معاون وزیر مسکن با اشاره به انفجار و تخریب واحدهای مسکونی ساخته شده در دهه ۶۰ میلادی و پس از جنگ جهانی دوم در اروپا گفته است: تعداد زیادی از این نوع مسکن ها در اروپا ساخته شد اما کمتر از یک دهه بعد، مشکلات اجتماعی ناشی از توسعه این مناطق آنچنان گریبان مسئولان را گرفت که کمتر از دو دهه بعد، تصمیم گرفته شده این مسکن ها منفجر و تخریب شوند.

به گزارش افکارنیوز ، مردان اقتصادی دولت یازدهم همچنان در حال هجمه به طرح مسکن مهر هستند؛ در حالی که طرح جایگزین مسکن مهر، قرار است فقط ۱۶ درصد جامعه را پوشش دهد.

در ادامه اظهارات تند و تیز دولتمردان کابینه یازدهم علیه طرح مسکن مهر، معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشته که طرح های مشابه مسکن مهر در اروپا دچار آنچنان مشکلات حادی شدند که در نهایت دولت ها تصمیم گرفتند با انفجار، از آنها خلاص شوند.

پیروز حناچی درباره مسکن مهر گفته است: «در دهه ۶۰ میلادی و پس از جنگ جهانی دوم تعداد زیادی از این نوع مسکن ها در اروپا ساخته شد اما کمتر از یک دهه بعد، مشکلات اجتماعی ناشی از توسعه این مناطق آنچنان گریبان مسئولان را گرفت که کمتر از دو دهه بعد، تصمیم گرفته شده این مسکن ها منفجر و تخریب شوند. »


اما در شرایطی که دولت یازدهم عزم خود را برای توقف مسکن مهر، جزم کرده است، مردم منتظرند ببیند چه طرحی قرار است جایگزین مسکن مهر شود.

آنطور که تاکنون وزیر راه و شهرسازی و مشاوران و معاونانش گفته اند، دولت یازدهم برای خانه دار کردن ایرانیان طرحی با نام «مسکن اجتماعی» را ترتیب داده است.

اما در حالی که تاکنون جزئیات زیادی از این طرح رونمایی نشده، آنطور که حسین عبده تبریزی - مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی - اظهار داشته، دولت قصد دارد با اجرای طرح مسکن اجتماعی، حداکثر سالانه ۵۰ هزار مسکن اجتماعی برای ۱۶ درصد مردم بسازد.

با توجه به کسری چند میلیونی مسکن در کشور، مشخص است که طرح مسکن اجتماعی تاثیر چندانی در حل معضل مسکن کشور نخواهد داشت.

جالب آن که اظهارات مدیران وزارت راه و شهرسازی، دولت یازدهم از جنبه های مختلفی دچار تناقض است. از یک طرف، آنها معترفند که با وام ۲۰ میلیونی کنونی نمی توان خانه دار شد و از سوی دیگر می گویند مابقی ۱۶ درصد مردم که مشمول طرح مسکن اجتماعی نمی شوند، «می توانند با پس انداز مسکن خریداری کنند» .

از سوی دیگر، دولتی ها می گویند دیگر پولی ندارند که برای ادامه مسکن مهر پرداخت کنند، اما به این سوال پاسخ نمی دهند اگر دولت پول ندارد از کجا می خواهد وعده پرداخت تخفیف سود بانکی برای خرید مسکن را عملیاتی کند؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات