دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با تشریح سه ماموریت ایران در این مجمع بین المللی گاز از جنوب شرق آسیا به عنوان بازار آینده گاز ایران نام برد و گفت: با مدیریت ایرانی GECF به یک برند جهانی تبدیل خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز ، محمد حسین عادلی در نشست خبری درباره مهمترین چالش های پیش روی مجمع کشورهای صادرکننده گاز با بیان اینکه ایجاد هماهنگی و انسجام در دیدگاه کشورهای تولید کننده و صادرکننده گاز به منظور ایجاد یک رقابت سالم و جلوگیری از تخریب پذیری یکدیگر یکی از چالش های پیش روی این مجمع بین المللی گاز است، گفت: از این رو باید با یک هماهنگی بیشتر امکان تامین امنیت عرضه و تقاضای انرژی در بلندمدت فراهم شود.

دبیر کل جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز با اعلام اینکه دومین چالش پیش روی این مجمع بین المللی گاز تامین عرضه و تقاضای انرژی در بلندمدت است، تصریح کرد: کشورهای تولیدکننده گاز برای افزایش ظرفیت تولید گاز سالانه چندین میلیارد دلار سرمایه گذاری می کنند و در صورتی این سرمایه گذاری ها توجیه اقتصادی دارد که در بلندمدت امنیت تقاضای گاز فراهم شده باشد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه یکی از ماموریت های ایران به عنوان دبیرکل جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز ایجاد امنیت بلندمدت در عرضه و تقاضای گاز است، بیان کرد: از این رو قصد داریم مکانیزمی را تعریف کنیم تا ارتباط و گفتگوی بیشتر بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان گاز فراهم شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از کشورهای صادرکننده گاز به دنبال امضای قراردادهای تک محموله و یا کوتاه مدت هستند، تبیین کرد: یکی از دلایل وقوع این مسئله عدم وجود امنیت، تقاضای گاز در بلندمدت است.

عادلی همچنین از وجود ذخایر نامتعارف گاز و برداشت گاز از ذخایر شیل گس به عنوان یکی دیگر از چالش های مجمع کشورهای صادر کننده گاز نام برد و ادامه داد: هم اکنون آمریکا با استفاده از فناوری های جدید و تولید گاز از ذخایر نامتعارف نه تنها واردات انرژی را متوقف کرده بلکه به زودی به یکی از کشورهای صادر کننده گاز جهان تبدیل می شود.

دبیر کل جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز با یادآوری اینکه یکی از ماموریت های ایران به عنوان دبیر کل این مجمع مدیریت چالش های صادرکنندگان گاز همچون ورود ذخایر نامتعارف به بازار جهانی انرژی است تاکید کرد: در طول چند سال گذشته مجمع کشورهای صادرکننده گاز در مرحله تاسیس دبیرخانه و عضوگیری بوده است و قصد داریم در مرحله جدید یک سازماندهی قوی در سطح این مجمع بین المللی گاز به وجود آوریم.

این مقام مسئول با اشاره به برگزاری دو نشست سران کشورهای صادرکننده گاز در دوحه و مسکو، گفت: در این اجلاس ها سران کشورهای صادرکننده گاز خواستار تامین منافع کشورهای تولید کننده و صادرکننده گاز در بازار انرژی شده اند.

عادلی با بیان اینکه از دیگر ماموریت های پیش روی ایران در این مجمع بین المللی گاز ایجاد یک تیپ قراردادی مشخص برای صادرات گاز در کشورهای مختلف گازخیز نیست، تاکید کرد: اما قصد داریم فضایی را ایجاد کنیم که هماهنگی کامل بین تولیدکنندگان، صادرکنندگان و مصرف کنندگان گاز در نقاط مختلف جهان فراهم شود.

این مقام مسئول یکی از راهکارهای ایجاد هماهنگی بین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گاز را گفتگوی دائم و تبادل نظر بین این دو گروه عنوان کرد و اظهار داشت: امیدواریم مجمع کشورهای صادرکننده گاز با مدیریت ایرانی به این هدف بزرگ دست یابد.

جنوب شرق آسیا بازار آینده گاز ایران

عادلی همچنین با بیان اینکه ایران هم اکنون بزرگترین دارنده ذخایر متعارف گاز طبیعی در جهان است در تشریح جایگاه ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز توضیح داد: علاوه بر در اختیار داشتن ذخایر عظیم گاز طبیعی، ایران جزو کشورهای مبتکر و تاسیس کننده این مجمع بوده ضمن آنکه در حوزه تولید گاز هم پیش بینی می شود تا دو سال آینده با بهره برداری از طرح های بالادستی ظرفیت تولید و صادرات گاز ایران افزایش یابد.

وی همچنین با یادآوری اینکه پیش بینی می شود تا دو سال آینده ایران بخشی از بازار جهانی گاز را در اختیار بگیرد، بیان کرد: در شرایط فعلی برای ایران مطمئن ترین بازار برای فروش گاز کشورهای آسیایی به ویژه کشورهای جنوب شرق آسیا هستند.

عادلی با بیان اینکه هم اکنون بخش عمده ای از کشورهای اروپایی با مشکل بحران مالی و اقتصادی روبرو هستند، بیان کرد: از این رو اروپا همچون گذشته بازار پررونقی برای فروش گاز نیست اما جنوب شرق آسیا کماکان جذابیت های بالایی برای صادرات گاز دارد.

دبیر کل جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز درباره انتخاب ایران به عنوان دبیر کل جدید این مجمع، گفت: در نشست تهران مباحث متعددی پشت درهای بسته مطرح شد و ایران با مدیریت صحیح این نشست موفق شد که رای لازم برای کسب دبیرکلی این مجمع بین المللی گاز را در اختیار بگیرد.

این مقام مسئول از دیگر برنامه های مهم ایران به عنوان دبیر کل جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز را تبدیل GECF به یک برند جهانی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: باید با ایجاد یک اعتبار بیشتر در بین کشورهای صادرکننده و مصرف کننده گاز و انجام یک کار کارشناسی دبیرخانه مجمع کشورهای صادرکننده گاز به یک برند و مرجع جهانی تبدیل شود و حتی کشورهای نوظهور گازی جهان همچون کشورهای آفریقایی تمایل به پیوستن به این مجمع را داشته باشند.

عادلی در پایان با اعلام اینکه باید منافع مشترک تولیدکنندگان و مصرف کنندگان گاز تامین شود، یادآور شد: بازار نفت بازاری متفاوت از گاز بوده و انسجام بین کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده گاز منافع همه را فراهم کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات