قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هوانوردی و هواشناسی از تمایل آمریکایی ها برای برقراری پرواز مستقیم به ایران خبر داد و گفت: سه شرکت هواپیمایی ایرانی و چند شرکت آمریکایی و کانادایی آمادگی برقراری پرواز در ان مسیر را دارند.

به گزارش افکارنیوز ، علی محمد نوریان در جمع خبرنگاران درباره پرواز مستقیم ایران - آمریکا گفت: رفت و آمد مردم به آمریکا در سال های بعد از پیروزی انقلاب قطع نشده و مردم به صورت غیرمستقیم از طریق استانبول، دوبی، قطر یا مسیرهای دیگر به آمریکا سفر داشتند. همچنین در حال حاضر شرایط مذاکرات روند مثبتی دارد و آمریکایی ها سیگنال هایی را نشان داده اند که مایل به برقراری این پرواز هستند.

وی با بیان اینکه اگر مذاکرات چند روز آینده به سمت نتایج مثبتی برود حداکثر تا پایان سال جاری میلادی می توانیم این پرواز را برقرار کنیم، افزود: البته در ابتدا این پرواز به صورت چارتری خواهد بود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هوانوردی و هواشناسی با بیان اینکه در داخل برقراری این پرواز را بررسی کرده ایم، گفت: در حال حاضر شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی با هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ قادر به انجام پرواز بین ایران و آمریکاست. شرکت هواپیمایی ماهان هم سه فروند هواپیمای ایرباس ۳۴۰ دور پرواز در اختیار دارد و شرکت هواپیمایی آسمان نیز توانایی انجام پرواز ایران - آمریکا را دارد.

نوریان با بیان اینکه شرکت های آمریکایی و کانادایی پیشنهاد دادند که می توانند با هواپیماهای بوئینگ ۷۷۷ پرواز ایران - آمریکا را برقرار کنند، اظهار کرد: مشغول پیگیری مباحث حقوقی و اجرایی این موضوع هستیم که امیدواریم بتوان با نگاه مثبتی که در دولت وجود دارد با در نظر گرفتن شرایط مذاکرات بین المللی این هدف محقق شود تا هموطنان ایرانی که در آمریکا زندگی می کنند به راحتی رفت و آمد داشته باشند.

پس از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما ایرلاین های کوچک نمی توانند فعالیت کنند

وی همچنین اظهار کرد: آزادسازی نرخ بلیت هواپیما منجر به ارزان شدن قیمت سفر هوایی در برخی مسیرها و بعضی از ایام می شود.

با بیان اینکه آزادسازی نرخ بلیت هواپیما به معنای گران شدن بلیت نیست، اظهار کرد: در وزارت راه به دنبال اجرای قانون هستیم که در مواد ۱۶۱ و ۱۶۶ قانون برنامه پنجم توسعه به تنوع سازی و آزادسازی اشاره شده است.

وی با بیان اینکه طبق مذاکره با تعدادی از ایرلاین ها قرار است ابتدا موضوع تنوع سازی اجرا شود، اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال با کمک شرکت های هواپیمایی خصوصی می توانیم بحث آزادسازی نرخ بلیت هواپیما را اجرا کنیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور هوانوردی و هواشناسی تاکید کرد: با آزادسازی و تنوع سازی، شرکت های کوچک هواپیمایی نمی توانند بقا داشته باشند و لازمه ادامه حیات آن ها کنسرسیوم شدن البته با حفظ مالکیتشان است تا بتوانند خدمات را به صورت مشترک به مردم ارائه دهند که این کار هزینه های آن ها را کاهش می دهد و منجر به کاهش قیمت می شود.

وی خاطر نشان کرد: از پیشنهادات شرکت های هواپیمایی درباره آزادسازی و تنوع سازی نرخ بلیت هواپیما استقبال می کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات