عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر ضرورت اخذ مالیات از خانه های خالی، گفت: لایحه جامع مالیاتی که دولت قبل به مجلس آورد در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفته بود ولی اصلاحات مدنظر دولت هنوز به مجلس فرستاده نشده است.

به گزارش افکارنیوز ، ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در مجلس در چه مرحله ای است، گفت: لایحه جامع مالیاتی را دولت قبل به مجلس آورد. در این خصوص کمیته ای تشکیل شد و در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت ولی ظاهرا دولت قصد یک سری اصلاحات روی آن را دارد و هنوز اصلاحیه ای به مجلس فرستاده نشده است.

وی در پاسخ به این سؤال که چه زمانی دولت اصلاحیه را به مجلس ارسال می کند، اظهار داشت: زمانش مشخص نیست اما جلسه ای بین وزیر اقتصاد و تعدادی از اعضای کمیسیون اقتصادی تشکیل شده و در آن جلسه قول داده اند که به زودی اصلاحیه را به مجلس ارائه می کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه هدف از ارائه لایحه اصلاح مالیات های مستقیم چیست، گفت: قوانین مالیاتی کشور مربوط به گذشته است و مسلما نیاز به اصلاحات دارد بنابراین برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی و خودداری برخی افراد از پرداخت مالیات باید قوانین جدیدی مصوب شود.

موسوی لارگانی تصریح کرد: در قانون برنامه پنجم توسعه و برنامه های قبل تأکید شده تا وابستگی درآمد کشور به نفت کم شود بنابراین یکی از راه های کم شدن این وابستگی کسب درآمد از روش های دیگر مثل اخذ مالیات است.

وی افزود: الان متأسفانه تعداد کمی از مردم مالیات می پردازند و بیشتر مالیات دهندگان حقوق بگیران هستند که سر موقع مالیات از حقوقشان کسر می شود در حالیکه افرادی با درآمدهای کلان در بخش های خصوصی هیچگونه مالیاتی پرداخت نمی کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تصویب و اجرایی شدن لایحه اصلاح مالیات های مستقیم می تواند تا حدودی کسب درآمد بیشتری برای کشور داشته باشد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا لایحه مالیات بر معاملات مکرر مسکن به تصویب مجلس رسیده است، گفت: خیر، این موضوع از طریق کمیته بررسی شده ولی در کمیسیون اقتصادی هنوز تصویب نشده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از مباحث که در مجلس مطرح است بحث مالیات بر خانه های خالی است چرا که در کلانشهرهای مختلف کشور افرادی که دارای تعداد متعددی خانه خالی هستند وجود دارد ولی به هیچ عنوان حاضر به فروش و اجاره آن ها نیستند.

موسوی لارگانی تصریح کرد: صاحبان خانه های خالی، با خالی نگه داشتن این املاک قصد دارند تا بازار و قیمت ها را در اختیار خودشان داشته باشند و از پایین آمدن قیمت ها جلوگیری کنند بنابراین با تصویب لایحه اصلاح مالیات از تعدد خانه های خالی جلوگیری می شود.

وی در مورد این سوال که به نظر شما تصویب اخذ مالیات ها تاثیری بر قیمت مسکن می گذارد، گفت: قطعا در صورتی که به طور مرتب صاحبان املاک مجبور به پرداخت مالیات خانه های خود شوند، تصمیم به فروش یا اجاره آن می گیرند بنابراین وقتی نسبت عرضه از تقاضا بیشتر شود بر روی قیمت ها اثر کاهشی خواهد گذاشت.

 اواسط سال ۹۰ تدوین لایحه قانون مالیات های مستقیم با پیشنهاد وزارت اقتصاد در دستور کار دولت احمدی نژاد قرار گرفت، وزارت مسکن وقت پیشنهاد گنجاندن چند نوع مالیات از جمله مالیات های جدید و اصلاح مالیات های قدیمی و ناکارآمد در بخش مسکن را به سازمان امور مالیاتی ارائه کرد که از جمله آنها می توان به مالیات سالانه و تصاعدی از خانه های خالی و مالیات بر معاملات مکرر مسکن اشاره کرد.

بررسی و تصویب لایحه اصلاح مالیات های مستقیم در دو سال اخیر بنا به دلایل مختلف از جمله تعویض دولت تاکنون به تعویق افتاده است.

اما ظاهرا دور جدیدی از بررسی «تنظیم بازار مسکن با مالیات» از طریق کمیسیون های اقتصادی و عمران مجلس در حال بررسی است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات