رئیس کمیسیون انرژی مجلس و وزیر سابق بازرگانی گفت: آمریکا بعد از سفر نیویورک کاهش صادرات ایران را جدی تر پیگیری می کند که اگر این کاهش ادامه پیدا کند شش ماه بعد دولت غافلگیر می شود.

  مسعود میرکاظمی رئیس کمیسیون انرژی مجلس در مورد گزارش صد روزه دولت به مردم که پیش از این وعده حل چالش های عمده اقتصادی مردم در آن داده شده بود، گفت: این که در دوران انتخابات گفته شد صد روزه به اوضاع اقتصادی سر و سامان می دهیم فقط یک شعار بود ولی وقتی وارد کار اجرایی شده و با واقعیت ها رو به رو شدند موضعشان تغییر کرد و این اقدام برای سر و سامان دادن صد روزه به اوضاع اقتصادی تبدیل به تهیه یک گزارش شد در صورتی که اصل مطلب چیز دیگری بود.

وی ادامه داد: در دوران ثبت نام نامزدها انتخابات ریاست جمهوری مصاحبه ای با یکی از رسانه ها انجام دادم و گفتم که اگر کسی کاندیدا می شود باید شناخت کامل به وضعیت اقتصادی کشور داشته باشد تا فردا روزی نگوید که از دولت قبل خرابه ای را تحویل گرفتم. این پاسخ به مردم نیست و اگر نمی تواند چنین کند شرایط احراز نداشته و اصلا ثبت نام نکند.

این معنا ندارد که بخواهیم مدام گذشته را مرور کنیم

نماینده مردم تهران افزود: این معنا ندارد که امروز بخواهیم مدام گذشته را مرور کنیم بلکه باید وزرا و رئیس جمهور برنامه های عملی خود را ارائه دهند که چگونه می توانند تورم را تک رقمی کنند، چگونه با تحریم مقابله خواهند کرد و چگونه رشد اقتصادی را بالا خواهند برد.

وزیر بازرگانی و نفت در دولت های احمدی نژاد گفت: گزارش می دهند که خزانه خالی است در صورتی که رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد توضیح دادند که این گونه نیست، مجلس هم اعتقاد دارد که خزانه خالی نیست، بنابراین با این شیوه ها نمی توان کشور را اداره کرد.

میرکاظمی با اشاره به این که مردم توقع دارند دولت محکم ایستاده و مسائل را حل کند، تصریح کرد: مجلس از دولت حمایت می کند در اصلاحیه لایحه بودجه که دولت ارائه داد مجلس همراهی کرد، از برخی مسائلی که قبلا در بودجه گذاشته شده بود عدول کردیم، این بدان معنی است که مجلس هم به دولت کمک می کند بنابراین این فرصت خوبی است تا دولت هم راه های برون رفت را به طور جدی پیگیری کند.

وی گفت: بر فرض این که دولت گزارش دهد از این که در دولت قبل چه اتفاقی افتاده تفاوتی نمی کند چون مجلس خود اطلاعات دارد. این گونه نیست که یک نفر حرف بزند و مجلس بگوید درست است؛ ما در کمیسیون انرژی اطلاعات نیرو، نفت و اقتصاد کلان کشور را داریم نمی شود کسی حرفی بزند و ما در قبال آن پاسخی نداشته باشیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به این که در تبلیغات انتخاباتی شعار دادند که صد روزه و در یک طرح ضربتی وضع مملکت را تغییر می دهیم، ادامه داد: وقتی واقعیت ها را دیدند متوجه شدند که این امر شدنی نیست، اگر می شد قبلی ها هم بیکار نبودند؛ این گزارش مشکلی از مردم حل نمی کند.

هر گزارشی که ناامیدی ایجاد کند مضر است

نماینده مردم تهران با تاکید بر این که هر گزارشی که در مردم ناامیدی ایجاد کند مضر است، خاطر نشان کرد: دولتی که با شعار امید آمده باید به سمت امیدسازی برای بخش خصوصی حرکت کند. در حالی که در شرایط فعلی بخش خصوصی بلاتکلیف است؛ به ما مراجعه می کنند و می پرسند بالاخره وضع ما چه می شود، دولت سیگنال هایی می دهد که باعث بلاتکلیفی بخش خصوصی می شود. در حالی که ما باید به سمتی حرکت کنیم که چرخ های تولید به گردش درآید بنابراین اگر این گزارش بخواهد باعث نا امیدی بیشتر شود سودی ندارد باید تدبیر به خرج دهند تا به دنبال آن امید بیاید.

وی گفت: مهم ارائه برنامه است، چیزی که در شرایط فعلی برای ما نگران کننده است برنامه ای متناسب با شرایط تحریم هاست، نگران هستیم که دولت ۵ ماهه آینده غافلگیر شود چرا که آمریکا کار خود را می کند، آن وقت در کشور ما عده ای ذوق زده هستند و عده ای تصور می کنند که مشکلات با مذاکره برطرف می شود.

رئیس کمیسیون انرژی تاکید کرد: احساس ما این است که آمریکا تحریم های نفتی را جدی تر پیگیری می کند؛ گزارش شهریورماه حاکی از این است که ما کاهش صادرات داشتیم، اینطور نیست که می گویند صادرات افزایش یافته و اگر این روند کاهش ادامه پیدا کند که آمریکا هم به دنبال است و بعد از سفر نیویورک آن را جدی تر دنبال کرده بدون شک شش ماه بعد دولت غافلگیر می شود.

میرکاظمی یادآور شد: باید از همین امروز به این فکر کنیم که اگر ۵۰۰ هزار بشکه از صادرات نفت کشور کاهش پیدا کرد چگونه باید کشور را اداره کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات