برخی محدودیت ها برای واردکنندگان موجب ایجاد رانت برای افراد خاص شده و این درحالی است که ال سی ۳۰ درصد نیز برای فعالان اقتصادی اجرا نمی شود.

به گزارش افکارنیوز ، کیوان استیلی یک وارد کننده نهاده های دامی گفت: همچنان ال سی ۳۰ درصد اجرا نمی شود و این مسئله موجب بروز مشکلات زیادی برای وارد کنندگان و صادر کنندگان ایرانی شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه به خاطر عدم هماهنگی برنامه های دولت درمورد اجرای ال سی ۳۰ درصد، هر روز یک قانون اعلام می شود و این درحالی است که با هر سازمان و نهادی که صحبت می کنیم هر کدام یک نظر دارند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر نهاده های وارداتی ما از کشور چین است اظهار داشت: در زمان ترخیص از ما استانداردهایی می خواهند که تولیدات اروپایی دارد در حالی که هم اکنون به خاطر مشکلات تحریم امکان واردات نهاده های دامی را با استانداردهای بالا از جمله استانداردهای اروپایی نداریم.

این وارد کننده نهاده های دامی با اشاره به فشارهای بی موردی که به واردکنندگان و صادرکنندگان به دلیل اعمال برخی قوانین وارد می شود اظهار داشت: متأسفانه اعمال چنین فشارهایی موجب افزایش قاچاق شده چرا که واردات از طریق قوانین فعلی صرفه اقتصادی ندارد و در نتیجه این مسئله برای افرادی که می خواهند قانونی کار کنند مشکل ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: متأسفانه یکی از مشکلات واردات در شرایط فعلی آن است که کشورهایی که نهاده های دامی را برای ما ارسال می کنند از تحریم ها سوء استفاده کرده و کشورهایی نظیر چین، روسیه و هند برای ده درصد از کل حجم واردات کارمزد بانکی دریافت می کنند.

استیلی افزود: متأسفانه این مسئله باعث بالا رفتن هزینه واردات شده که منجر به افزایش قیمت نهایی کالاهای وارداتی در بازار داخلی می شود.

این واردکننده نهاده های دامی با اشاره به اینکه هیچ بانکی همکاری لازم برای انجام خرید مدت دار را انجام نمی دهد گفت: متأسفانه هنوز ال سی دریافتی از واردکنندگان ۱۳۰ درصد است و اینکه گفته می شود مشکل ال سی ها حل شده، کذب محض است.

وی در خصوص اینکه آخرین بار چه زمانی برای دریافت ال سی به بانک مراجعه کرده اظهار داشت: آخرین بار هفته گذشته به بانک مراجعه کردم ولی هنوز ال سی ۳۰ درصد در بانک ها اجرا نمی شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات