با گذشت ۸۸ روز از ورود ولی الله سیف به بانک مرکزی با بررسی مواضع و عملکرد وی می توان گفت رویکرد استقلال طلبانه وی مهم ترین نکته بارز در این مدت بوده است.

به گزارش افکارنیوز ، ۲۲ روز از تنفیذ حکم رئیس جمهور و معرفی هیئت دولت گذشته بود که حکم ولی الله سیف برای رئیس کلی بانک مرکزی رسانه ای شد، در واقع سیف آخرین حلقه تیم اقتصادی دولت بود که پس از گمانه زنی های بسیار معرفی شد.

حکمی که اگر چه توسط مجمع عمومی بانک مرکزی صادر و در جلسه هیئت وزیران تصویب شد، آنقدر حساسیت برانگیز شده بود که قبل از اعلام رسمی مسئولان خبر آن روز سوم شهریور در خبرگزاری ها منتشر شد.

در همان روز بود که از قول رئیس کل جدید بانک مرکزی، رسانه ها صحبت چند روز قبل وی را در جمع خبرنگاران منتشر کردند. صحبتی که مقداری برای سیف تازه وارد به ساختمان بانک مرکزی دردسر ساز شد و تا حدودی واکنش اقتصاددانان را برانگیخت.

* اولین دردسر سیف در ردای رئیس کلی

دو روز قبل از رسانه ای شدن حکم رئیس کلی، سیف در بانک کارآفرین به خبرنگاران که از گمانه های قوی عزیمت او به بانک مرکزی مطلع بودند، گفته بود: این تصور اشتباه است که قیمت ارز پیش از افزایش قیمت در سال ۹۱ تعادل لازم را دارا بوده است، می توان گفت سال ها با نرخ ارز منطقی برخورد نشد، به یکباره با افزایش قیمت مواجه شد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هر سال باید به نحوی اقدام شود که قیمت ارز خود را با واقعیت ها تطبیق دهد، گفت: هم اکنون نرخ ارز در بازار آزاد به ۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است و چندان نرخ غیر منطقی نیست.

او همچنین در مورد نرخ سود بانکی هم تناسب بین این نرخ با تورم را مطلوب ارزیابی کرده بود، آنهم در شرایطی که تورم از ۴۰ درصد فراتر می رفت.

این حرف ها که پس از اعلام حکم رئیس کلی سیف منتشر شد به اولین مواضع رئیس کل جدید بانک مرکزی تبدیل و انتقاد بسیاری را برانگیخت، به گونه ای که بعدها به موضوع گلایه سیف بدل شد.

* اولین اعلام برنامه برای سود بانکی و بازار ارز

۱۲ شهریورماه؛ سیف در حاشیه همایش بانکداری اسلامی از تحلیل های مطرح شده بر اظهارات وی در مورد لزوم متناسب سازی نرخ سود بانکی با تورم گلایه کرد و گفت: اصل این مساله درست است، منتهی تحلیل هایی که بر روی این اظهارات من انجام شد، نادرست است. برای ایجاد تناسب میان نرخ سود بانکی و تورم اول باید نرخ تورم کاهش پیدا کند و در شرایط تعادلی با کاهش نرخ تورم، نرخ سود تعادل پیدا خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه فعلا نرخ سود بانکی تغییر نخواهد کرد، در خصوص بازار ارز نیز اظهار داشت: وضعیت بازار ارز در حال حاضر متعادل است، برنامه ما برای بازار ارز کوتاه مدت نیست، در حال حاضر هیچ برنامه ضربتی و شوک آوری برای بازار ارز نداریم.

*انتصاب معاونان جدید

۱۸ شهریور؛ رئیس کل بانک مرکزی دو تن از معاونان خود را منصوب کرد و علی اصغر ابوالحسنی جای خود را به اکبر کمیجانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در سال های ۷۶ تا ۸۶ داد و همچنین غلامعلی کامیاب بر جایگاه معاونت ارزی بانک مرکزی نشست. انتصاب هایی که بسیاری با توجه به فراز و نشیب های بانک مرکزی در سال های اخیر آن را پسندیده اند.

* بازنگری در بخشنامه های ارزی

۱۹ شهریور؛ ولی الله سیف در اولین جلسه شورای گفت وگو در دولت یازدهم شرکت کرد و از بازنگری در بخشنامه های ارزی بانک مرکزی خبر داد. او گفت: بخشنامه ها در گذشته مشکلاتی را برای فعالان بخش خصوصی ایجاد کرده بود که این مشکل توسط کمیته ای که در بانک مرکزی در این راستا تشکیل شده برطرف و بخشنامه ها تا دو ماه آینده بازنگری می شوند.

ارز مسافرتی، حواله های ارزی، ارز دانشجویی، ارز درمان و تخصیص ارز واردات از جمله موضوعاتی بود که بانک مرکزی کمر همت به اصلاح آنها بست.

*تهران فر معاون نظارتی می شود

۲۳ شهریور؛ رئیس کل بانک مرکزی یکی دیگر از معاونان خود را تغییر داد. طی حکمی حمید تهران فر معاون نظارتی بانک مرکزی شد. معاونتی که قبل از آن ابراهیم درویشی مدیریت آن را عهده دار بود.

در همین روزها بود که قیمت سکه و ارز افت کرد و در تیتر های درشت خبری جای گرفت. ۲۵ شهریور قیمت سکه پس از مدت ها به زیر یک میلیون تومان رسید و ۹۶۳ هزار تومان شد.

دلار هم ۵۰ تومان افت کرد و ۳۱۳۰ تومان قیمت گذاری شد. در این روز سکه ۴۸ هزار تومان کاهش یافت.

در ۲۶ شهریور ماه دو رویداد مهم رخ داد. تشکیل اولین جلسه شورای پول و اعتبار در دولت جدید و کاهش قیمت ارز. در این روز دلار با ۷۰ تومان کاهش ۳۰۶۰ تومان و یورو ۴۰۷۵ تومان به فروش رسید.

نخستین جلسه شورای پول و اعتبار دو مصوبه داشت. اولی در خصوص اجرای ماده ۲۳ قانون بهبود فضای کسب و کار و دوم تسهیلات ۲۱۵ میلیارد تومانی برای زندانیان نیازمند، جرایم غیر عمد، دیه، بدهکاران و محکومان غیر کلاه برداری به تصویب رسید.

* واکنش دردسرساز رئیس کل به سقوط دلار

در حالی که چند روزی قیمت ارز و سکه اندکی افزایش نشان می داد به یکباره قیمت دلار در ۳۰ شهریور ماه به زیر ۳۰۰۰ تومان رسید. در آن روز دلار تا ۲۹۲۰ تومان هم معامله شد و سکه طرح جدید با ۸۰ هزار تومان نزول ۹۲۰ هزار تومان به فروش رسید. روز بعد از آن هم دلار تا ۲۹۳۰ تومان فروخته می شد.

بازار در تب و تاب قیمت ارز و سکه بود که رئیس کل بانک مرکزی آب پاکی را روی دست همه ریخت و جمله کلیدی خود را در جمع خبرنگاران مطرح کرد. «ارز به کف قیمت خود رسیده است» . سیف در نشست خبری حاشیه جلسه شورای گفت وگو در خصوص کاهش نرخ ارز گفت: کاهش نرخ ارز به هیچ وجه دلیل خاصی ندارد و تنها دلیل آن خبرهای خوشبینانه نسبت به شرایط اقتصادی در آینده بوده است. در حال حاضر نرخ ارز در بازار به کف قیمت رسیده است.

سیف این جمله را بیان کرد و به سرعت و بدون پاسخ به سایر سوالات جلسه را ترک و باقی جلسه به معاون اقتصادی و معاون ارزی خود محول کرد.

شاید در اذهان عمومی برجسته ترین اقدام رئیس کل بانک مرکزی در این مدت همین موضع گیری در قبال تحولات بازار ارز باشد. اقدامی که موافقان و مخالفان بسیار زیادی داشت.

به محض اینکه این نقل قول از سیف روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت، بازار به آن واکنش نشان داده و نرخ دلار حرکت به سمت ۳ هزار تومان را از سر گرفت. از این به بعد بود که دلار دیگر به سمت زیر ۳ هزار تومان میل نکرد.

شاید یکی از مزایای این اقدام، کاهش نوسان نرخ ارز از زمان طرح این موضع گیری است به طوری که قیمت آن بین ۳ هزار تومان تا ۳۰۴۰ تومان شناور است.

این موضعگیری سیف تقریبا همانی بود که یک ماه قبل در جمع خبرنگاران و دو روز قبل از منتشر شدن خبر رئیس کلی اش بیان کرده بود.

خودش مدتی بعد علت طرح این مساله را اینگونه توضیح داد: زمانیکه بحث عدم کاهش بیشتر نرخ ارز مطرح شد، حتی در آن موقع هم مخالفتی با کاهش نرخ نداشتیم بلکه نگرانی هایی در بین صادرکنندگان وجود داشت و ما براساس بررسی های علمی در بانک مرکزی اعلام کردیم که کاهش بیشتر نرخ ارز بعید است.

وی تصریح کرد: اگر نرخ ارز براساس منطق اقتصادی کاهش یابد برای ما مطلوب است و مطلوب هم این است که نرخ ارز کاهش یابد.

امروز که بیش از ۸۵ روز از مدیریت سیف بر بانک مرکزی می گذرد بازار ارز تقریبا روند آرم را طی کرده است.

* انتظار برای تعیین تکلیف نرخ سود بانکی

بازنگری در نرخ سود بانکی موضوع بعدی بود که ۲۹ مهر ماه محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور آن را کلید زد. طرح این موضوع در حالی بود که تا قبل از آن مسئولان اقتصادی دولت افزایش نرخ در شرایط فعلی را منتفی اعلام کرده بودند.

رئیس کل بانک مرکزی در اولین واکنش خود نسبت به این موضوع به خبرنگاران گفت: جلسه شورای پول و اعتبار هفته آینده برگزار می شود و نرخ سود هم در دستور کار همیشگی شورا قرار دارد؛ هر زمان که شورای پول و اعتبار قانع شود، این اقدام انجام خواهد شد.

این صحبت عدم تایید افزایش قطعی نرخ سود توسط رئیس شورای پول و اعتبار ارزیابی شد. تمایل نداشتن سیف به افزایش نرخ سود در شرایط فعلی، تاثیر خود را در مصوبات شورا نشان داد. وقت جلسه ۸ آبان ماه شورای پول و اعتبار به تصویب اصلاح آیین نامه تسهیلات و تعهدات کلان و آخرین تحولات اقتصادی در سه بخش، شامل آخرین تحولات اقتصادی کشور در حوزه بخش های واقعی و پولی، تحولات طرح مسکن مهر و آثار پولی آن گذشت؛ اما مقرر شد جلسه بعدی نرخ سود بانکی بررسی شود.

* استقلال طلبی، مهمترین شاخصه مدیریت جدید

در جلسه بعدی که ۱۴ آبان تشکیل شد هم این موضوع در دستور کار قرار نگرفت. تا اینکه شورای پول و اعتبار در ۲۱ آبان ماه ضمن تاکید بر ادامه نرخ های فعلی سود بانکی، اختیارات لازم در خصوص تعیین حجم انتشار، نرخ سود علی الحساب، سررسید و سایر شرایط مربوطه اوراق مشارکت را به رئیس کل بانک مرکزی تفویض کرد.

مصوبه ای که به اعتقاد یکی از کارشناسان اقتصادی نشان دهنده برداشتن اولین گام برای استقلال بانک مرکزی است.

البته با وجود اینکه معاون اقتصادی بانک مرکزی به طور ضمنی از افزایش نرخ سود اوراق مشارکت خبر داد و تاکید کرد که نرخ سود این اوراق قطعا ۲۰ درصد تعیین نمی شود، اما همچنان نسبت به این موضوع ابهاماتی وجود دارد. رئیس کل بانک مرکزی در همین رابطه در حاشیه جلسه شورای گفت وگو، گفته بود: هم اکنون نرخ سود سرمایه گذاری بلند مدت بانک ها بیش از ۲۰ درصد است و وقتی اوراق مشارکت منتشر می شود جذابیتی ندارد. هدف ما از این اقدام ایجاد جذابیت و تعادل در نرخ ها است و به همین دلیل این مسئله در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفت.

با شرایط فعلی این سوال به ذهن متبادر می شود که آیا بانک مرکزی معتقد است نرخ سود واقعی در سیستم بانکی بیش از ۲۰ درصد است و بر این اساس نرخ سود اوراق افزایش خواهد یافت؟ این مساله نکته ای است که بعد ها باید توسط مسئولان بانک مرکزی شفاف سازی شود.

*ال سی و اجرای نیم بند

قضیه از آنجا آغاز شد که پس از افزایش نرخ ارز، گشایش اعتبار اسنادی که در گذشته بانک ها تنها با دریافت ۱۰ درصد پیش پرداخت انجام می شد، به بیش از ۱۰۰ درصد و در برخی بانک ها تا ۱۳۰ درصد صورت می گرفت.

دولت در اولین مصوبات خود برای رفع موانع تولید، دریافت پیش پرداخت ال سی را حداکثر ۳۰ درصد تعیین کرد. بانک مرکزی هم در ۳۱ شهریور ماه در قالب بخشنامه ای به بانک ها ابلاغ کرد.

*ماجرای مناقشه برانگیز ال سی ۳۰ درصدی

بر اساس این بخشنامه میزان پیش دریافت برای واردات کالاها و خدمات در روز گشایش اعتبار اسنادی را حداکثر به میزان ۳۰ درصد معادل ریالی تعیین و واردکننده ملزم است طبق این بخشنامه باقیمانده وجه اعتباراسنادی را تا روز معامله اسناد تامین کند. این اقدام در شرایطی بود که بانک ها قبل از دریافت ۱۰۰ تا ۱۳۰ درصد پیش پرداخت حاضر به گشایش ال سی نبودند.

این مصوبه که ابلاغ شد، پس از مدتی برخی واردکنندگان از عدم اجرای این مصوبه خبر دادند. یک ماه بعد رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد موضوع رفع ابهام شده و بانک ها آن را اجرا می کنند.

هر چند هنوز هم از گوشه و کنار خبر می رسد که این بخشنامه بیشتر در بانک های دولتی اجرا می شود و بانک های خصوصی تمایل چندانی به پیش دریافت ۳۰ درصدی گشایش اعتبار اسنادی ندارند.

گزارش حاکی است شاید نتیجه گیری درباره اقدامات رئیس کل بانک مرکزی و تیم جدید آن در این مدت ۸۵ روز، چندان منطقی نباشد و نمی توان نمره قبولی یا ردی به آن داد، اما نشانه های مثبتی از رویکردهای این نهاد در مدیریت جدید می توان دید. رویکردی که سال های سال نسبت به ضرورت وجود آن تاکید می شد و آن هم استقلال بانک مرکزی در تصمیم گیری هاست.

در عین حال باید منتظر ماند و دید آیا سیف قادر است همچنان بر رویکردهای استقلال طلبانه خود پای بفشارد، آنهم در زمانی که دولت دچار کسری بودجه بوده و تعهدات بسیاری اعم از یارانه های نقدی، مسکن مهر، اعتبارات مورد نیاز تولید و پروژه های عمرانی روی دستش مانده است؟

باید منتظر ماند و دید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات