در هفته ای که گذشت، خودرو همچنان خبرسازترین موضوع در بخش صنعت بود که می توان در این خصوص به بحث طراحی پلت فرم های جدید، توقف تولید پراید تا سال ۹۴، رکود بازار و گرانی خودروهای بدون خریدار اشاره کرد.

به گزارش افکارنیوز ، در هفته گذشته، سعید مدنی مدیر عامل سایپا از آغاز طراحی پلت فرم جدید این شرکت با همکاری یک شرکت بین المللی خارجی و همچنین توقف تولید پراید برای عرضه به داخل تا سال ۹۴ خبر داد.

وی در پاسخ به سؤال در خصوص طراحی پلت فرم جدید توسط سایپا، اظهار داشت: طبق قراردادی که با یک شرکت بین المللی خارجی منعقد کرده ایم کار طراحی پلت فرم جدید برای تولید انواع مدل های خودرو آغاز شده است.

وی ادامه داد: مدت این قرارداد ۳۰ ماه تعیین شده است.

مدنی در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه طبق قانون ارتقا کیفیت خودرو آیا تولید محصولات پراید از سال ۹۴ متوقف خواهد شد، گفت: تا سال ۹۴ محصولات جدیدی را در چرخه تولید خواهیم داشت و ممکن است پراید از چرخه عرضه سایپا خارج شود ولی باز هم صادرات این محصول را به بازارهای خارجی را خواهیم داشت.

بهادر کاظمی، معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد نیز پیشتر با بیان اینکه برخی از خودروهای تولیدی باید تا سال ۹۴ از رده تولید خارج شوند، گفته بود: پلت فرم برخی خودروها به ۴ یا ۵ دهه قبل تعلق دارد و امکان افزایش کیفیت آنها وجود ندارد.

وی در مورد اجرای قانون ارتقاء کیفیت خودرو و طراحی پلت فرم های جدید گفته بود: طبق این قانون، باید به سمت تغییر پلت فرم خودروهای داخلی حرکت کنیم.

کاظمی با بیان اینکه در حال حاضر برخی خودروهای داخلی قابلیت ارتقاء کیفیت را ندارند، معتقد است پلت فرم برخی خودروها به ۴ یا ۵ دهه قبل تعلق دارد و امکان افزایش کیفیت آنها وجود ندارد.

* قطعه سازان، خودروساز می شوند

در همین حال، گل وردی گلستانی رئیس انجمن قطعه سازان نیز در هفته گذشته از ارائه پیشنهادی از سوی قطعه سازان به وزارت صنعت برای طراحی پلت فرم جدید ایرانی خبر داد.

وی گفت: پیشنهادی برای طراحی پلت فرم ایرانی با استفاده از توان طراحی داخل از سوی قطعه سازان تهیه و به وزارت صنعت ارائه شده که مورد موافقت مسئولان این وزارتخانه قرار گرفته است.

به گفته این قطعه ساز،  برخی اعضای انجمن به صورت داوطلبانه برای سرمایه گذاری در این بخش اعلام آمادگی کرده اند و طراحی پلت فرم های جدید در صورت حمایت وزارت صنعت اجرایی خواهد شد.

گلستانی با بیان اینکه طراحان ماهری در کشور وجود دارند، گفت: شرط طراحی پلت فرم های جدید دریافت وام ارزان قیمت است تا با استفاده از آن نسبت به طراحی یک پلت فرم اقدام کنیم.

به گفته وی، برای طراحی هر پلت فرم به ۴۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری نیاز است، تا خودرویی مناسب با شرایط درآمدی کشور طراحی شود.

* حضور خودروسازان خارجی برای مونتاژکاری در ایران

در کنار مطرح شدن اخباری در مورد برنامه خودروسازان و قطعه سازان برای طراحی پلت فرم های جدید، اخباری هم در خصوص تمایل برخی خودروسازان خارجی به مونتاژکاری خودروهای جدید در ایران مطرح شد.

گلستانی، رئیس انجمن قطعه سازان در هفته گذشته از حضور برخی خودروسازان خارجی در ایران و اقدام آنها برای خرید برخی سایت های تولیدی شرکت های خودروساز داخلی خبر داد و گفت: این شرکت ها نسبت به واردات قطعات و تولید خودرو اقدام می کنند که این مسئله به ضرر قطعه سازان داخلی است.

وی افزود: خودروسازان نیز تمایل دارند قطعات پک را دریافت کنند و با تولید خودرو از این طریق گردش مالی خود را افزایش دهند.

* تقاضای افزایش قیمت محصولات سایپا روی میز شورای رقابت

در حالی که وزیر صنعت، معدن و تجارت در ماه جاری از عدم افزایش قیمت خودرو تا پایان سال خبر داده بود، در هفته ای که گذشت مدیر عامل سایپا از تقاضای افزایش قیمت محصولات این شرکت به شورای رقابت خبر داد.

مدنی در پاسخ به این سؤال که چه اتفاقی افتاد که علی رغم اعلام احتمال افزایش قیمت محصولات سایپا، به یکباره نظر شما در این مورد عوض شد و اعلام کردید افزایش قیمتی اتفاق نخواهد افتاد، گفت: احساس کردیم که افزایش قیمت ها نیازمند بررسی بیشتری است.

وی با بیان اینکه یک سری اطلاعات را برای افزایش قیمت برخی محصولات سایپا به شورای رقابت ارائه کرده ایم، افزود: این افزایش قیمت ناشی از تأثیر نرخ ارز آزاد است که باید محاسبات مربوط به آن در مورد قیمت خودرو انجام شود.

مدنی تأکید کرد: من نگفته ام که قیمت محصولات سایپا تا پایان سال افزایش نمی یابد، بلکه فقط گفته ام که فعلاً افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

وی در واکنش به این سؤال که ممکن است تا پایان سال افزایش قیمت داشته باشید؟ نیز گفت: احتمالاً محاسبات و بررسی ها در مورد افزایش قیمت ها تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

به این ترتیب باید دید در هفته های آینده چه سرنوشتی در انتظار قیمت گذاری خودرو خواهد بود.

* هفته ای راکد برای بازار خودرو

در هفته ای که گذشت، بازار خودرو همچنان با رکود و ممانعت مردم از خرید خودروهای گران قیمت روبرو بود.

به این ترتیب، اظهارنظرهای ضد و نقیض وزیر صنعت و خودروسازان در حالی باعث افزایش ۲ تا ۳ میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار شد که وعده های عدم افزایش قیمت ها تا پایان سال، دیگر باعث برگشت قیمت ها نشد و بازار همچنان با عرضه خودروهای گران و بدون مشتری روبرو است.

پس از آنکه اظهارنظر وزیر صنعت و مدیران شرکت های خودروساز در مورد افزایش قیمت خودرو در سال جاری باعث شد قیمت این محصول در بازار بین ۲ تا ۳ میلیون تومان افزایش یابد، تغییر رویکرد آنها و وعده عدم افزایش قیمت خودرو تا پایان سال باعث شد تا فروشندگان با وجود نبود خریدار، قیمت خودروهای خود را کاهش ندهند و بازار همچنان در رکود به سر برد.

در این شرایط، قیمت خودرو در بازار بالا است و اکثر مشتریان که قدرت خرید خودرو با این قیمت ها را ندارند، فعلاً برای خرید دست نگه داشته اند. از سویی، فروشندگان نیز حاضر به کاهش قیمت های خود نیستند.

* رتبه ۷۹ ایران در جهان از لحاظ سرانه خودرو در سال ۲۰۱۱

در کنار اخباری که در مورد وضعیت تولید خودرو و قیمت گذاری در داخل طی هفته گذشته منتشر شد، انجمن جهانی خودرو نیز طی گزارشی اعلام کرد سرانه خودرو به ازای هر ۱۰۰۰ ایرانی ۱۴۶دستگاه و رتبه ایران از این لحاظ در میان ۱۴۰ کشور جهان ۷۹ است.

* نامه نگاری تولید کنندگان با رئیس جمهور

بحث های مطرح شده در مورد احتمال رفع ممنوعیت واردات کالاهای مشمول اولویت دهم باعث شد تا برخی تولیدکنندگان در نامه ای به رئیس جمهور خواستار جلوگیری از اجرایی شدن این موضوع شوند.

در این راستا جمعی از تولیدکنندگان لوازم خانگی، کاشی و سرامیک، بلور و شیشه و نساجی در نامه ای به رئیس جمهور، ادامه ممنوعیت واردات کالاهای مشمول اولویت دهم را خواستار شدند.

در همین حال، نایب رئیس انجمن صنایع غذایی از تشکیل اتاق های فکر در دولت و مجمع تشخیص مصلحت با حضور نمایندگان انجمن های صنعتی و وزیر صنعت به منظور بررسی مشکلات تولید خبر داد و گفت: قرار است یک پروتکل برای رفع مشکلات تولید تدوین و اجرایی شود.

شاید یادآوری این نکته بی راه نیاشد که طی ماه های گذشته ده ها کمیته رفع مشکلات تولید در بخش های مختلف خصوصی و دولتی تشکیل شده که معلوم نیست مصوبات آنها چه بوده و نمود آن را در کدام بخش صنعت باید جستجو کرد.

رئیس اتحادیه فخاران استان تهران نیز در هفته ای با اشاره به برخی مشکلات کارخانه های آجرپزی از جمله بالا بودن هزینه تولید آجر در کشور، گفت: عدم پرداخت تسهیلات نوسازی خطوط تولید آجر از محل درآمد هدفمندی یارانه ها باعث افزایش هزینه تولید و کاهش میزان تولید آجر شده است.

به گفته منبع چی، در حال حاضر کارخانه های تولید آجر با دو پنجم ظرفیت خود فعال هستند که ۳۰ درصد دلیل این کاهش تولید به کاهش تقاضا و ۷۰ درصد بقیه به مسائل تولید مربوط می شود.

وی ادامه داد: بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها قرار شد تجهیزات خطوط تولید آجر نوسازی شود ولی تسهیلات مالی جهت این کار پرداخت نشد.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات