در حالی جلسه روز گذشته ستاد تنظیم بازار برگزار شد که از حضور نمایندگان تولید شیر و لبنیات در این جلسه ممانعت شد.

به گزارش افکارنیوز ، در حالی جلسه روز گذشته ستاد تنظیم بازار برگزار شد که از حضور نمایندگان تولید شیر و لبنیات در این جلسه ممانعت شد. با این عنوان که این جلسه مربوط به بررسی قیمت و شرایط تولید شیر و لبنیات نیست، درصورتیکه به گفته مسئولان دقیقا همین موضوع در این جلسه بررسی و پیگیری شد اما مسئولان وزارت کشاورزی و ستاد تنظیم بازار از پاسخگویی دراین زمینه خودداری می کنند.

علیرغم پیگیری ها برای اطلاع از نتایج جلسه ستاد تنظیم بازار، هیچ یک از مسئولان این ستاد حاضر به پاسخگویی نشدند و حتی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام نیز در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه نهایتا شرایط تولید شیر و دامداری ها چه می شود؟ از پاسخگویی امتناع کرد و گفت: سخنگوی ستاد تنظیم بازار مسئول پاسخگویی در خصوص قیمت شیر و فرآورده های لبنی است.

با توجه به بلاتکلیفی دامداران و سردرگمی مصرف کنندگان نسبت به آینده بازار شیر و قیمت آن، مسئولان ستاد تنظیم بازار و وزارتخانه های تجارت و جهاد کشاورزی موظفند در زمینه مسئولیت هایی که پذیرفته اند پاسخگوی جامعه و افکار عمومی باشند و هر چه سریع تر نسبت به اتخاذ تصمیمی مناسب اقدامات لازم را انجام دهند.

سعید سلطانی - مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران - دراین باره به ایسنا گفت: علیرغم این که براساس قانون، برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار و تصمیم گیری بدون حضور نمایندگان تولیدکنندگان وجهه قانونی ندارد این جلسه بدون حضور نماینده دامداران و کارخانه های لبنی برگزار شد و دامداران همچنان بلاتکلیف هستند.

موضوع از اینجا آغاز شد که بعد از حذف ارز مرجع از واردات نهاده های تولید، دامداران برای تامین خوراک گله های مولد خود که به گفته کارشناسان بیش از ۷۰ درصد از هزینه های آن ها را شامل می شود با مشکلی به نام افزایش ناگهانی نقدینگی مورد نیاز برای تامین غذای دام و ادامه تولید مواجه شدند.

پس از این تصمیم ناگهانی برای حذف ارز مرجع از واردات کالاهای اساسی و نهاده های وارداتی، دو راهکار پیش روی دولت و مسئولان تنظیم بازار قرار گرفت که یا اجازه دهند تولیدکنندگان قیمت های خود را براساس هزینه های افزایش یافته شان بالا ببرند یا بسته های حمایتی برای آن ها در نظر گرفته شود تا آن ها بتوانند با همان قیمت های گذشته به تولید ادامه دهند.

البته افزایش قیمت تمام شده برای محصولات استراتژیکی مانند شیر که طی سال های اخیر با کاهش مصرف مواجه شده چندان منطقی به نظر نمی رسید و منتقدان بسیاری پیدا کرد چرا که به اعتقاد کارشناسان میزان سرانه مصرف حدود ۸۰ کیلوگرمی ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته که بیش از ۵۰۰ کیلوگرم مصرف سرانه دارند آن قدر پایین است که دیگر نباید اجازه داد مصرف این فرآورده بیش از این کاهش یابد.

در پی این اظهارات و مخالفت دامداران با افزایش قیمت شیر که حتی طی نامه ای به رییس جمهور خواستار جلوگیری از افزایش قیمت آن شدند، رییس جمهور طی نامه ای مخالفت خود را با افزایش قیمت این فرآورده لبنی به معاون اولش اعلام کرد و جهانگیری آن را به وزرای تجارت و کشاورزی ابلاغ کرد تا در دستور کار خود برای تصمیم گیری درباره آینده بازار شیر مدنظر قرار دهند.

گرچه جلسات ستاد تنظیم بازار طی ماه گذشته برگزار نشد و حتی جلسه هفته گذشته نیز به دلیل ترور معاون وزیر تجارت لغو شد اما قرار بود تا در جلسه روز گذشته ستاد تنظیم بازار در این زمینه تصمیمی گیری شود که البته این جلسه بدون حضور تولیدکنندگان و اطلاع رسانی به اتمام رسید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات