شرکت ملی نفت برای رقابت با کشورهای رقیب نفت ایران و به ویژه اعراب و بازگشت به بازار جهانی طلای سیاه، با اجرای طرح های جدیدی در پایانه های خلیج فارس، هزینه حمل و بارگیری هر بشکه نفت صادراتی ایران را کاهش داده است.

به گزارش افکارنیوز ، گزارش های منتشر شده توسط موسسات معتبر بین المللی نشان می دهد که در حال حاضر ظرفیت صادرات روزانه نفت ایران حدود ۹۰۰ هزار بشکه بوده که باید این ظرفیت در دولت تدبیر و امید به مرز دو میلیون بشکه در روز بازگردد.

در این بین همزمان با دیپلماسی انرژی مجموعه صنعت نفت افزایش ظرفیت صادرات با احیای بازارهای سنتی و کشف بازارهای جدید طلای سیاه، اقداماتی هم به منظور افزایش ظرفیت توان صادرات نفت در پایانه های نفتی ایران در خلیج فارس در دستور کار قرار گرفته است.

در کنار ظرفیت سازی، کاهش هزینه های صادرات هر بشکه نفت خام ایران هم یکی از سناریوهای روی میز شرکت ملی نفت است که پیش بینی می شود در صورت اجرای طرح های در دست اجرا ظرفیت صادرات نفت ایران حتی تا مرز ۶ میلیون بشکه در روز هم افزایش یابد.

از این رو تحریم نفت ایران توسط پالایشگرهای آسیایی و اروپایی به فرصتی طلایی برای بازسازی و نوسازی اسکله ها و پایانه های نفتی ایران در خلیج فارس تبدیل شده و با کاهش تحریم ها، ایران در کنار افزایش توان صادرات هزینه های صادرات هر بشکه نفت را با کاهش دوره توقف نفتکش ها و دموراژ کشتی ها، کاهش می یابد.

در این بین شرکت ملی نفت ایران از محل کاهش هزینه های صادرات نفت می تواند بار دیگر توان رقابت خود با کشورهایی همچون عراق، روسیه، کویت و عربستان که بخشی از بازارهای نفت ایران را تصاحب کرده اند را افزایش دهد.

سید پیروز موسوی در گفتگو با مهر درباره مهمترین برنامه های شرکت ملی نفت ایران به منظور افزایش ظرفیت توان صادرات نفت در پایانه های نفتی خلیج فارس، گفت: همزمان با کاهش صادرات نفت کشور از این فرصت برای تعمیرات اساسی و بازسازی کامل پایانه های نفتی ایران در خلیج فارس و دریای خزر استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران با اعلام اینکه در شرایط فعلی تعمیرت اساسی و دوره ای مخازن ذخیره سازی نفت، اسکه های تخلیه و بارگیری و خطوط لوله نفت ساحلی و زیر دریایی در پایانه نفتی خارگ و سایر پایانه های کشور مراحل پایانی خود را پشت سر می گذارد، تصریح کرد: از سوی دیگر با اتخاذ تدابیری زمان تعمیرات اساسی و ساخت مخازن ذخیره سازی نفت به حداقل کاهش یافته است.

این مقام مسئول با اشاره به آغاز مراحل تعمیرات، بازسازی و به روز رسانی تاسیسات ذخیره سازی و بارگیری در پهلوگاه شماره ۷ اسکله شرقی پاینه نفتی خارگ به عنوان شاهراه صادرات نفت ایران، اظهار داشت: بازسازی این اسکله نفتی در افزایش توان صادرات نفت ایران نقش غیر قابل انکاری دارد.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران همچنین یکی از سیاست های در دست اجرا افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت به منظور مدیریت نوسان های بهای جهانی طلای سیاه عنوان کرد و افزود: با ساخت و راه اندازی چهار مخزن جدید ذخیره سازی نفت تا پایان سالجاری می توان نوسان های قیمت جهانی نفت را مدیریت کرد.

موسوی با یادآوری اینکه ساخت و بهره برداری از چهار مخزن ذخیره سازی نفت در خارگ ظرفیت و قدرت مانور عملیاتی صادرات نفت ایران را افزایش می دهد، تاکید کرد: همچنین اجرای این طرح ها هزینه توقف نفتکش ها را کاهش و صرفه جویی ارزی قابل توجه ای به همراه دارد.

این مقام مسئول پیشتر در گفتگو با مهر اعلام کرده بود: با مجموعه اقدامات نوسازی و بازسازی اسکله های نفتی و تاسیسات تخلیه و بارگیری، توان عملیاتی نفت کشور به حدود ۵ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات