وزیران انرژی امارات و عمان:

وزرای انرژی کشورهای حاشیه خلیج فارس می گویند: یارانه فراوان تخصیص داده شده به حاملهای انرژی دلیل اصلی افزایش و مصرف بی رویه انرژی در امارات و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است.

به گزارش افکارنیوز ، سهیل محمد المزروعی - وزیر انرژی امارات - در کنفرانس و نمایشگاه بین المللی نفت ابوظبی گفت: مصرف کنندگان در امارات انرژی را هدر می دهند زیرا قیمت آن بسیار پایین است.

در شورای همکاری خلیج فارس، کشورهای تولیدکننده انرژی نظیر امارات یارانه های فراونی را برای حامل های انرژی تخصیص می دهند که شامل نفت و دیگر حامل ها می شود. این در حالیست که این کشورها سپس برای مدیریت بودجه خود به قیمت بالای نفت صادراتی متکی هستند.

محمد الرومی - وزیر نفت و گاز عمان - نیز در این نشست با تایید سخنان وزیر نفت امارات گفت: با افزایش مصرف انرژی، مصرف کنندگان در کشورهای حاشیه خلیج فارس بیش از پیش از یارانه های دولتی استفاده می کنند و بیشتر مواقع افراد در این کشورها به شکل بی موردی از خودروهای با حجم موتور بالا استفاده می کنند که مصرف سوخت آنها به هیچ وجه به صرفه نیست.

الرومی همچنین خاطرنشان کرد: قیمت نفت باید برای مصرف کنندگان داخلی در این کشورها افزایش پیدا کند. آنچه که در حال از بین بردن ما است یارانه زیاد برای حامل های انرژی است.

از سوی دیگر وزیر نفت امارات خاطرنشان کرد: در مورد تاثیر نفت و گاز شیل اغراق شده و اگرچه قیمت گاز ممکن است با توسعه این میادین کاهش پیدا کند اما باعث سقوط قیمت نخواهد شد.

انتظار می رود رشد نفت و گاز شیل به صادرات نفت و گاز کشورهای حاشیه خلیج فارس ضربه بزند زیرا آمریکا به مدد توسعه ذخایر شیل خود در سالهای آینده به یک صادرکننده انرژی تبدیل خواهد شد. کشورهای دیگر نظیر چین و انگلیس نیز در حال سرمایه گذاری های قابل توجه در بخش شیل هستند. تولید نفت شیل در آمریکا تاکنون به برخی از اعضای اوپک نظیر نیجریه و الجزایر لطمه زده و آنها شاهد کاهش تقاضای نفت آمریکا بوده اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات