با ابلاغ مصوبه دولت در مورد ترخیص خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی به گمرک، اجرای این مصوبه از روز گذشته آغاز شد.

به گزارش افکارنیوز ، فربد زاوه کارشناس بازار خودرو اظهار داشت: به دنبال مصوبه دولت در مورد ترخیص خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی و ابلاغ آن به گمرک، ترخیص این خودروها از روز گذشته آغاز شد.

 واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی از سوی دولت قبل ممنوع شده بود، ولی در عین حال، برخی واردکنندگان نسبت به ورود این نوع خودروها اقدام کردند که پس از ورود به کشور، در گمرک دپو (انبار) شده بودند.

در این شرایط، حدود یک ماه پیش هیأت دولت با ترخیص این خودروها موافقت کرد و بر این اساس قرار شد سود بازرگانی خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی دو برابر شود و از ۷۱ درصد به ۱۴۲ درصد افزایش یابد که ۴ درصد حقوق گمرکی هم به آن اضافه می شود و در مجموع ۱۴۶ درصد حقوق ورودی برای خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی تعیین شده است.

فربد زاوه در مورد مدل خودروهای وارداتی از این محل می گوید: ۸۰ درصد محصولات تویوتا دارای حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی هستند و حجم موتور حدود ۲۰ درصد از محصولات هیوندایی و کیا نیز بالای ۲۵۰۰ سی سی است.

به گفته وی، ۷۰ درصد محصولات لکسوس، ۱۰۰ درصد محصولات پورشه و مازراتی و ۵۵ تا ۶۰ درصد محصولات بنز و بی ام و نیز دارای حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی هستند.

وی با بیان اینکه کمتر از ۱۰ درصد محصولات رنو نیز حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی دارند، معتقد است: با مصوبه اخیر دولت، واردات مازراتی، پورشه و لکسوس آزاد شده است.

این کارشناس بازار خودرو با بیان اینکه ۶۰ درصد محصولات تویوتا در بازار به لند کروز و پرادو اختصاص دارد، می گوید: این مصوبه تأثیر زیادی در واردات پرادو، لندکروز و هایلوکس از محصولات تویوتا خواهد داشت.

به گفته وی، افزایش تعرفه واردات، بهای تمام شده خودروهای وارداتی را نسبت به روزی که واردات این خودروها ممنوع نبود، افزایش می دهد اما نسبت به شرایط فعلی که بازار با کمبود خودرو روبرو است و قیمت ها به حد کافی افزایش یافته، افزایش چندانی در قیمت ها اتفاق نخواهد افتاد.

زاوه معتقد است: قیمت خودروهای خارجی یا در حد قیمت های فعلی باقی می ماند و یا حداکثر ۴ تا ۵ درصد افزایش خواهد یافت.

ترخیص خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی در حالی آغاز شده که برخی کارشناسان معتقدند به دلیل ممنوع بودن واردات این نوع خودروها، درآمد دولت از محل واردات آن، غیرقانونی است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات