روند صعودی قیمت خودرو در بازاری راکد

افزایش تدریجی قیمت ها در بازار خودرو در حالی همچنان ادامه دارد که فعالان بازار از رکود خرید و فروش در بازار خبر می دهند.

به گزارش افکارنیوز ، با توجه به گفته های فعالان بازار به نظر می رسد تنها چیزی که در بازار همچنان تحرک خود را حفظ کرده است، افزایش قیمت ها است؛ زیرا نه خرید و فروش جریانی دارد و نه کاهش قیمتی رخ می دهد.

این افزایش قیمت ها در واقع واکنش بازار به حرف ها و گمانه هایی است که مطرح می شوند. می توان گفت حساسیت بازار خودرو به حرف ها و گمانه ها از آخرین ماه های سال گذشته آغاز شد؛ یعنی زمانی که صحبت از آزادسازی قیمت ها به میان آمد. از همان زمان قیمت خودرو در برابر هر حرف یا گمانه ای سیر صعودی در پیش می گرفت حتی افزایش نرخ ارز نیز در افزایش قیمت ها بی تاثیر نبود. این حساسیت بازار خودرو تا کنون نیز ادامه پیدا کرده است تا آنجا که صحبت های وزیر صنعت، معدن و تجارت از عملی نبودن کاهش قیمت ها بیش از قیمت های فعلی، بار دیگر بازار را با شوک قیمتی همراه کرد. اینگونه بود که بازار خودروهای داخلی طی دو هفته گذشته بین یک و نیم تا ۳ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد. حالا؛ اما با وجود اعلام دولت و خودروسازان مبنی بر ثابت ماندن قیمت ها تا پایان سال، بازار خودرو شاهد افزایش قیمت قطره چکانی است.

بر همین اساس؛ هر چند به نظر می رسید با کاهش معاملات در ماه محرم قیمت ها ثابت بمانند، اما با وجود کاهش معاملات در این مدت بازار از افزایش قیمت برخی مدل ها در هفته گذشته خبر می دهد. حالا بازار خودروی کشور دچار عارضه عجیبی شده است، افزایش قیمت ها در کنار رکود خرید و فروش.

هرچند رکود خرید و فروش در بازار به انتظار مشتریان برای کاهش قیمت ها باز می گردد، اما با وجود مناقشاتی که بر سر تعیین قیمت خودرو میان وزارتخانه و شورای رقابت وجود دارد، به نظر می رسد تا روشن شدن سرنوشت قیمت خودرو همچنان راه زیادی باقی مانده باشد. هر چند به نظر می رسد با برنده شدن وزارت صنعت در بحث قیمت گذاری اگر قیمت ها افزایش نیابند، کاهش هم نخواهند یافت. تجربه بازار این را نشان می دهد که قیمت ها تنها طی چند روز افزایش نجومی پیدا می کنند؛ اما برای اندکی کاهش قیمت شاید ماه ها زمان لازم باشد.

اما قیمت خودروهای وارداتی به علت ثبات نرخ ارز طی هفته گذشته تغییر چندانی نداشته است. ثبات قیمت وارداتی ها در حالی است که نرخ ارز طی هفته های گذشته با اندکی کاهش همراه بوده است؛ اما بازار وارداتی ها تا کنون در مقابل این کاهش، واکنشی از خود نشان نداده است. به گفته فعالان بازار خرید و فروش وارداتی ها چندان داغ نیست و وضعیت بازار به رکود خرید و فروش نزدیک است.

افزایش قیمت های نیم میلیونی در بازار

با نگاهی به قیمت خودروهای داخلی می توان متوجه شد که این بازار بعد از رشد قیمت ناگهانی که طی هفته گذشته و در پی اظهارات وزیر به وجود آمد هنوز کوتاه نیامده و افزایش قیمت ها در آن همچنان ادامه دارد.

خانواده پژو ۲۰۶ که حالا مدت ها از توقف تولید محصولات آن در ایران می گذرد، طی هفته گذشته با افزایش قیمت همراه بوده است. آن طور که از بازار خبر می رسد هر کدام از تیپ های ۲ و ۵ این خودرو با ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت به ترتیب به ۳۸ و ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده اند. تیپ V۹ این خودرو در حالی روی قیمت ۵۰ میلیون تومان ثابت بوده که دیگر صندوق دار این خانواده یعنی V۸ با افزایشی ۵۰۰ هزار تومانی به ۳۹ میلیون تومان رسیده است. V۲۰ نیز به بهای خود در بازار افزوده و با رشدی ۵۰۰ هزار تومانی به قیمت ۳۷ میلیون تومان رسیده است.

اما تندر ایران خودرو در حالی روی ۳۶ میلیون تومان باقی مانده است که مدل پارس خودرویی آن با افزایشی ۵۰۰ هزار تومانی با قیمت ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار معامله می شود. تندر E۱ اما کاهشی نیم میلیون تومانی داشته و هم اکنون ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

پژو ۴۰۵ در مدل بنزینی و دوگانه سوز خود بدون تغییر بوده و به ترتیب روی ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ۲۹ میلیون تومان باقی مانده است.

پارس سال، اما ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته و هم اکنون ۳۶ میلیون تومان معامله می شود.

سمند ال. ایکس از هفته گذشته روی ۲۸ میلیون تومان باقی مانده و رانا نیز ثبات خود روی قیمت ۳۲ میلیون تومان را حفظ کرده است.

پراید روی مرز ۲۰ میلیون

خانواده پراید نیز از افزایش قیمت ها بی نصیب نمانده است، برهمین اساس مدل پرطرفدار این خودرو؛ یعنی پراید ۱۱۱ قیمت ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی هفته گذشته را پشت سر گذاشت و به ۱۹ میلیون تومان رسید. مدل ۱۳۱ و ۱۳۲ این خانواده نیز هر کدام با افزایشی ۲۰۰ هزار تومانی به ترتیب به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیدند. تیبا نیز که روزگاری قرار بود خودرویی ۲۰ میلیون تومانی برای مشتری های بازار باشد هم اکنون در بازار ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد که از رشد قیمت ۵۰۰ هزار تومانی آن خبر می دهد.

مونتاژی های بازار؛ اما بر خلاف خودروهای داخلی با ثبات قیمت همراه بوده اند. ماکسیما همچنان روی ۱۱۵ میلیون تومان است و تیانا نیز روی ۱۴۱ میلیون تومان باقی مانده است. ویتارای اتومات ۱۳۰ میلیون تومان قیمت دارد و مدل دنده ای آن نیز با قیمت ۱۲۶ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می شود. مگان نیز در مدل آپشن دار خود روی ۸۹ میلیون تومان ثابت مانده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات