رییس اتحادیه وارد کنندگان دارو از اختصاص ۴۰۰ میلیون دلار ارز به هفت بانک داخلی برای واردات دارو خبر داد و گفت: از این پس وارد کنندگان دارو برای دریافت ارز موردنیاز خود نیازی به مراجعه به مرکز مبادلات ارزی نخواهند داشت.

به گزارش افکارنیوز ، ناصر ریاحی با اشاره به اینکه بانک مرکزی مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار در هفت بانک کشور به منظور اختصاص ارز واردات دارو سپرده گذاری کرده است، گفت: وارد کنندگان دارو می توانند با دادن ۱۰ درصد از ارزش محموله وارداتی دارو، داروی خود را وارد کرده و ۹۰ درصد مابقی را سه ماه بعد بدون بهره بازپرداخت کنند.

او با اشاره به اینکه مبلغ سپرده گذاری شده در هفت بانک قابل افزایش به یک میلیارد دلار خواهد بود، گفت: هفت بانکی که بانک مرکزی آنها را به عنوان بانک های عامل پرداخت ارز دارو معرفی کرده است، شامل بانک های کشاورزی، ملت، سامان، پارسیان، کارآفرین، پاسارگاد و اقتصاد نوین می شوند.

ریاحی تاکید کرد: بانک مرکزی به امور بین الملل این هفت بانک بخشنامه کرده تا هرچه زودتر اختصاص ارز واردات دارو را آغاز کنند. با این حساب از این پس وارد کنندگان دارو برای دریافت ارز موردنیاز خود نیازی به مراجعه به مرکز مبادلات ارزی نخواهند داشت و این کار کمک زیادی به تسهیل در واردات دارو می کند.

 از اواخر سال گذشته تا اوایل تابستان امسال انباشت حجم زیادی از داروهای وارداتی در گمرک به دلیل مشکلات ارزی به وجود آمده سروصدای زیادی به پا کرد. براساس آخرین آمار گمرک ایران در مهر ماه امسال واردات دارو به کشور حدود ۳۰ درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافت که به گفته رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو قطع ارز پرداختی به دارو به مدت سه هفته در ماه قبل یکی از دلایل این کاهش بوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات