رئیس هیئت مدیره انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی کشور گفت: در یک هکتار سطح بستر قارچ نزدیک به ۸۰ نفر می توانند کار کنند.

به گزارش افکارنیوز ، محمد حسن افشار با بیان اینکه تولید سالانه قارچ در ایران ۹۰ هزار تن است، افزود: سرانه مصرف قارچ در کشور نیز حدود ۱.۲ کیلوگرم است.

وی اضافه کرد: به دلیل عومالی مانند مناسب نبودن نرخ ارز و… ما صادرات قابل توجهی نداریم و میزان صادرات قارچ کشور کمتر از ۱۰ هزار تن است.

افشار با اشاره به فواید غذایی و درمانی قارچ ادامه داد: قارچ کلکسیونی از انواع ویتامین B (B۱۲ B۶ B۲ B۱) است.

وی با بیان اینکه کمبود هر یک از این ویتامین ها مشکلاتی را در بدن ایجاد می کند، افزود: ویتامین B موجود در قارچ در هیچ محصول کشاورزی مشاهده نمی شود و اگر کسی دوبار در هفته این محصول را در سبد غذایی خود قرار دهد از عوارض کمبود ویتامین B در امان می ماند.

افشار اظهار داشت: علاوه بر این قارچ تازه حدود ۳.۵ تا ۴ درصد و قارچ خشک نزدیک به ۲۸ درصد پروتئین دارد.

وی در مورد تفاوت پروتئین موجود در قارچ با پروتئین حیوانی گفت: بدن انسان پروتئین قارچ را به طور کامل جذب می کند در حالی که بخش اعظمی از پروتئین حیوانی به حالت شکسته نشده از بدن خارج می شود.

افشار با بیان اینکه پروتئین قارچ در بدن تبدیل به چربی نمی شود، افزود: علاوه بر این قارچ تنظیم کننده قند و کلسترول خون بوده و مصرف آن به جای پروتئین حیوانی به کسانی که چربی خون دارند، توصیه می شود.

***نقش موثر تولید قارچ در اشتغال زایی

رئیس هیئت مدیره انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی کشور با اشاره به اینکه در یک هکتار زمین کشاورزی چهار نفر در سال به صورت ناقص اشتغال دارند، اضافه کرد: این درحالی است که در یک هکتار سطح بستر قارچ نزدیک به ۸۰ نفر می تواند کار کنند.

افشار افزود: این موضوع نشان دهنده میزان بالای اشتغال زایی این صنعت است.

وی تصریح کرد: در صورتی که دولت امکانات لازم و شرایط مساعدی را برای کسب و کار فراهم کند، این بخش زمینه ی مناسبی برای جذب نیروی فعال ممکلت خواهد بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات