صندوق بین المللی پول با رده بندی کشورها از نظر نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد ایران با نرخ بیکاری ۱۳.۱ درصدی در رتبه ۱۸ جهان قرار گرفته و اگرچه وضعیت بیکاری در ایران بدتر شده اما نرخ بیکاری ۱۰ کشور اروپایی همچنان بیشتر از ایران است.

به گزارش افکارنیوز ، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است نرخ بیکاری ایران که در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۱۲.۲ درصد بوده است در پایان سال جاری میلادی به ۱۳.۱ درصد افزایش پیدا کند.

این نهاد بین المللی به رده بندی ۱۰۵ کشور جهان از نظر نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۳ پرداخته و ایران را از این نظر در رتبه ۱۸ جهان قرار داده است.

بر این اساس در سال جاری تنها ۱۷ کشور نرخ بیکاری بالاتری از ایران خواهند داشت. ایران در رده بندی امسال صندوق بین المللی پول نسبت به سال گذشته صعودی ۶ پله ای داشته است. ایران از نظر نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۲ رتبه ۲۴ را در میان کشورهای جهان بدست آورده بود.

در صدر رده بندی جهانی بر اساس آمار نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۳ کشور مقدونیه قرار گرفته است. نرخ بیکاری این کشور برای امسال ۳۰ درصد برآورد شده که بالاترین نرخ بیکاری در سطح جهان است. بوسنی با نرخ بیکاری ۲۷ درصدی و یونان با نرخ بیکاری ۲۶.۹ درصدی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

نرخ بیکاری ۱۰ کشور اروپایی در سال ۲۰۱۳ بیشتر از ایران برآورد شده است که ۳ کشور در این بین به نام های اسپانیا، پرتغال و ایرلند جزو کشورهای اروپای غربی محسوب می شوند. نرخ بیکاری اسپانیا ۲۶.۸ درصد اعلام شده و رتبه ۴ بالاترین نرخ بیکاری جهان به این کشور اختصاص یافته است. پرتغال نیز با نرخ بیکاری ۱۷.۴ درصد در رتبه ۹ و ایرلند با نرخ بیکاری ۱۳.۷ در رتبه ۱۷ قرار گرفته اند.

آفریقای جنوبی با نرخ بیکاری ۲۶ درصد، صربستان با نرخ بیکاری ۲۵ درصد، سودان با نرخ بیکاری ۱۹ درصد، و ارمنستان با نرخ بیکاری ۱۸.۵ درصد نیز به ترتیب در رتبه های ۵ تا ۸ قرار گرفته اند. رتبه های ۱۰ تا ۱۶ نیز به ترتیب به کشورهای قبرس، گرجستان، تونس، کرواسی، بلز، جامائیکا، و اسلواکی اختصاص یافته است. نرخ بیکاری این کشور از ۱۷ تا ۱۳.۷ درصد اعلام شده است.

نرخ بیکاری برخی کشورهای دیگر در سال ۲۰۱۳ به این ترتیب برآورد شده است: آلبانی ۱۳ درصد، اردن ۱۲.۲ درصد، فرانسه ۱۰.۹ درصد، ترکیه ۹.۳ درصد، انگلیس ۷.۷ درصد، آمریکا ۷.۵ درصد، کانادا ۷.۱ درصد، برزیل ۵.۸ درصد، آلمان ۵.۵ درصد، چین ۴.۱ درصد، نروژ ۳.۳ درصد و کویت ۲.۲ درصد.

بلاروس نیز با نرخ بیکاری ۰.۶ درصدی کمتری نرخ بیکاری را بر اساس برآورد صندوق بین المللی پول در سال جاری میلادی دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات