یک کارشناس اقتصادی با اشاره به چهار اثر منفی افزایش نرخ سود اوراق مشارکت در صورت ثبات نرخ سود بانکی، گفت: خروج سپرده های بانکی و کاهش توان اعتباری بانک ها برای پرداخت تسهیلات به تولید، اصلی ترین اثر منفی اجرای این سیاست است.

به گزارش ا فکارنیوز ، حیدر مستخدمین حسینی با اشاره مطرح شدن افزایش نرخ سود اوراق مشارکت، با بیان اینکه در اقتصاد آزاد و رقابتی نرخ ها تعیین کننده تعادل اقتصادی هستند، اظهارداشت: اگر هر اقتصادی به دنبال ایجاد تعادل است باید سازوکارهای اقتصادی باید همخوانی داشته باشد.

وی افزود: پایین بودن نرخ سود بانکی در شرایطی که نرخ تورم بالا است و یا شرایط بالعکس، این عدم تعادل را به وجود می آورد.

مدیرعامل سابق موسسه توسعه تصریح کرد: در شرایطی که نرخ تورم رسمی ۴۰.۴ درصد و نرخ سود ۲۰ درصد است و فاصله زیادی بین این دو نرخ وجود دارد، این مساله موجب می شود که نقدینگی به سمتی حرکت کند که در چارچوب و اهداف اقتصادی نباشد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد مسئولان اقتصادی دولت فعلا نمی خواهند نرخ سود بانکی را اصلاح کرده و تلاش می کنند با کنترل تورم، بین نرخ سود و تورم تعادل ایجاد کنند که این اتفاق بعید به نظر می رسد.

مستخدمین حسینی با بیان اینکه این اقدام دور باطلی است که وضعیت اقتصادی را نه تنها تسهیل نمی کند بلکه مشکلاتی را هم به وجود خواهد آورد، درخصوص نرخ سود اوراق مشارکت، گفت: در دوره های گذشته عددی را برای سود اوراق مشارکت تعیین می کردند که هم اکنون ۲۰ درصد است.

*افزایش نرخ سود اوراق مشارکت با هدف کاهش کسری بودجه است

وی افزود: بخشی از اوراق مشارکت به جبران کسری بودجه دولت مربوط می شود؛ این اوراق خود به دو دسته تقسیم می شود که یک دسته توسط بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی و دسته دوم اوراقی است که دولت برای اجرای پروژه های عمرانی منتشر می کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: تا پایان سال هم فرصت زیادی باقی نمانده و بودجه در شرایطی است که اگر اصلاحیه آن هم به تصویب برسد، با کسری اجرایی می شود، بنابراین جبران کسری بودجه برای دولت اهمیت دارد تا بتواند با فروش اوراق مشارکت این کسری را کاهش دهد.

*کاهش منابع بانک ها با ثبات نرخ سود بانکی و افزایش سود اوراق مشارکت

وی گفت: اگر نرخی که برای اوراق مشارکت منتشر می شود با نرخ سود بانکی تفاوت داشته باشد، قطعا مردم ترجیح می دهند سپرده های خود را از بانک ها خارج و به خرید این اوراق مبادرت می کنند.

مستخدمین حسینی با بیان اینکه این حالت موجب کاهش منابع بانک ها خواهد شد، تصریح کرد: وقتی هدف حمایت از تولید و تقویت نظام تامین مالی است، با این اقدام کسری مجدد در منابع بانک ها به وجود آمده و مانع از پرداخت تسهیلات منابع به تولید می شود.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه هم تحت تاثیر این اقدام قرار می گیرد، گفت: اگر افزایش نرخ سود اوراق مشارکت نهایی شود، بخشی از نقدینگی به از بازار سرمایه خارج خواهد شد، زیرا این اوراق بدون مالیات، بدون ریسک و قابل نقدشوندگی است.

این اقتصاددان افزود: نتیجه این می شود که از یک طرف کسری بودجه دولت کاهش یافته و از طرف دیگر نقدینگی بنگاه های اقتصادی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

*احتمال هجوم دارندگان اوراق مشارکت به بانک ها

وی با اشاره به اوراق مشارکت موجود در دست اشخاص، گفت: این اوراق با نرخ های حداکثر ۲۰ درصد منتشر شده و در صورت افزایش نرخ سود آن، قطعا باید مشمول نرخ های اوراق مشارکت قبلی هم بشود که در غیر این صورت، دارندگان این اوراق به بانک ها مراجعه کرده و خواستار دریافت پول خود خواهند شد.

مستخدمین حسینی ادامه داد: با توجه به اینکه بانک ها ملزم به بازخرید اوراق مشارکت هستند، در صورت مراجعه دارنده اوراق، باید پول آن را پرداخت کرده و در سررسید از دولت یا بانک مرکزی پول بانک را اخذ کند، این اتفاق باز هم نقدینگی بانک ها را کاهش خواهد داد.

به گفته وی از طرف دیگر هزینه دولت برای بازپرداخت سود اوراق مشارکت افزایش یافته و از طرف دیگر بانک مرکزی به هدف اصلی خود برای کنترل نقدینگی و تورم نمی رسد.

*الزامات انتشار اوراق مشارکت

مدیرعامل سابق موسسه توسعه تصریح کرد: در صورتی که دولت انتشار اوراق مشارکت با نرخ های ترجیهی را برای مقطعی ثابت در نظر بگیرد به این شکل که اوراقی با نرخ سه ساله یا پنج ساله منتشر شود اما بازپرداخت اصل و سود ترجیهی پول پس از دوره مشخص شده سه یا پنج سال باشد، اگر این اتفاق رخ دهد، در واقع همان فرآیندی که در نظام بانکی در حال انجام است، در این بخش هم رخ خواهد داد. این کار اثرات منفی افزایش نرخ سود اوراق مشارکت و ثبات نرخ سود را کاهش خواهد داد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اگر دولت می خواهد نرخ سود اوراق را افزایش دهد، باید در زمان سررسید نرخ سود را بپردازد، گفت: در صورتی که این قاعده رعایت نشود، باید عدد سود بازپرداخت شده به دارنده اوراق، معادل نرخ سود بانکی باشد.

وی تصریح کرد: اگر با شرایط فعلی خرید و فروش اوراق مشارکت، نرخ سود آن افزایش یابد، قطعا آسیب های ذکر شده در اقتصاد نمایان خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات