مدتی است قیمت هر گرم طلای خام ۱۸ عیار با کاهش قابل توجه به ۹۴ تا ۹۸ هزار تومان رسیده است، در عین حال هر گرم طلای ساخته به گفته رئیس اتحادیه تا ۲۰۰هزار تومان به فروش می رسد.

به گزارش افکارنیوز ، زمانی که قیمت هر گرم طلای خام بیش از ۱۰۰ هزار تومان و در برخی شرایط تا ۱۲۰ هزار تومان بود، نرخ هر گرم طلای ساخته شده اندکی بیش از۱۴۰ هزار تومان اعلام می شد، اما هنوز از قله قاف خود پائین نیامده است.

در همین باره با احمد وفادار رئیس فعلی اتحادیه کشوری طلا و جواهر به فارس، گفت: درخواست کرده بودیم که مقداری طلا خارج کشور وارد شود اما این امکان به وجود نیامد و همین مساله موجب شد که برخی تولیدکنندگان طلا از موقعیت استفاده کرده و نرخ کارمزدها و اجرت را افزایش دهند.

وی افزود: کارمزد در اختیار اتحادیه و یا تعزیرات نیست و هر تولیدکننده ای اجرت ساخت را خودش تعیین می کند.

رئیس فعلی اتحادیه طلا و جواهر استان تهران با اشاره به افزایش هزینه های سازندگان طلا، گفت: بیمه کارگران طلاساز حدود ۴۰ درصد رشد داشته و هزینه های سربار زیادی دارد برای سازندگان طلا وجود دارد و دولت هم یارانه ای به صنف طلافروشان و تولیدکنندگان طلا نمی دهد.

وی گفت: درحال حاضر طلافروشان طلا را گرمی ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان خریده و برای فروش باید ۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده به آن اضافه کنند و کسی که می خواهد طلا بخرد، ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان ضرر می کند، قیمت طلای ساخته شده از گرمی ۱۱۰ هزار تومان تا ۱۷۰ هزار تومان تعیین می شود.

*فروش طلای ۲۰۰ هزار تومانی در شمال تهران

وفادار افزود: برخی طلاهای لوکس که در شمال تهران به فروش می رسد، به بیش از ۲۰۰ هزار تومان هم در هر گرم فروخته می شود اما قیمت در مرکز شهر بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان متغیر است، کسی نمی تواند این نرخ گذاری ها را کنترل کند برخی طلافروش ها، طلا هایی را از خارج وارد می کنند که قیمت بسیار بالایی دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که اتحادیه طلا و جواهر در این شرایط کاری انجام خواهد داد؟ گفت: بنده آنچه که در توانم بود انجام دادم و برخی ها را به تعزیرات معرفی کردم، همین مسأله مقداری برای بنده دردسرساز شد و بعد از ۱۸ سال از ریاست این اتحادیه خداحافظی می کنم.

*اجرای طرحی برای ساماندهی سازندگان و فروشندگان طلا در شهر تهران

وفادار با بیان اینکه بنده تا ۱۰ روز آینده مسئولیت اتحادیه طلا و جواهر استان تهران را برعهده دارم، در خصوص اقدامات انجام شده در این مدت، گفت: با توجه به اینکه به تازگی به عنوان رئیس هیئت امنای اتحادیه طلا و جواهر شهر تهران انتخاب شده ام، در حال برنامه ریزی هستیم تا سازندگان طلا را ساماندهی کنیم.

وی افزود: در دوره ای عیار طلا هم پایین بود که با اقدامات انجام شده، کنترل مناسبی نسبت به عیار طلاها انجام شد و امیدواریم تا دو ماه آینده برنامه جدید را با کمک مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات و شورای اصناف بتوانیم عملیاتی کنیم.

وی تصریح کرد: یک سال پیش، فاکتورهای مشخصی برای اعضای اتحادیه چاپ و توزیع کردیم ولی متأسفانه برخی اعضاء تمکین نکرده و در قالب این فاکتورها خرید و فروش نمی کنند.

رئیس فعلی اتحادیه طلا و جواهر استان تهران با بیان اینکه این اقدامات نیازمند فرهنگ سازی است، گفت: برای ساماندهی و یکپارچه سازی فعالیت ها و نظارت مناسب بر کارمزدها، نیازمند زمان هستیم.

*هزینه ساخت، اجرت و مالیات بر ارزش افزوده عامل بالا بودن قیمت

اما محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر که به تازگی به عنوان نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران هم شده است، نظرات دیگری دارد و معتقد است نرخ ها بالا نیست، بلکه هزینه های ساخت و مالیات بر افزوده قیمت ها را افزایش می دهد.

کشتی آرای در پاسخ به این سؤال که آیا مکانیزمی برای تعیین اجرت ساخت و هزینه نهایی تولید طراحی خواهد شد؟ به خبرنگار فارس گفت: هم اکنون طلا گرمی ۹۸ هزار تومان است و معمولاً اجرت کارها با توجه به هزینه ها تعیین می شود.

وی افزود: برخی اجناسی که به صورت فانتزی طراحی می شوند اجرت بالاتری دارد و همه این موارد به اضافه ۷ درصد سود و ۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده، رقم بالایی می شود. اتحادیه ها مخصوصاً شهرستان ها نظارت کامل دارند و اجرت ها را دسته بندی و به اعضاء ابلاغ کرده اند.

*عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلای ساخته شده

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر ادامه داد: معمولاً در طلافروشی ها میزان اجرت ها به صورت دسته بندی نوشته شده و مثلاً النگوی تراش خورده لوکس ۱۵۰۰۰ تومان است، این رقم را اگر به قیمت طلا اضافه کنند و اگر فرض کنیم هر گرم طلا ۱۰۰ هزار تومان است، قیمت آن به ۱۱۵ هزار تومان می رسد، در کنار آن باید ۷ درصد سود افزوده شود که به ۱۲۵ هزار تومان می رسد و درنهایت مالیات بر ارزش افزوده به میزان ۶ درصد به قیمت نهایی اضافه می شود که قیمت نهایی آن به حدود ۱۳۰ هزار تومان قیمت هر گرم طلای ساخته شده درج می شود.

وی افزود: این کارها معمولی هستند و برخی کارهای لوکس که حجم کمتری را دارند مانند النگو و زنجیر فانتزی هستند و کار بیشتری روی آن انجام شده، به همین دلیل کارمزد بیشتری تعیین می شود.

کشتی آرای تأکید کرد: نظارت بر قیمت های طلاسازان و فروشندگان هست و از طرف دیگر، اتحادیه ها واحد شکایت دارند، تا اگر کسی فکر می کند گرانتر از معمول طلا خرید کرده است، به آنها اعلام کرده و مسئولان مربوطه ملزم به بررسی آن هستند.

به گفته وی با توجه به هزینه های بالای ساخت طلا، به طور طبیعی قیمت ها بالا است.

وی با بیان اینکه برخی مواقع قیمت ها را در بازار بررسی می کنیم و نشان می دهد که اختلاف قیمت ها حدود نیم درصد است، گفت: قیمت طلای خام گرمی ۹۸ هزار تومان است که محاسبه سود، اجرت، مالیات بر ارزش افزوده موجب می شود که چند هزینه پی درپی به هزینه تولید اضافه شود و به همین دلیل قیمت نهایی که به مصرف کننده اعلام می شود بالاست.

*مردم گرانفروشی را به اتحادیه گزارش کنند

وی تصریح کرد: بهترین راه کنترل نرخ این است که اگر کسی با این مسئله برخورد کرد، به اتحادیه مراجعه کرده و در آنجا کارشناسانی وجود دارند که موضوع را بررسی می کنند و در صورت وجود تخلف احقاق حق خواهد شد.

وی گفت: در حال حاضر آنقدر رقابت بالاست که حتی سود ۷ درصد برای خرید و فروش طلا بعضی مواقع به دلیل رقابت و یا شرایط افت معاملات کمتر دریافت می شود.

*رقابت فشرده طلا فروشان و طلاسازان

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر تصریح کرد: امروز قیمت سکه به طور میانگین ۹۴۲ هزار تومان بود که این دقیقاً همان ارزش ذاتی طلاست وعلت اصلی آن رکود در بازار است، زیرا خرید و فروش سکه هم باید با یک سود معقولی انجام شود، ولی در حال حاضر سکه تمام بهار بدون سود خرید و فروش می شود.

وی افزود: به دلیل رقابت فشرده بین فعالان بازار طلا، برای به دست آوردن بازار برخی به دنبال فروش با قیمت پایین تر از سایر فروشندگان هستند.

به گزارش فارس، استدلال های رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در حالی مطرح می شود که از زمانی که هر گرم طلای ۱۸ عیار با دلار ۴۰۰۰ تومانی انس جهانی بالا حدود ۱۴۰ هزار تومان قیمت گذاری می شد، چندان نمی گذرد و تفاوت قیمت تا این سطح وجود نداشت.

در اوایل امسال قیمت سکه طرح جدید تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسید و دلار ۳۴۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان معامله می شد، قیمت هر گرم طلای ساخته شده حداکثر ۱۵۰ تا ۱۴۰ هزار تومان بود. اما امروز قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به کمتر از ۱۰۰ هزار تومان رسیده و نرخ دلار و طلای خام، کاهش قابل توجهی داشته است، نرخ طلای ساخته شده حدود ۱۳۰ تا ۱۳۵ هزار تومان تعیین می شود. در این شرایط منطقی ترین مساله، وجود تناسب بین این تغییرات قیمتی است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات