این روزها که سایه بحران و رکود بر جاده مخصوص سنگینی می کند و نفس های صنعت خودرو به شمارش افتاده، زیاد می شنویم که می گویند برای درمان این صنعت باید تیراژ را افزایش داد.

به گزارش افکارنیوز ، فعالان صنعت خودرو نیز با حسرت از سال های اوج خود صحبت به میان می آورند؛ به خصوص از سال ۹۰ که تیراژشان از مرز یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه نیز گذشت؛ آنها آرزو دارند دگر بار به آن دوران طلایی بازگشته و تیراژشان را میلیونی کنند؛ اما آیا با توجه به رکود فعلی، ضرورتی دارد که تیراژ خودروسازی ایران دوباره به بالای ۵/۱ میلیون دستگاه برسد؟

به فرض آنکه مشکلات تولید حل شد و تیراژ به همان روزهای اوج برگشت، آیا تضمینی برای فروش خودروهای تولیدی هست؟ آیا مردم حاضرند خودروهایی را بخرند که قیمت شان خیلی بیشتر از کیفیت شان رشد کرده؟
برای پاسخ به این پرسش ها باید مروری کنیم بر فضایی که هم اکنون در صنعت و بازار خودرو ایران حاکم است. طبق آماری که انجمن خودروسازان ارائه کرده، قیمت خودروهای داخلی طی یک سال و نیم گذشته ۲/۲ برابر رشد کرده و حالا دیگر با ۱۵ میلیون تومان نیز نمی توان خودرویی صفر کیلومتر خریداری کرد. این در شرایطی است که کیفیت خودروها و خدمات پس از فروش چندان رشدی را به خود نمی بینند و مردم بیش از آنکه افزایش کیفیت را احساس کنند، گرانی برایشان ملموس است.

مشتریانی که تا همین دو سال پیش برای خرید خودرو صف می کشیدند و پیش فروش ها را در عرض چند ساعت پر می کردند، حالا با خرید خودرو غریبه شده اند؛ چرا؟ چون قیمت ها بالا است و آنها نمی توانند به راحتی به خود بقبولانند خودروهایی گران و کم کیفیت را خریداری کنند. البته کارشناسان معتقدند یکی دیگر از دلایل قهر مردم با خودرو، مشخص نبودن قیمت هاست. به اعتقاد آنها، چون شورای رقابت هنوز نتوانسته تکلیف قیمت خودروها را نهایی کند، مردم همچنان به کاهش قیمت ها امیدوارند و از همین رو فعلا خرید خودرو را تحریم کرده اند.

هرچه هست، خصوصا طی یکی دو سال گذشته، در کنار کاهش قدرت خرید مردم، قیمت خودروها نیز رشد کرده و این شمشیر دولبه شرایطی را به وجود آورده که کمتر کسی توان خرید خودرو دلخواه خود را دارد.
از همین روست که کارشناسان معتقدند تا وضع بازار خودرو شفاف نشود و قدرت خرید مردم افزایش نیابد، توجیهی برای افزایش تیراژ بالای یک میلیون دستگاه نیست. به گفته آنها، اگر خودروسازان بخواهند تیراژ خود را به روزهای اوجش برگردانند، ابتدا باید مشکلات و موانع تولید را کنار بزنند و در مرحله بعد، راهی برای فروش محصولات تولیدی شان پیدا کنند.

اما در باب اینکه چه باید کرد تا خودروهای تولیدی (فرضا همان یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه دوران اوج صنعت خودرو) ، به فروش بروند و در پارکینگ های جاده مخصوص جا خوش نکنند، راهکارهای مختلفی از سوی کارشناسان پیشنهاد می شود.

به اعتقاد بیشتر آنها، ابتدا دولت باید خودروسازان را به اصطلاح راه بیندازد و این «راه انداختن» ، همان تزریق نقدینگی است، آن هم چیزی حدود شش هزار میلیارد تومان.

با تزریق این پول به صنعت خودرو (یکباره یا تدریجی) ، تیراژ رشد می کند و از آن سو خودروسازان می توانند دوباره مانند گذشته، تسهیلات در اختیار مشتریان قرار دهند و با این کار، انگیزه و توان مردم برای خرید خودرو بالا خواهد رفت.

مسوول فروش پیشین خودروسازان در این مورد می گوید: در حال حاضر به دلیل بلاتکلیفی قیمت خودرو، مشتریان تمایلی به خرید ندارند، که البته افزایش قیمت را نیز باید دیگر دلیل مهم این بی رغبتی دانست. وی با بیان اینکه رشد تیراژ یکی از راه های افزایش نقدینگی خودروسازان است، تاکید می کند: وقتی پول به سیستم خودروسازان تزریق شود، آنها می توانند علاوه بر افزایش تیراژ، به مردم نیز تسهیلات بدهند و از این راه قدرت خرید را بالا ببرند. به گفته وی، اگر این پروسه (تزریق نقدینگی به خودروسازان) منظم انجام شود، مطالبات قطعه سازان نیز سر وقت پرداخت و در نتیجه، تولید افزایش پیدا خواهد کرد.

اظهارات وی در شرایطی است که به گفته دیگر کارشناسان، تنها با این روش نمی توان قدرت خرید همه مشتریان را افزایش داد و قطعا باید از روش های دیگری مانند خروج خودروهای فرسوده و احیای دوباره لیزینگ ها نیز استفاده کرد؛ هرچند سیاست های فعلی بانک مرکزی چندان اجازه مانور در این دو روش را نمی دهد. چند سالی هست که به دلیل رشد نرخ بهره بانکی و محدودیت های اعمال شده، لیزینگ ها عملا فعالیت خاصی ندارند و از همین رو یکی از راه های مناسب خرید خودرو، به روی مردم بسته شده است.

در حال حاضر بانک مرکزی به لیزینگ ها اجازه نمی دهد با بهره بیش از ۱۷ درصد کار کنند، حال آنکه نرخ سود بانکی هم اکنون بالای ۲۲ درصد است و با این حساب فعالیت شرکت های لیزینگ عملا توجیه اقتصادی ندارد. به عبارت بهتر، وقتی لیزینگ ها تسهیلاتی با نرخ سود بیش از ۲۲ درصد دریافت می کنند، دیگر نمی صرفد که با سود ۱۷ درصد به مردم خودرو بفروشند، بنابراین اگر قرار به احیای دوباره آنها باشد، بانک مرکزی یا باید نرخ سود بانکی را اصلاح کند یا استثنایی برای لیزینگ ها قائل شود.

همچنین در مورد خروج خودروهای فرسوده نیز پای دولت و بانک ها در میان است، به نحوی که ابتدا باید دولت با در نظر گرفتن شرایطی مناسب، دارندگان خودروهای فرسوده را به «اسقاط» ترغیب کند، سپس بانک ها نیز همکاری لازم را در پرداخت تسهیلات به مردم انجام دهند. به اعتقاد کارشناسان، تا شرایط مناسبی از جمله «افزایش وام اسقاط و کاهش سود آن» و همچنین «کاستن از کاغذبازی های اداری برای اسقاط» ، در نظر گرفته نشود، مالکان خودروهای فرسوده انگیزه چندانی برای از رده خارج کردن این خودروها نخواهند داشت. از طرفی روند پرداخت تسهیلات بانکی نیز باید به حداقل برسد، چه آنکه یکی از بزرگترین مشکلات و موانعی که انگیزه ها را برای اسقاط فرسوده ها پایین می آورد، همین پروسه سخت دریافت وام بانکی است.

این موضوع پیش تر و در زمانی که طرح خروج خودروهای فرسوده رونق داشت، به وضوح به چشم می آمد و حالا هم اگر قرار به استفاده دوباره از این روش برای رشد فروش خودروها و همچنین کاهش مصرف سوخت و آلایندگی، باشد، باید فکری به حال تسهیل روند پرداخت وام به متقاضیان کرد، وگرنه امیدی به نجات بخشی و موثر بودن این روش (در فروش خودرو و کاهش آلودگی و مصرف سوخت) نخواهد بود.

در این مورد دبیر انجمن خودروسازان می گوید: با توجه به شرایط فعلی (کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت خودرو) تقاضا برای خودروهای داخلی نهایتا یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه در سال است و نمی توان تیراز را به حد روزهای اوج (۶/۱ میلیون دستگاه) رساند. احمد نعمت بخش در عین حال تاکید می کند که ایرانی ها هنوز به خودرو علاقه دارند و اگر تسهیلات در اختیارشان قرار گیرد، فروش خودرو رونق خواهد گرفت.


وی با بیان اینکه هم اکنون سرانه خودرو در ایران، یک خودرو به ازای هر پنج نفر است، می افزاید: اگر می خواهیم فروش خودرو رونق بگیرد، باید خروج خودروهای فرسوده را جدی تر بگیریم و لیزینگ ها را نیز فعال کنیم. به گفته نعمت بخش، در کشوری مانند آمریکا، دولت تسهیلات چهار هزار دلاری برای خرید خودرو به مشتریان می دهد و در ایران نیز باید به سمت انجام چنین اقداماتی حرکت کنیم. دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه هم اکنون دو هزار خودرو کاربراتوری فرسوده در کشور وجود دارد، می گوید: این تعداد، به ازای ۶ میلیون خودرو دارای استاندارد یورو۲، سوخت مصرف می کند؛ بنابراین اگر دولت برای اسقاط آنها وام و تسهیلات (حتی به صورت بلاعوض) بدهد، ضرر نمی کند، چون هزینه هایش از ناحیه کاهش مصرف سوخت و آلایندگی جبران خواهد شد. اظهارات نعمت بخش در شرایطی است که دبیر انجمن قطعه سازان معتقد است هرچه تیراژ بالا برود، به نفع خودروسازان و مشتریان است و نباید گفت بازار کشش تولید مثلا ۶/۱ میلیون دستگاه خودرو را ندارد.

ساسان قربانی با اشاره به اینکه کاهش تولید سبب از دست دادن نیروی انسانی به خصوص متخصص ها خواهد شد، تاکید می کند: در حال حاضر اصلی ترین دلیل افت تولید، تاخیر در پرداخت مطالبات قطعه سازان است، حال آنکه اگر با تزریق نقدینگی، تیراژ بالا برود، خودروسازان فروش بیشتری خواهند داشت و با پرداخت طلب قطعه سازان، چرخ تولید بهتر خواهد چرخید. قربانی تاکید می کند که بازار خودرو ایران در حال حاضر قدرت خرید موثر چهار هزار دستگاه خودرو در روز را دارد، منتها چون تکلیف قیمت مشخص نیست، مشتریان فعلا دست نگه داشته اند.

دبیر انجمن قطعه سازان البته از لزوم احیای لیزینگ ها نیز صحبت به میان آورده و می گوید: در دنیا ثابت شده که لیزینگ یکی از بهترین روش ها برای بالا بردن قدرت خرید مردم است؛ بنابراین دولت باید برای احیای آن تلاش کند و این کار تنها در صورت کاهش نرخ سود بانکی برای لیزینگ ها، امکانپذیر خواهد بود. قربانی البته در نظر گرفتن عمر مفید برای خودروها را نیز راهکاری دیگر دانسته و می افزاید: اگر برای خودروهای داخلی عمر مفیدی مثلا ۱۵ سال در نظر بگیریم و برای اسقاط آنها تسهیلات ویژه ارائه کنیم، این روش نیز می تواند به رشد فروش خودروها کمک کند. وی البته ارائه محصولات جدید با کیفیت و قیمت بهتر را نیز راهکار مهم دیگری برای افزایش انگیزه خرید مشتریان می داند.

گفته های قربانی در شرایطی است که به اعتقاد یکی از مسوولان پیشین صنعت خودرو، لیزینگ ها با سیاست های فعلی بانک مرکزی، توان فعالیت نخواهند داشت. به گفته وی، هم اکنون بانک مرکزی اجازه نمی دهد لیزینگ ها بیش از ۱۷ درصد سود دریافت کنند، حال آنکه نرخ سود بانکی به بیش از ۲۲ درصد می رسد؛ بنابراین با این شرایط نباید از لیزینگ ها انتظار فعالیت مثبت اقتصادی داشت. این مسوول پیشین صنعت خودرو ادامه می دهد: بانک مرکزی باید محدودیت را برای لیزینگ ها بردارد، وگرنه آنها عقل شان را از دست نداده اند که تسهیلات با سود بالای ۲۲ درصد بگیرند و خدمات با سود نهایت ۱۷ درصد ارائه بدهند.

صادرات هم هست

اما یکی دیگر از مواردی که کارشناسان از آن به عنوان راهکاری برای افزایش فروش خودروهای داخلی، یاد می کنند، صادرات است. البته این در حالی است که طی سال های اخیر، خودروهای ایرانی جایگاه خود را در بازارهای منطقه از دست داده اند و هم اکنون خودروسازان کشور تیراژی بسیار پایین در صادرات دارند. به اعتقاد کارشناسان، خودروهای ایرانی نتوانستند با محصولات سایر خودروسازان دنیا رقابت کنند و رفته رفته جایگاهی را که به سختی به دست آورده بودند، از دست داده و قافیه را به همتایان خارجی خود باختند. این اتفاق در شرایطی رخ داد که قرار بود مطابق استراتژی تدوین شده برای افق سال ۱۴۰۴، خودروسازان در آن سال سه میلیون محصول را به تولید برسانند و یک میلیون آن را صادر کنند.

هرچند با توجه به شرایط حال حاضر صنعت خودرو ایران، صادرات یک میلیون دستگاهی بیشتر به رویا می ماند تا واقعیت، اما کارشناسان بر این باورند که «صادرات» باید به عنوان یکی از راه های فروش خودروهای داخلی مورد توجه قرار گیرد. به عبارت بهتر، اگر قرار به تولید دوباره ۶/۱ میلیون دستگاه خودرو در کشور باشد، باید بخشی از این حجم تولید را از راه صادرات به فروش رساند؛ زیرا شرایط اجازه نمی دهد همه خودروهای تولیدی جذب بازار داخل شود. کارشناسان البته رونق گرفتن صادرات خودروهای ایرانی را مستلزم رشد کیفیت، کاهش قیمت و همچنین ارائه خدمات پس از فروش مناسب می دانند، چه آنکه سایر خودروسازان دنیا نیز با در نظر گرفتن همین فاکتورها توانسته اند بازارهای مختلف را به اشغال درآورند. بدون تردید تا زمانی که خودروهای ایرانی نتوانند در کیفیت و قیمت و خدمات پس از فروش، با حریفان خارجی خود رقابت کنند، نباید انتظار حضور موفق آنها را در بازارهای صادراتی داشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات