معمولا زمانی که سرمایه گذاران بین المللی طلا در انتظار سخنرانی یا انتشار آمار مهمی از اوضاع اقتصادی آمریکا بودند، معاملات اونس طلا از همان آغاز داد و ستد های خود در بازار نیویورک با نوسانات فراوانی روبه رو می شد.

به گزارش افکارنیوز ، همین پیش بینی برای روز گذشته نیز وجود داشت، اما به رغم اینکه قرار بود آمار خرده فروشی آمریکا اعلام شود و سرمایه گذاران در انتظار انتشار صورت جلسه نشست تعیین خط مشی آخر فصل فدرال رزرو برای روشن شدن زمان تعدیل سیاست محرک اقتصادی فدرال رزرو بودند، قیمت طلا در معاملات این روز برای چندین ساعت پیاپی، شاهد نوسان چندانی نبود.

همچنین با وجود اینکه برنانکه رییس فعلی بانک مرکزی آمریکا از ثابت ماندن نرخ سود سپرده های بانکی به میزان ۲۵/۰ درصد خبر داد و اعلام کرد که اجرای سیاست تعدیل پولی فعلا تداوم خواهد داشت، اونس طلا برخلاف انتظارات، افزایش قیمت نگرفت

اما به تدریج با گذشت زمان بر شدت ریزش اونس طلا افزوده شد (تا لحظه تنظیم این گزارش در کمترین میزان به ۱۲۶۲ دلار نیز رسید یعنی ریزش ۱۵ دلاری نسبت به بیشترین بهای این روز) . تا جایی که تغییرات بهای طلا در این روز در محدوده ۱۲۶۲ تا ۱۲۷۷ دلار بود که برای مدت طولانی بیشتر در مرز ۱۲۷۲ دلار حرکت می کرد.

به باور برخی تحلیلگران بازار طلا، این فلز مهم در حال حاضر در یک مسیر پیش بینی نشده قرار دارد و در حال تلاش برای یافتن عاملی برای افزایش یا کاهش قیمت است.

در همین حال، انتشار آمار فرصت های شغلی ایجاد شده در بخش غیر کشاورزی آمریکا که در اوایل دسامبر اعلام خواهد شد نیز می تواند تا حدودی به بازار طلا جهت دهد.

برخی کارشناسان بازار طلا که برای هفته جاری انتظار افزایش بهای طلا را داشتند، حال از تداوم روند کاهشی می گویند و بر این باورند که قیمت جهانی طلا در روزهای آینده زیر فشار ناشی از افزایش شاخص سهام در بازارهای مالی بین المللی خواهد بود. از سوی دیگر تازه ترین گزارش شورای جهانی طلا نیز افت چشمگیر تقاضای طلا در بازار هند (بزرگ ترین خریدار طلا) را تایید کرده است.

با این وجود برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا برای کوتاه مدت تحت تاثیر تصمیمات فدرال رزرو است تا پارامترها و شاخص های مهم دیگر. به اعتقاد این کارشناسان عاملی که مانع از کاهش بیشتر قیمت طلا در شرایط کنونی شده افزایش تقاضا در بازار چین است.

اونس طلا از لحاظ زمانی نیز در تنگنا قرار دارد. معمولا ماه های ژانویه و دسامبر برای طلا ماه های خوبی نیستند و در این زمان صندوق های سرمایه گذاری، اقدام به فروش طلای خود می کنند.

سال گذشته در چنین زمانی، شاهد آغاز سقوط اونس طلا به میزان ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار بودیم.

همچنین اگر قرار باشد سیاست خرید اوراق قرضه کاهش پیدا کرده یا قطع شود، پیش بینی می شود این اتفاق از ژانویه یا فوریه آغاز شود.

با توجه به تمام این عوامل، برخی کارشناسان دوران خطرناکی را برای طلا پیش بینی می کنند و از احتمال یک موج ریزشی شدید دیگر تا دو سه ماه آینده برای طلا سخن می گویند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات