نماینده ارومیه در مجلس با انتقاد از واردات فولاد به کشور با وجود ذخایر فراوان سنگ آهن، تاکید کرد: پایه و اساس تولید داخلی «فولاد» است.

به گزارش افکارنیوز ، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز سه شنبه پارلمان در سخنانی به عنوان متقاضی تحقیق و تفحص از صنعت فولاد کشور، اظهار داشت: این تفحص مربوط به این دولت نبوده و به دولت های گذشته نیز ارتباطی ندارد.

وی با بیان اینکه صنعت فولاد یکی از بزرگترین صنایع و صنعت مادر و کاربردی در کشور است، افزود: توسعه صنعت فولاد در کشور موجب اشتغالزایی و کمک به اقتصادی کشور می شود، صنعت فولاد امروز در جایگاه واقعی خود قرار ندارد و ۲۰ سال است که در صنعت فولاد مدام از خودکفایی سخن می گوییم در حالی که امروز به یکی از بزرگترین کشورهای واردکننده آهن فولاد تبدیل شده ایم.

نماینده ارومیه در مجلس بر همین اساس یادآور شد: ما نتوانستیم مصرف داخلی خود را تامین کنیم و شواهد نشان می دهد واردکنندگان فولاد خام، مانع تولید فولاد در کشور و خودکفایی در این زمینه شدند.

قاضی پور در بخش دیگری از سخنانش به طرح سوالاتی پرداخت و تصریح کرد: کشور ما دارای تقریبا ۴ تا ۴.۵ میلیارد تن ذخایر سنگ آهن است بنابراین چرا با این میزان ذخایر سنگ آهن باز هم واردکننده فولاد هستیم؟ چرا قیمت تمام شده محصولات فولادی، از کشورهای دیگر در ایران بیشتر است؟ ما به دنبال احیای صنعت فولاد کشور هستیم، باید پرسید چرا تاکنون برنامه ریزی دقیقی برای توسعه صنعت فولاد نشده است.

وی با بیانی اینکه موضع تحقیق و تفحص از صنعت فولاد کشور مربوط به یک کارخانه و یک شهر نیست، متذکر شد: طرح فولاد سبزوار ۳۰ درصد، بافت ۳۴ درصد، نیریز ۴۳ درصد، میانه ۴۶ درصد، قائنات ۵۰ درصد و شادگان ۵۱ درصد رشد داشته است اما در پی تغییرات مدیریتی، مشکلاتی به وجود آمده است و این موضوع موجب شده خسارات فراوانی به نظام وارد و قیمت ها سه برابر شود.

قاضی پور بر همین اساس یادآور شد: تا زمانی که واردات فولاد در کشور ادامه داشته باشد، منجر به کاهش ظرفیت تولید کشور می شود لذا به نظر می رسد لازم است خاطیان در این زمینه به طور جدی برخورد شود، به نظر می رسد بسیاری از آمارها از بخش های تولیدی دقیق نیست و این آمارها بر اساس اصول علمی استخراج نشده اند.

نماینده ارومیه در مجلس در پایان گفت: گاهی مشاهده می شود واحدها، تولید فولاد نهایی را آمار رشد اعلام می کنند در حالی که درست نیست و باید بدانیم بدون آمار واقعی برنامه ریزی و توسعه امکان پذیر نیست، فولاد زیرساخت مملکت است و پایه و اساس تولید داخلی فولاد است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات