وزیر صنعت، معدن و تجارت با خوش بینی نسبت به مذاکرات ایران با ۱+۵ در ژنو با تاکید بر اینکه سیاست دولت تدبیر و امید طبیعی کردن وضعیت اقتصادی کشور است، اعلام کرد: مدیران دولتی برای حمایت از دولت، واردات کالا از خارج کشور را کاهش دهند.

به گزارش ا فکارنیوز ، محمدرضا نعمت زاده امروز در حاشیه نمایشگاه آب و برق در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش توانمندی مشاوران، پیمانکاران و سازندگان ایرانی در صنایع آب و برق کشور گفت: دولت هم باید به منظور افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی صنایع آب و برق و توسعه در طراحی ها، ساخت تجهیزات و اجرای طرح های آب و برق برای پیمانکاران و سازندگان داخلی مشوق های صادراتی و تشویقی در نظر بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سئوال که یکی از انتقادهای سازندگان صنعت برق واردات بی رویه کالا و تجهیزات از کشورهایی همچون ایران به داخل کشور است، تصریح کرد: شاید این واردات مربوط به گذشته بوده و اگر الان آماری از واردات در اختیار دارید، به وزارت صنعت ارائه کنید.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به توان و ظرفیت های ایجاد شده در داخل کشور برای تولید انواع محصولات روشنایی همچون لامپ و تجهیزات صنعت برق در داخل کشور بیان کرد: با توجه به توان و ظرفیت ایجاد شده به تمامی مدیران دولتی پیشنهاد می شود که آن دسته از محصولاتی که در داخل کشور ا مکان ساخت آنها وجود دارد، از ارج از از کشور وارد نکنند.

وی همچنین پیشنهاد کرد: تمامی مدیران پروژه های بزرگ و کوچک صنعتی و عمرانی در کشور استفاده از کالا و محصولات تولید داخل در مقایسه با نمونه های خارجی را در اولویت قرار بدهند.

نعمت زاده همچنین در خصوص واردات برخی از کالاهای چینی با برند و بسته بندی ایرانی و حتی طرح شبنم توضیح داد: همین مشکلات طرح شبنم باعث شد که وزارت صنعت معدن و تجارت برای حل و فصل مشکلات آن نسبت به جمع آوری طرح شبنم اقدام کنند.

وزیر صنعت همچنین با امتناع از ارائه آرمارهای صادرات در هفت ماهه نخست سال و ساز و کار جدید قیمت گذاری خودروها در خصوص حل و فصل مشکل ضمانت نامه های بانکی گفت: هم اکنون مذاکراتی در ژنو در حال انجام است تا در صورت توافق نهایی امکان کاهش تحریم های بین المللی فراهم شود.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه باید متاسف باشیم که برخی از افراد با سیاست های شعاری کشور را به این مرحله رسانده اند، تصریح کرد: هم اکنون دولت قصد دارد تا با ایجاد یک فضای جدید بین المللی شرایط را در داخل و خارج از کشور به حالت طبیعی بازگرداند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان درباره احتمال کاهش قیمت دلار هم اظهار داشت: از کاهش قیمت ارز بی خبر هستم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات