نمی دانم نان از کی وارد سفره های مردم این آب و خاک شده، اما می دانم که جایگاهی بس مهم و با قداست دارد، در میان تک تک آنان.

به گزارش افکارنیوز ، از اهمیت و جایگاه نان در سفره های ایرانیان همین کافی است که کمتر سفره ای هست که پهن شود و نان در آن نباشد و همین مسئله جایگاه آن را نزد مردمان این دیار بالا برده و چه بسا اگر شبی سفره ای انداخته شود و نانی نباشد که بر روی آن قرار گیرد، آن سفره رنگ و بوی همیشگی را ندارد و عجیب خلوت می کند.

آنچه که اهمیت دارد، این است که خمیره اصلی نان را گندم تشکیل می دهد و از این حیث نیز در فهرست محصولات استراتژیک کشور قرار گرفته و رسیدن به خود کفایی در تولید آن دغدغه ای است که از سالیان قبل مورد توجه قرار گرفته است.

حدود ۹ سال پیش پس از ۴۰ سال انتظار توانستیم به خودکفایی در تولید گندم برسیم و بار دیگر بر بازوان کشاورزان زحمتکش این مرز و بوم تکیه کنیم، چرا که میزان تولید این محصول مهم و حیاتی در کشور ما در آن سال به اندازه ای رسید که ما را نسبت به واردات آن بی نیاز کرد و همین سبب شد تا جشن خودکفایی گندم را در آن سال برگزار کنیم، به این امید که در سال های آتی نیازمان به سایر کشورها برای تامین گندم مورد نیاز برطرف شود و بر روی پاهای خودمان بایستیم.

همه اینها در حالی است که آمارها نشان می دهد که پس از سال ۸۳ دوباره نیاز ما به واردات گندم بالا رفت و مجبور به وارد کردن آن به کشور شدیم.

اینکه چگونه پدر بزرگ ها و مادر بزرگ هایمان با بازوان توانمند خود گندمزارهای طلایی را با داس های آهنی کوچکشان درو می کرده اند که حدود نیم قرن قبل در زمینه تولید گندم خودکفا بوده ایم، جای بسی تامل دارد و شگفتا که امروز با همه پیشرفت علم و تکنولوژی و ورود ماشین آلات کشاورزی و کشاورزی مدرن و علمی و… و پس از تجربه یک سال خودکفایی هنوز محتاج واردات گندمی هستیم.

همه دغدغه های موجود در راستای خودکفایی گندم خبرنگار ایسنا، منطقه کرمانشاه، را بر آن داشت که پای صحبت مدیر زراعت استان بنشیند و به واکاوی آنچه بر سر خودکفایی مان در عرصه تولید گندم آمد، بنشیند تا شاید راهکارهای او نویدبخش رسیدن به خودکفایی در عرصه تولید گندم باشد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه می گوید: بر اساس آمارهای موجود در سال خودکفایی گندم حدود ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان خریداری شد و این در حالی بود که آمارها حکایت از تولید ۱۶ میلیون تنی گندم در آن سال داشت.

اسماعیل پرویزی فر معتقد است: امروز با میزان تولید کمتری نسبت به آن سال می توانیم به خودکفایی برسیم و بر اساس دیدگاه کارشناسی شده اگر شرایطی فراهم شود که بین ۹ تا ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود، نیاز ما به واردات گندم مرتفع خواهد شد و بار دیگر خودکفایی را تجربه خواهیم کرد.

پرویزی فر در ادامه با تاکید بر اینکه امسال ادعا می شد که ۱۳ میلیون تن گندم در کشور تولید شده است، افزود: این در حالی است که بر اساس آمارها تنها پنج میلیون تن گندم از طریق مراکز خرید از کشاورزان خریداری شده و این یعنی باید امسال به میزان ۵۰ درصد واردات داشته باشیم.

وی روند نامناسب قیمت گذاری در چند سال اخیر، خشکسالی های متناوب، کاهش سطح زیرکشت به علت بی انگیزگی کشاورزان و به دنبال آن کاهش میزان تولید، عدم مراقبت کشاورزان از مزارع خود به دلیل ارزان بودن قیمت گندم و… را از دلایل نیاز ما به واردات گندم می داند.

پرویزی فر سپس از پتانسیل های کشور در زمینه تولید گندم می گوید و معتقد است که کشور ما این ظرفیت را دارد که همه گندم مورد نیاز خود را تولید کند و در صورت توجه به فاکتورهایی نظیر حاصلخیزی خاک، توجه به راه های همراهی با خشکسالی، استفاده از بذور مقاوم، رعایت تناوب و. . خواهد توانست باز هم ما را به خودکفایی در عرصه تولید گندم برساند.

۹ سال از خودکفایی ما در تولید گندم می گذرد و در آستانه ۱۰ سالگی این اتفاق مهم هستیم و باز هم امید به خودکفایی گندم داریم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات