مجری طرح شبنم با تاکید بر اینکه طرح شبنم از نظام توزیع حذف نشده است، گفت: اگر کالایی کد شبنم نداشته باشد، جمع آوری شده و به نفع دولت مصادره می شود.

به گزارش افکارنیوز ، محمود علایی در پاسخ به این سوال که آیا الزام طرح شبنم در نظام توزیع همچنان وجود دارد؟ اظهار داشت: الزام دریافت ایران کد و طرح شبنم از فرایند تجاری کشور حذف شد، اما این به معنای حذف کالا از نظام توزیع کشور نیست، چرا که همچنان طرح شبنم در نظام توزیع کالا وجود دارد و همان طور که رئیس سازمان تعزیرات هم اعلام کرده است، اگر کالایی بدون طرح شبنم در کشور توزیع شود، جمع آوری شده و به نفع دولت مصادره می شود.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود الصاق کد شبنم باعث توقف کالا در گمرکات و همچنین افزایش بروکراسی می شود، گفت: هیچ کالایی به دلیل نداشتن طرح شبنم متوقف نشده است، چرا که الصاق طرح شبنم مربوط به زمان قبل از توزیع کالا است یعنی کالا پس از ورود به کشور و پس از آنکه وارد انبار شد، پیش از خروج از انبار باید برچسب شبنم آن الصاق شود.

مجری طرح شبنم گفت: از کل کالایی که مشمول طرح شبنم می شود، حدود ۴ تا ۵ درصد واردات کشور است و عمده کالاهایی که ملزم به دریافت طرح شبنم هستند، مربوط به اولویت های ۶ و ۷ بوده است.

وی افزود: واردات رسمی موبایل در سال ۸۲ حدود ۳۰ میلیون دلار بوده است اما در سال ۹۱ حدود ۱۷۶ میلیون دلار بوده است، یعنی ۶ برابر شده است، لذا فکر می کنم اگر بر اساس شاخص بررسی ها صورت بگیرد، بهتر است.

علایی گفت: کل وارد کنندگان موبایل ۷۰ میلیون تومان پول برچسب شبنم داده اند، اما ظرف یک سال ۴۰۰ میلیارد تومان واردات رسمی موبایل افزایش پیدا کرده است که در کنار این باید دریافت عوارض گمرکی و عوارض ثبت سفارش کالا را هم محاسبه کنیم که همه اینها درآمدهایی است که در نهایت به نفع دولت است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات