قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هوانوردی با اشاره به این که دولت به عنوان کارگزار مردم وظیفه حفظ ایمنی، سلامت و رفاه آنها را در حمل ونقل هوایی برعهده دارد، گفت: ایرلاین های بخش خصوصی مجبور به تشکیل کنسرسیوم نیستند.

به گزارش افکارنیوز ، علی محمد نوریان در جمع خبرنگاران تصریح کرد: در وزارت راه به دنبال اجرای قانونی هستیم که توسط مجلس مصوب شده است، در قانون برنامه پنجم توسعه دو ماده ۱۶۱ و ۱۶۶ در رابطه با مسائل هواپیمایی است. ماده ۱۶۱ در خصوص متنوع سازی و آزادسازی قیمت بلیت هواپیماست.

وی با اشاره به این که وقتی بحث آزادسازی قیمت می شود به این معناست که بخش خصوصی است که باید در این برنامه نقش اصلی را به عهده بگیرد، افزود: قرار است در ۱۸ ایرلاین دولتی و خصوصی در مرحله اول متنوع سازی اجرا شود. متنوع سازی یعنی این که قیمت بلیت هواپیما در صبح، ظهر، شب، روز تعطیل، وسط هفته، ایام نوروز متفاوت باشد، این درحالی است که قیمت کنونی بلیت به صورت غیرقانونی اعمال می شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هوانوردی ادامه داد: در حال حاضر بلیت هواپیما از طریق منابعی با قیمت های بالاتر تهیه می شود و در واقع در محیط غیررقابتی این کار انجام می گیرد. امیدواریم با توجه به دستور مصوبه مجلس تا پایان سال با کمک ایرلاین ها در گام اول بلیت هواپیما متنوع سازی می شود و در مرحله بعدی مسیرها آزادسازی خواهد شد تا ایرلاین ها در هر مسیری که می خواهد پرواز کنند.

نوریان با اشاره به این که دولت با یک سری مکانیسم پرواز به نقاط محروم را انجام خواهد داد، یادآور شد: پس از متنوع سازی و آزدسازی مسیرها یک سری تشویق برای هواپیماهای نو مانند تخفیف سوخت در نظر گرفته می شود. یا این که در زمینه عوارض فرودگاهی تخفیفاتی به ایرلاین ها اعطا می شود که با این برنامه و حمایت های دولتی امیدواریم تنوع سازی قیمت بلیت هواپیما توسط ایرلاین ها پیشنهاد و پیاده شود.

وی با اشاره به این که هدف دولت این است که مسائل تعمیراتی، صدور بلیت، خدمات فرودگاهی و… ایرلاین ها مشترک شود، گفت: این برنامه باعث می شود تا قیمت تمام شده و هزینه ها کاهش یابد و کارایی افزایش یاب، به طور کلی دولت کمک می کند تا کنسرسیوم بین ایرلاین ها تشکیل و به این ترتیب بازار رقابتی ایجاد شود. فرض ما بر اساس الگوهایی که در دنیا وجود دارد این است که یک ایرلاین کوچک با سه هواپیما نمی تواند بقا داشته باشد و برای بقا باید چند ایرلاین با یکدیگر کنسرسیون تشکیل دهند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هوانوردی با اشاره به این که بر این اساس ۱۶ ایرلاین بخش خصوصی به دو کنسرسیوم تبدیل شوند، اظهار کرد: این کار باعث کاهش هزینه ها و ارتقای بهره وری ایرلاین ها می شود.

نوریان در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر این که آیا تشکیل کنسرسیوم مورد نظر دولت برای ایرلاین ها یک اجبار است، گفت: ما علاقه مند به حفظ سلامت مردم هستیم و ایمنی برای دولت اولین هدف است، بنابراین هر هواپیمایی که شرایط ایمنی را نداشته باشد از دور خارج خواهد شد. اما به هیچ عنوان قصد اعمال فشار بر ایرلاین ها برای تشکیل کنسرسیوم را نداریم و بر عکس در کنار هستیم تا برای آنها شرایط مناسب اقتصادی ایجاد شده و بتوانند به مردم به خوبی خدمات رسانی کنند.

وی ادامه داد: مردم باید مطمئن باشند که دولت به عنوان کارگزار آنها مواظب سلامتی، ایمنی و رفاه آنها در صنعت حمل ونقل هوایی است. چراکه تمام زیرساخت های این صنعت توسط دولت ایجاد شده است و این امکانات به صورت کامل در اختیار بخش خصوصی است تا آنها بتوانند خدمت مناسبی به مردم داشته باشند.

به گفته وی، با این حال اجباری در تشکیل کنسرسیوم با مشارکت ایرلاین های بخش خصوصی نیست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات