امضای پیش قرارداد مسکن ویژه تهران در حالی آغاز شد و ادامه دارد که گزارش های میدانی از سرعت ساخت برخی واحدهای مسکونی و توقف برخی واحدهای دیگر و نیز داشتن معارض برخی پروژه ها در سایت تهرانسر خبر می دهد.

به گزارش افکارنیوز ، خوشبختانه اداره کل راه و شهرسازی استان تهران طی چند روز گذشته امضای پیش قرارداد مسکن ویژه تهرانسر را آغاز کرده و تاکنون با حدود ۳۰۰ نفر از ثبت نام کنندگان این پروژه، پیش قرارداد را امضا کرده است.

براساس گزارش میدانی خبرنگار فارس از سایت تهرانسر برخی از پروژه ها مثل احرار زنجان که حدود ۸۰۰ واحد مسکونی را شامل می شود، از سرعت و روند خوبی بهره مند است.

اما برخی از پروژه ها همچنان بدون پیشرفتی قابل ذکر از روند ناخوشایندی در سرعت برخوردار هستند.

در پروژه تهرانسر ۵ پیمانکار مشغول به کار هستند که شامل پروژه های احرار، پایاسازه پاسارگاد، کوری مریم، شگفت ساز پایتخت و کلبه سازان عمران البرز هستند.

براساس این گزارش، تنها پروژه ای که نسبت به سایر پروژه ها از سرعت خوبی برخوردار است و به گفته کارگران مشغول به کار در پروژه تا یک سال دیگر واحدهای مسکونی آماده و تحویل می شود، پروژه ۸۰۰ واحدی احرار است.

اگرچه این شرکت (احرار زنجان) در اواخر خرداد ماه سال جاری اعلام کرده بود که واحدهای مسکونی این شرکت تا پایان سال جاری تحویل متقاضیان می شود، اما برخی مهندسان فعال در سایت تهرانسر اعلام می کردند که این پروژه اگرچه سرعت خوبی دارد، اما تا یک سال دیگر واحدهای خود را تحویل متقاضیان می دهد.

فعالان پروژه احرار با عنوان اینکه در این پروژه از سیستم و فن آوری بتن تونلی استفاده می شود، عنوان می کردند که عیار به کار رفته در بتن این پروژه ۳۹۰ است و بهترین نوع بتن است.

آنان می افزایند: سیمانی که در این پروژه به کار رفته سیمان آبیک است و جزء بهترین سیمان های کشور محسوب می شود.

*پروژه ای که معارض دارد و تعطیل است

دست اندرکاران مسکن ویژه تهرانسر گفتند، یکی از پروژه هایی که چند وقتی است به دلیل داشتن معارض تعطیل است مربوط به پروژه کلبه سازان است.

این پروژه به گفته کارگران فعال در سایت تهرانسر چند وقتی است که به دلیل اینکه زمین آن دارای معارض است، متوقف است.

* پروژه کوری مریم در سایت تهرانسر کاملاً تعطیل است

یکی از پروژه هایی را که ظاهراً یک بار پیمانکار آن خلع ید شده و مجدداً به سرکار بازگشته است شرکت ساختمانی کوری مریم است که در ابتدای ورود به سایت تهرانسر واقع شده است. این پروژه که از نوع فلزی است تنها چند تیرآهن آن در داخل زمین نصب و جوشکاری شده و به حال خود رها شده است.

کارگرانی که در سایت تهرانسر فعال هستند، عنوان می کردند که کوری مریم به هیچ وجه فعالیت خود را آغاز نکرده است.

یکی از مهندسان سایت تهرانسر در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: شرکت ساختمانی کوری مریم ماههاست که این پروژه را رها کرده است و هر از گاهی چند نفری وارد سایت می شوند و مشغول به صحبت می شوند و سپس می روند.

وی افزود: یکی از ایراداتی که می توان به این شرکت و پروژه مزبور آن گرفت این است که تیرآهن هایی که در داخل زمین نصب شده و فونداسیون (پی) آن ریخته شده است بدون اینکه به هم جوشکاری شود، در آسمان معلق است.

وی ادامه داد: هر بادی که در سایت اقدام به وزیدن می کند این تیرآهن ها تکان می خورد و مطمئناً به فونداسیون فشار وارد می کند و قطعاً در آینده مشکلات عدیده ای ایجاد خواهد کرد.

به گفته وی، اگرچه عنوان شده نوع ساخت این پروژه از سوی شرکت کوری مریم صنعتی سازی با استفاده از فن آوریهای نوین است اما هیچ نوع فن آوری روز دنیا در این پروژه دیده نمی شود.

گفته می شود تعداد واحد در هر بلوک در این پروژه ۱۰ و در هر طبقه ۲ واحد است که متراژ زیربنای مفید ۱۰۵ متر است.

* پایا سازه پاسارگاد هم تعطیل بود

پروژه دیگری که در سایت تهرانسر فعال است مربوط به پایاسازه پاسارگاد است که این پروژه نیز دارای ۱۰ بلوک و تعداد واحد در هر طبقه ۲ واحد با زیربنای مفید ۱۰۵ متر است. نوع سازه این پروژه نیز سیستم قالب تونلی است.

در پروژه دیگری که شگفت ساز پایتخت پیمانکار آن است نیز نوع ساخت آن صنعتی سازی با استفاده از فن آوری های نوین است، اما متأسفانه جلوگیری از رفتن به داخل سایت باعث شد، تا نتوانیم از این پروژه اطلاعاتی بیشتر کسب کنیم.

نوع سازه این پروژه فلزی و تعداد واحد در هر بلوک ۱۰ و تعداد واحد در هر طبقه ۲ واحد با متراژ زیربنای مفید ۱۰۵ متر است.

وزیر راه و شهرسازی دولت دهم طی بازدیدی که از روند اجرایی پروژه مسکن ویژه سایت تهرانسر داشت، از آغاز واگذاری واحدهای این منطقه از تیرماه خبر داده و اعلام کرده بود که تا پایان سال همه این واحدها ساخته و تحویل داده می شوند.

هر مجتمع مسکن ویژه سایت تهرانسر در پنج طبقه ساخته می شود و زیربنای هر واحد آن ۸۰ تا ۱۰۵ مترمربع است که قیمت تمام شده آن حدود ۲۵۰ میلیون تومان برآورد شده است.

در ابتدا قرار بود ۳۰۰۰ واحد در منطقه تهرانسر ساخته شود که پس از دستور وزیر راه و شهرسازی و تبدیل برج های ۱۵ طبقه به پنج طبقه، تعداد واحدهای این سایت به ۲۷۲۰ واحد کاهش یافت و در نهایت پس از اینکه ۱۶۰ واحد معارض داشت، ساخت ۲۵۶۰ واحد بدون معارض در دستور کار قرار گرفته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات