وزیر نفت، یکی از دلایل بالا ماندن قیمت جهانی نفت را سیاست های آمریکا اعلام کرد و با تاکید بر اینکه اوپک نفشی در گرانی نفت ندارد، گفت: آمریکا اجازه نمی دهد قیمت ها پایین بیاید، زیرا سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز نامتعارف با ریسک همراه خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز ، بیژن زنگنه در حاشیه برگزاری پانزدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در پاسخ به سئوالی درباره استقلال قیمت گاز از نفت و سیاست های جدید آمریکا برای تولید گاز از ذخایر نامتعارف، گفت: در قراردادهای بلندمدت صادرات گاز همواره وابستگی بین قیمت نفت خام، فرآورده های نفتی و گاز طبیعی وجود دارد.

وزیر نفت با اعلام اینکه کشورهای واردکننده و مصرف کننده گاز طرفدار استقلال قیمت نفت از گاز طبیعی هستند، تصریح کرد: اما عموم کشورهای تولیدکننده و صادرکننده گاز کماکان با وابستگی بین قیمت نفت و گاز طبیعی اعتقاد دارند.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه بالا ماندن قیمت نفت خام یک تیغ دو لبه برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت است، اظهار داشت: این افزایش قیمت از یک سو منجر به بالا رفتن درآمد کشورهای صادرکننده نفت می شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه اما با این افزایش قیمت در نتیجه سهم نهایی کشورهای بزرگ صادرکننده نفت در بازار به طور مطلق ثابت می ماند و به صورت نسبی کاهش خواهد یافت، تبیین کرد: در این بین به نظر می رسد اوپک نفت دست کم تا چند سال آینده نقشی در تعیین قیمت بالای نفت بازی نمی کند.

زنگنه با بیان اینکه هم اکنون سیاست آمریکا بالا نگه داشتن قیمت جهانی نفت خام است، تاکید کرد: آمریکا با بالا نگه داشتن قیمت نفت قصد دارد تا توجیه اقتصادی از توسعه و تولید نفت و گاز از ذخایر نامتعارف را حفظ کند.

وزیر نفت با یاداوری اینکه تولید از ذخایر نامتعارف همچون شیل گس ها در شرایط نفت گران توجیه اقتصادی دارد، خاطرنشان کرد: آمریکا اجازه نمی دهد قیمت ها پایین بیاید زیرا سرمایه گذاری روی پروژه های آنها دچار ریسک خواهد شد.

 زنگنه روز گذشته همچنین از سیاست های نفتی ایالات متحده امریکا انتقاد کرد و با بیان اینکه این کشور از نفت و گاز استفاده ابزاری می کند، خاطرنشان کرد: تحریم های آمریکا امنیت عرضه انرژی در بلندمدت را با تهدید روبرو می کند.

در همین حال، لئونید بوخانوفسکی دبیرکل سابق مجمع کشورهای صادرکننده گاز با اشاره به رشد و توسعه سرمایه گذاری ها برای تولید گاز از ذخایر نامتعارف از کشورهایی همچون استرالیا، تانزانیا و موزامبیک به عنوان کشورهای نوظهور در صنعت گاز جهان یاد کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات