دستیابی تیم مذاکره کننده ایران به توافق با گروه ۱+ ۵ در مذاکرات ژنو، موجی از امید را در دل های فعالان اقتصادی و اهالی بازار منطقه آزاد کیش ایجاد و لبخند شادی را بر چهره آنان میهمان کرد.

به گزارش افکارنیوز ، اهمیت این دور از مذاکرات برای فعالان اقتصادی کیش به حدی بود که آخرین اخبار مربوط به این رویداد مهم در عرصه دیپلماسی را با پیامک برای یکدیگر اطلاع رسانی می کردند.

ساعاتی پس از انتشار خبر توافق گروه ۱+۵ با ایران درمراجعه خبرنگار ایرنا به برخی فروشگاه ها از جمله فروشگاه های لوازم خانگی، فروشندگان کالا از احتمال کاهش قیمت ها سخن گفتند.

رحمان سادات نجفی از فعالان اقتصادی کیش به ایرنا گفت: سرمایه گذاران بخش خصوصی در کیش، لحظه به لحظه مذاکرات ژنو را پیگیری و حتی شنبه شب تا دیروقت آخرین اخبار را برای یکدیگر پیامک می کردند.

مدیر مجتمع تجاری اداری سارینا یک کیش افزود: همه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کیش از توافق ژنو خوشحال شده اند.

این سرمایه گذار بخش خصوصی گفت: بدون تردید توافق ژنو بر وضعیت اقتصادی کشور و رونق گرفتن تجارت موثر خواهد بود.

وی ادامه داد: بر این باوریم که بیشترین تاثیر این توافق و افزایش سطح مناسبات تجاری کشور و رفع محدودیت های ناشی از تحریم ها در مناطق آزاد کشور متجلی خواهد شد و این مناطق را از وضعیت بن بست کنونی رهایی می بخشد.

مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش در این باره اظهار کرد: آرامش فضای اقتصادی، ثبات در قیمت ها و امیدآفرینی برای فعالان اقتصادی، دستاوردهای مهم توافق ژنو خواهد بود.

ابراهیم خلیلی افزود: این دستاوردهای ارزشمند با تدبیر نظام اسلامی، نرمش قهرمانانه و مذاکره دشوار دیپلمات های کشورمان حاصل شده است.

این فعال اقتصادی بیان داشت: مشکلات و موانع اصلی فراروی بخش اقتصاد کشور در سال های اخیر ناشی از مشکلات سیاسی است که غرب در چند سال گذشته بر کشور ما تحمیل کرد.

وی ادامه داد: در حالی که دشمنان ملت ایران همواره علیه کشورمان تبلیغات منفی می کردند، توافق ژنو به ارائه تصویر منطقی و صحیح از ایران به جهانیان منجر شد و نشان داد که بر خلاف تبلیغات صورت گرفته، ایران کشوری اهل مذاکره و گفت و گو است.

مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش گفت: با برداشته شدن تحریم ها، نه تنها نوسانات نرخ ارز و قیمت ها مهار خواهد شد بلکه این امر به کاهش هزینه ها و بهای کالاها، افزایش کیفیت اجناس و جلب رضایت بیشتر مصرف کنندگان منجر خواهد شد.

خلیلی بیان کرد: در فضایی که با تدبیر نظام اسلامی و تلاش دستگاه دیپلماسی ایران ایجاد شده است، سرمایه گذاران با اشتیاق و آسودگی خاطر بیشتری مبادرت به سرمایه گذاری برای توسعه و پیشرفت این مرز و بوم خواهند کرد.

وی گفت: امیدواریم که طرف غربی به تعهدات خود در توافق ژنو پایبند باشد و با برداشتن موانع، خود را بیش از این از بازار کشور بزرگی چون ایران محروم نکند.

یکی دیگر از فعالان اقتصادی منطقه آزاد کیش بر این باور است که توافق ژنو، تلاش ها را برای از میان برداشتن مشکلات اقتصادی داخل کشور در مسیر درستی قرار می دهد.

محسن روزبهانی افزود: اجرایی شدن توافق ژنو زمینه ساز بهره گیری از همه ظرفیت ها در مسیر پیشرفت کشور خواهد بود.

این فعال بخش خصوصی بیان کرد: برداشته شدن تحریم ها با تدبیر مسوولان و تلاش دستگاه دیپلماسی کشور، اما و اگرهای مردم در زمینه سرمایه گذاری در عرصه اقتصادی را برطرف می کند و رشد و پویایی خاصی به اقتصاد کشور خواهد بخشید.

وی ادامه داد: بی شک گام های باصلابت کشور در عرصه دیپلماسی در عمل، رفاه بیشتری برای همه هموطنان به ارمغان می آورد.

ایران و شش کشور موسوم به ۱+۵ روز یکشنبه سوم آبان ۱۳۹۲ در شهر ژنو سوییس توافق نامه هسته ای امضا کردند که به بحث های ۱۰ ساله مخالفان درباره فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران خاتمه داد و این کشورها حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناختند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات