نایب رئیس انجمن برنج ایران:

سم زمانی برای نابودی خود دارد مثلاسم خیار یک هفته بعد از مصرف، از بین می رود و استفاده از آن محصول بلامانع است، همانطور که دارو در بدن انسان همین گونه است و در یک زمانی دوز خود را دارد

به گزارش افکارنیوز ، بررسی اینکه برنج های وارداتی هندی و پاکستانی آلوده هستند یا نه موضوع گفت وگوی کوتاه «وطن امروز» با نایب رئیس انجمن برنج ایران شد.

این مهم چند سالی است که از سوی مراجع مختلف تایید و تکذیب می شود. از یک سو مجلسیان آن را تایید و از سوی دیگر سازمان ملی استاندارد آلوده بودن برنج ها را تکذیب می کند. نایب رئیس انجمن برنج ایران درباره تولید برنج دانه بلند در ایران می گوید که برای تهیه این نوع برنج، برنج ها را در کارخانجات نیم پخت و پس از بسته بندی به بازار عرضه می کنند.

این کار در خارج از کشور صورت می گیرد و چند کارخانه هم در داخل کشور این نوع فرآوری را آغاز کرده اند اما از آنجا که با انجام این کار، عطر و طعم برنج های کیفی از بین می رود بنابراین برای تهیه برنج دانه بلند از نوع پرمحصول استفاده می کنند.

او بابیان اینکه تهیه برنج دانه بلند بیشتر با نوع برنج های هندی سازگاری دارد، ادامه می دهد که سازمان حفظ نباتات ورود هرگونه شالی به کشور را ممنوع کرده است. علی اکبریان در پاسخ به پرسش «وطن امروز» درباره آلوده بودن برنج های وارداتی تنها به گفتن این نکته بسنده می کند که چنانچه مقداری برنج هندی یا پاکستانی در معرض حیوانات موذی قرار گیرد و حتی در انبارهای نامناسب و به مدت زمان طولانی نگهداری شود، آسیب نمی بیند چراکه به دلیل داشتن آرسنیک در برابر جانوران موذی و هرگونه فسادی مقاومند. اکبریان ادامه می دهد: ضریب شکستگی برنج های پرمحصول ایرانی نسبت به شالی های هندی کمتر بوده و از هر ۱۰ دانه، تنها یک برنج شکسته است.

به گفته نایب رئیس انجمن برنج ایران، چنانچه تسهیلات مناسب و ارزانقیمت در اختیار کارخانجات شالیکوبی قرار گیرد، همه شالیکوبی ها آمادگی دارند تا تمام ماشین آلات خود را مدرن کنند و حتی بسته بندی های برنج را نیز شکیل کنند، همچنان که کار بسته بندی های زیبای برنج در استان های شمالی آغاز شده است. اکبریان از زبانزد بودن برنج ایران در سراسر دنیا خبر می دهد و با بیان اینکه کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپا، برنج اعلای ایرانی را مصرف می کنند و دولتی ها می گویند برنج ایران به ۶۰ کشور دنیا صادر می شود، اذعان می کند که همان واردکننده برنج هندی و پاکستانی هم بر سر سفره اش برنج ایرانی می گذارد.

وزارت بهداشت فرار به جلو می کند

در همین حال رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس می گوید که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت های نهم و دهم در زمینه سموم کشاورزی فرار به جلو کرد چراکه از زمان مجلس هشتم تاکنون هنوز برنج های آلوده را آزمایش نکرده اند.

عباس رجایی که با تسنیم سخن می گفت درباره اینکه سموم مورد استفاده در کشاورزی موجبات افزایش میزان سرطان ها در کشور را فراهم کرده است، با بیان اینکه اصولاسموم کشاورزی به طور طبیعی عوارضی خواهد داشت اما نمی توانیم بگوییم، شرایط کشور به گونه ای است که این سموم در موادغذایی وارد شده و خیلی خطرناک است، اظهار می دارد: سم زمانی برای نابودی خود دارد مثلاسم خیار یک هفته بعد از مصرف، از بین می رود و استفاده از آن محصول بلامانع است، همانطور که دارو در بدن انسان همین گونه است و در یک زمانی دوز خود را دارد.

وی اضافه می کند: اینکه ما بگوییم چون سم در کشاورزی مصرف می شود پس تمام بیماری ها و سرطان ها مربوط به این موضوع است حرف غیرعلمی و اشتباهی است و باید تجدیدنظر شود، به نظرم وزارت بهداشت و درمان فرار به جلو می کند چون وظایف خود را به درستی انجام نمی دهد و مشکلات خود را حل نمی کند. رجایی ادامه می دهد: برای این موضوع اولادنبال این هستیم که بحث ارگانیک در کشاورزی توسعه پیدا کند و در قانون برنامه هم آورده ایم که حداقل ۲۵ درصد سطح تولید کشور به ارگانیک تبدیل شود چرا که همه دنیا به این سمت حرکت می کند و از طرف دیگر موضوع این است که یکسری سموم در دنیا منسوخ شده است و ما هم در کشور از آنها استفاده نمی کنیم و سوم اینکه واردات سم آنقدر گران تمام می شود که خیلی ها رغبت به استفاده از آن ندارند و اگر هم استفاده می کنند با دوزهای پایین است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح می کند: مشکل ما اینجا نیست بلکه مشکل این است که باید جریان های دیگر در کشور ساماندهی شود تا مشکل حل شود، به عنوان مثال زمانی در مجلس هشتم اعتراض کردیم که برنج های آلوده به آرسنیک وارد کشور می شود و حتی رقم برنج را اعلام کردیم و کشور مورد نظر آن را هم مشخص کردیم، در فائو وقتی در کنار نماینده آن کشور نشستم و به من گفت که آلوده بودن برنج های هندی چیست که راه انداخته اید، من به او گفتم: مگر نیست؟ گفت: چرا هست، چرا اینقدر شلوغش کرده اید؟ ، بله، آن منطقه ای که این برنج ها کشت می شود هم خاک و هم آبش آلوده به آرسنیک است، ما هم قبول داریم اما شما کاری کردید که روس ها هم از ما برنج نمی خرند.

وی با بیان اینکه خود هندی ها هم قبول کردند که برنج شان آلوده است و الان هم هست، خاطرنشان کرد: ما در آن زمان آزمایش کردیم و ثابت کردیم که میزان آرسنیک و کادمیوم این برنج ها بیش از حد مجاز است اما وزارت بهداشت زیربار نرفت و وقتی سوال کردیم چرا زیربار نمی روید، گفتند: چون ما آزمایش نکردیم. ما گفتیم چون آزمایش نکردید صورت مساله را پاک می کنید؟

و بعد متعهد شدند که دانشگاه های علوم پزشکی مبادی کشور، این آزمایش را انجام دهند و جالب است که امروز هم شما پیگیری کنید متوجه می شوید که این آزمایش انجام نمی گیرد. رجایی با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد هم آزمایش نمی گیرد، خاطرنشان می کند: سازمان استاندارد با فشار مجلس استانداردی را تعریف کرد اما او هم کاری را انجام نداد و رعایت نمی کند، این گناه کیست؟

آنها وظایف خود را انجام نمی دهند و به گردن دیگران می اندازند. ما نمی گوییم در کشور پسماندهای سموم و کودهای شیمیایی در داخل محصولات نیست، چرا هست اما سازمان ها وظایفی دارند که باید در نظر گرفته شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات