محمد جلال، مشاور سابق معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت دهم در مورد حذف طرح شبنم در دولت یازدهم گفت: حتی کشورهای عضو اکو هم ایران کد را برای انجام معاملات بین اعضا پذیرفتند اما در کمال تعجب زحمت چند ساله یک شبه بر باد رفت.

به گزارش افکارنیوز ، نظام شناسه گذاری یکتای کالا در قالب طرح «شبنم» در وزارت صنعت در سال ۸۹ و طرح «اصالت و سلامت» در وزارت بهداشت در سال ۸۸ شکل گرفت. اجرای چنین نظامی که مشابه آن در دیگر حوزه ها مانند کد ملی برای افراد، شناسه ملی برای شرکت و کدپستی برای مکان اجرا شده، یکی از زیرساخت های اصلی مدیریت تجاری کشور است که اطلاعات دقیق و به هنگامی را جهت پایش تولید، واردات، توزیع و مصرف در اختیار متولیان اقتصادی کشور قرار می دهد.از ابتدای شروع نظام شناسه گذاری یکتای کالا، بیش از ۹۰۰ میلیون شناسه در وزارت صنعت و ۶۰۰ میلیون شناسه در وزارت بهداشت الصاق گردیده است (جمعا ۱.۵ میلیارد عدد) ، در طرح شبنم ۱۱ هزار بازرگان عضو طرح بوده و به صورت مستمر با سامانه ارتباط دارند. روزانه به حدود ۳۳ هزار تراکنش استعلامی پاسخ داده می شود. تعداد کالاهای ثبت شده ۲۵۰ هزار عدد است. گزارش تخلف روزانه نیز به دو هزار تراکنش در روز رسیده است.

طرح شبنم در دو فاز و هر فاز شامل چند مرحله طراحی شده که تاکنون مرحله ۲ از فاز ۱ اجرا شده است و قرار بود مرحله سوم از فاز اول در مهرماه ۹۲ انجام شود که چند هفته پیش با دستور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت دولت یازدهم طرح شبنم، برچیده شد.

کارشناسان علت مخالفت برخی فعالان اقتصادی با طرح شبنم را نقش این طرح در شفاف شدن فعالیت های اقتصادی و حجم تراکنش های مالی تجار و بازرگانان می دانند.

برخی از اعضای اتاق بازرگانی از جمله افرادی بودند که از همان روز اول با ایران کد و شبنم مخالفت کردند و به نظر می رسد به علت لابی قوی اتاق بازرگانی در دولت یازدهم (حضور نهاوندیان در دولت) ، دستور توقف فوری این طرح صادر شده است.

مهندس جلال مشاور سابق معاون وزیر صنعت در این باره به خبرنگار ما گفت: با اجرای کامل این دو طرح، دیگر مشخص بود هر کسی چه کالایی چه قدر به چه ارزشی وارد می کند و در کجا توزیع و فروخته می شود، این نظام آماری می توانست مبنایی باشد برای مالیات و توزیع ارز و خلاصه برنامه ریزی های اقتصادی کشور.به گزارش مشرق، طرح شبنم و ایران کد دچار مشکلاتی در اجرا بود، مشکلاتی که به دلیل بدسلیقگی در اجرا گریبان خیلی از تولید کننده ها را هم گرفت.

در هر حال، وزارت صنعت به بهانه تسهیل تجارت و فضای کسب و کار بساط طرحی را برچیده که در آینده ای نه چندان دور فقدانش دوباره بلای همین فعالان اقتصادی خواهد شد.

مطابق بررسی ها، حذف طرح شبنم به قاچاق سالانه ۱۹ میلیارد دلاری که باعث حذف ۹۵۰ هزا شغل و کاهش ۱۶ هزار میلیارد تومانی درآمد دولت است، دامن می زند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات