معاون سابق وزارت مسکن با اشاره به اینکه معاملات از روی حسی که متعاملین نسبت به وضع فعلی قیمت پیدا کرده اند، در حال رونق گرفتن است، اعلام کرد: دوره چهارم سیکل رونق -رکود کامل شده و با توجه به اینکه درجه تبعیت قیمت مسکن از نرخ تورم به حدتعادل نزدیک شده در صورت تداوم کاهش تورم، قیمت مسکن باز هم دچار افت نسبی خواهد شد؛ در غیر این صورت، عدم تغییر سطح فعلی قیمت مورد انتظار است. با این حال، ارقام بانک مرکزی درباره نزول نرخ تورم نقطه به نقطه از خردادماه تاکنون، افت بیشتر قیمت مسکن را تقویت می کند.

به گزارش افکارنیوز ، پاسخ خواجه دلویی: سمت وسوی ماه های آینده بازارمسکن چگونه است؟

معاون سابق وزارت مسکن: افت بیشتر قیمت فقط در صورت پایین آمدن تورم
سیکل چهارم رونق - رکود تکمیل شد


معاون سابق وزارت مسکن درباره اختلاف نظرهایی که این روزها نسبت به حرکت بعدی منحنی نوسان قیمت مسکن در تهران مطرح است، ضمن مشروط کردن سرنوشت آتی قیمت به نرخ تورم، گزینه میانه ای را متصور است که براساس آن، متعاملین مسکن تا پایان امسال با «تثبیت نسبی» قیمت مواجه خواهند بود.

منوچهر خواجه دلویی درباره پیش بینی ثبات نسبی قیمت مسکن معتقد است: سربه سر شدن شاخص تورم با شاخص قیمت مسکن در تهران طی مهرماه امسال، درجه تبعیت قیمت ملک از نرخ تورم را به حد تعادل خود نزدیک کرده و باتوجه به خوش بینی های اقتصادی نسبت به برنامه های دولت برای مهار تورم، چنانچه سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات در ماه های آینده کاهش پیدا کند، قیمت مسکن نیز دچار افت نسبی خواهد شد در غیر این صورت، تداوم وضع موجود به معنی «عدم تغییر سطح فعلی قیمت» مورد انتظار است.

معاون سابق امور مسکن در وزارت مسکن وقت که در حال حاضر به دلیل نوع فعالیت، کماکان از تحولات روزانه بازار ملک و تحلیل های آتی بازار اطلاع دارد اعلام کرد: از سال۷۰ که وزارت مسکن موفق شد امکان ثبت ماهانه قیمت مسکن و در نتیجه محاسبه میانگین سالانه آن را برای خود فراهم کند، تاکنون چهار دوره جهش قیمت مسکن اتفاق افتاده است که دو جهش در همین هشت سال گذشته بوده است و جهش آخر نیز با بیشترین نرخ رشد همراه شد طوری که بازار از دی ماه سال۹۰ مرحله چهارم صعود قیمت مسکن را تجربه کرد و تا نیمه امسال این صعود با شیب تند و بی سابقه در مقایسه با سه جهش قبلی ادامه پیدا کرد اما در حال حاضر به واسطه شیب تند کاهش قیمت در چهارماه اخیر، دوره سیکل چهارم رونق -رکود کامل شده و منحنی قیمت به پایین بازگشته است.

خواجه دلویی تصریح کرد: جهش اول قیمت مسکن در ابتدای دهه۷۰ اتفاق افتاد، جهش دوم در فاصله سال های ۷۷ تا ۸۲ و جهش سوم از ۸۵ تا ۸۷ رخ داد، جهش آخر نیز از اواخر سال۹۰ شروع شد و تا حدود نیمه های سال۹۲ ادامه پیدا کرد که بالاترین نرخ رشد قیمت مسکن طی همین دوره اخیر به ثبت رسید.

معاون سابق امور مسکن با تاکید بر اینکه در طول ۲۲ سال گذشته، فقط در یکسال، قیمت مسکن با رشد منفی روبه رو شد، گفت: اگر چه در برخی سال ها، متوسط ماهانه یا فصلی قیمت مسکن کاهش پیدا کرده و نرخ رشد منفی شده، اما در مقیاس سالانه و ۱۲ماهه، فقط در سال۸۸، بازار شاهد نرخ رشد منفی قیمت مسکن بود و در مابقی سال ها، قیمت ملک برحسب اینکه رونق بوده یا رکود، روند افزایشی خود را حفظ کرده و با شیب جزئی یا تند، همواره در حال صعود بوده است. در سال۸۸ میانگین قیمت مسکن در تهران ۱۲ درصد ارزان شد.

خواجه دلویی درباره اوضاع فعلی بازار مسکن نیز چنین گفت: الان دو منحنی نرخ رشد قیمت مسکن و نرخ تورم به هم رسیده اند و در هیچ دوره ای شاخص قیمت مسکن کمتر از شاخص تورم نبوده است حتی در سال۸۸ که قیمت مسکن برای اولین بار رشد منفی را تجربه کرد، شاخص آن کمتر از شاخص تورم نشد و در واقع اگر چه در آن سال ارزش اسمی ملک در تهران افت کرد، اما ارزش واقعی همچنان افزایشی بود. یعنی همیشه منحنی قیمت مسکن خود را با منحنی تورم اصلاح کرده و بالاتر یا حداقل هم سطح با تورم بوده است.

وی افزود: الان که میزان نرخ رشد قیمت مسکن نسبت به سال۹۰ و همچنین نرخ تورم بر پایه سال۹۰، به هم رسیده اند، یک تحلیل این است که دلیلی برای کاهش بیشتر قیمت مسکن وجود ندارد و بر مبنای همین تحلیل است که هم اکنون معاملات گرم شد و بازار از روی حسی که نسبت به قیمت پیدا کرده، رونق گرفته است. یک تحلیل هم ثبات مطلق را پیش بینی می کند. در این میان با توجه به اینکه تورم در حال کنترل شدن است، جهش قیمت مورد انتظار نیست ضمن اینکه هزینه تامین مصالح ساختمانی و همین طور شاخص دستمزد نیز زمینه افزایشی ندارد.

خواجه دلویی در عین حال براساس پیش بینی جامع تر تصریح کرد: چون تورم دارد کنترل می شود، در صورتی که منحنی نرخ تورم نزول کند، منحنی قیمت مسکن نیز معادل درصدی از آن، پایین خواهد آمد، اما تدریجی و نه به شکل جهشی.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات