برخی خبرگزاری ها طی دو روز گذشته، در انعکاس مصاحبه ای که وزیر راه وشهرسازی در حاشیه جلسه چهارشنبه هیات دولت درباره وام خرید مسکن با خبرنگاران انجام داده بود، مرتکب اشتباه مفهومی شدند.

به گزارش افکارنیوز ، عباس آخوندی پیش تر گفته بود قصد دارد با راه اندازی صندوق های سپرده گذاری مسکن، از مکانیزم و قابلیتی که در بانک ها برای تبدیل و افزایش اصل سپرده به ۴ تا ۵ برابر مبلغ اولیه وجود دارد، استفاده کند و از این طریق تسهیلات خرید مسکن را افزایش دهد.

آخوندی در این باره، روز چهارشنبه به خبرنگاران اعلام کرد: آیین نامه طرح پرداخت وام مسکن معادل ۶ برابر مبلغ ودیعه، تنظیم شده و به بانک مرکزی ارسال می شود.

اما برخی رسانه ها از این مصاحبه این طور برداشت کردند که وزیر قصد دارد «مبلغ وام خرید مسکن را ۶ برابر کند» و با همین برداشت اشتباه، اقدام به تحلیل درباره اثر منفی افزایش ۶ برابری مبلغ وام خرید بر قیمت مسکن کردند.

طبق طرحی که مشاور مالی وزیر راه وشهرسازی به دنبال تصویب و اجرای آن است، بانک ها به اندازه ۴ تا حداکثر ۶ برابر اصل سپرده سپرده گذاران بعد از دوره ای مثلا یکساله، وام خرید پرداخت خواهند کرد به این معنی که اگر فردی مثلا برای یک سال، ۱۰ میلیون تومان نزد بانک مسکن سپرده گذاری کند، بتواند حداکثر ۶۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن دریافت کند. الان بانک مسکن به ازای سپرده گذاری یک ساله ۱۰ میلیون تومانی، ۲۰ میلیون تومان وام خرید می دهد.

اما اگر آن برداشت اشتباه ملاک قرار بگیرد، یعنی مبلغ وام خرید مسکن از ۲۰ میلیون تومان کنونی به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت که چنین رقمی – بیش از ۱۰۰ میلیون تومان- قطعا جزو برنامه های وزیر تا این لحظه نبوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات