکه های این ذخایر بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد بشکه برآورد می شود و این کشف، به بزرگترین کشف غیرقراردادی تبدیل شده که ما در عمرمان شاهد آن بوده ایم. این اتفاق، نقشه جدیدی از کشورهای دارای ذخایر انرژی دنیا ترسیم خواهد کرد. با یان حساب، نه تنها استرالیا از واردات نفت خام بی نیاز خواهد شد بلکه احتمالاً در آینده ای نه چندان دور به صادرکننده بزرگ" طلای سیاه" تبدیل می شود. ولی رسانه های عمومی این واقعیت را ایگنور می کنند. »

می توان گفت برای ساکنان این منطقه که از شدت گرمای هوا در غارهای زیرزمینی موسوم به" dugouts" زندگی می کنند، کشف گنج های عظیم نفت خام (به مساحت ۷۸۰۰۰ کیلومتر مربع و ارزش ۲۰ بیلیون دلار) یک انقلاب اقتصادی محسوب می شود. تحلیلگران معتقدند شرایط فعلی برای سرمایه گذاران در استرالیا، مانند ۵۰ سال پیش در عربستان سعودی است.

دکتر مورس در ادامه افزود: «فعلاً تنها یک شرکت کوچک استرالیایی، حق استخراج نفت از این منطقه را دارد و تجّار اقتصادی برای سرمایه گذاری، " سر و دست می شکنند. " »

*** طلای سیاه یا رمز عبور!

یکی از نظریات علمی در خصوص" ذخایر منابع زیرزمینی" که متخصصین انرژی بدان دست یافته اند، این است که برخلاف آنچه گمان می رود، نفت خام، تنها یک بار در ۵۰۰ میلیارد سال پیش و برای همیشه تولید نشده و این ادعا که" نفت خام، نتیجه فسیل های موجودات زنده و بیولوژیک است" صحیح نیست. بلکه این ماده گرانبها، در اثر یک روند شیمیایی، تحت فشار زیاد و حرارت بالا در لایه های زیرین پوسته زمین، دائماً تولید می گردد و از همه مهم تر اینکه تقریباً در همه مناطق زمین، در صورتیکه مراحل حفاری به درستی انجام شود، عملاً قابل دریافت است.

چشم انداز آینده معادلات در بازار جهانی نفت خام بسیار حائز اهمیت است:

ایالات متحده آمریکا به عنوان قدرتی که همواره چشم طمع به ذخایر انرژی دنیا مخصوصاً کشورهای نفت خیز خاورمیانه دوخته، مسلماً کنترل قیمت بازارهای نفتی و بالا و پایین کردن ارزش ذخایر انرژی، نقش مهمی در سیاست های اقتصادی و استراتژیک آن ایفا می کند. علی رغم اینکه وجود ذخایر گسترده نفت خام و گاز طبیعی در آمریکای شمالی و جنوبی، همچنین قاره استرالیا به اثبات رسیده اما همچنان

بسیاری تحلیلگران بین المللی مانند" نوام چامسکی" بر این عقیده اند که مسئولان آمریکایی، قصد دارند با تصاحب ثروت های اقتصادی کشورهای حوزه خلیج فارس، قدرت خود را در این منطقه گسترش دهند. اسناد خود وزارت خارجه آمریکا نشان می دهد کنترل منابع نفتی منطقه خاورمیانه و به ویژه عراق، علت اصلی حمله آمریکا به این کشور بود.

عرضه و تقاضا در شاخص های بورس نفتی دنیا، حرف اصلی را می زند. اکنون ذخایر عظیم نفتی در استرالیا کشف شده است. اگر با این حساب، پیش بینی" دکتر مورس" مبنی بر تغییر معادلات نفتی، تا سال های آینده به حقیقت بپیوندد، روشن می شود که چرا پنتاگون، ارتشی متشکل از ۲۰۰۰ ناوگان دریایی را در بندر" داروین" استرالیا و در ماه ژوئیه نیز تعداد ۲۰۰۰۰ سرباز آمریکایی را در بزرگترین مانور شرق استرالیا مستقر کرد.

نام این مانور" Talisman Sabre ۲۰۱۳" بود.

به نظر می رسد با اکتشاف مهم اخیر، جدیدترین آمار جهانی که سال ۲۰۱۳ توسط" سازمان اطلاعات انرژی" (EIA) منتشر شد، در سال آینده (۲۰۱۴) دستخوش تغییرات اساسی شده و نام استرالیا را نیز در جمع ده کشور نفت خیز دنیا شاهد باشیم.


اما چگونگی چرخش راهبردی آمریکا برای تسلط بر ثروت های جدید کشف شده در استرالیا و تأثیر آن بر روابط میان آمریکا با ریاض، هنوز مسئله ای است که مانند رمز عبوری نامعلوم، باقی مانده است. اما «طلای سیاه» همچون گذشته در این معادلات، شاه کلید محسوب می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات