عدم لغو پیمان سپاری ارزی به طور کامل، حذف ایران کد و شبنم از ثبت سفارش، حذف ارز مرجع (۱۲۲۶) کالاهای اساسی و افزایش قیمت کالاهای اساسی، دستاورد های وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه بازرگانی و تجاری در یکصد روز گذشته است.

به گزارش افکارنیوز ، رئیس دولت یازدهم فردا شب در یک برنامه زنده تلویزیونی گزارش صد روزه خود را درباره عملکرد آنچه در این مدت گذشت اعلام خواهد کرد.

پیش از این همه وزارتخانه ها برنامه هایی در خصوص برنامه صد روزه ارائه داده بودند اما در آخرین اظهار نظری که محمد نهاوندیان انجام داد قرار شد تا عملکرد صد روزه دولت و تصویری از وضعیت کشور در سه بخش شرایط تحویل مسئولیت، عملکرد مجموعه قوه مجریه طی صد روز و افق آینده و برنامه هایی که در دستور کار دولت قرار دارد ارائه شود.

در وزارت صنعت، معدن و تجارت محمدرضا نعمت زاده، برنامه صد روزه خود را در چند محور اساسی و مهم اعلام کرده بود. این محور ها شامل ایجاد کارگروه تخصصی تجارت توزیع، قیمت خرید کالاهای اساسی، لغو ممنوع الخروج کردن تولید کنندگان و صادرکنندگان به دلیل بدهی، یکسان سازی نرخ ارز، بازبینی طرح های ایران کد و شبنم و تغییر بخشنامه مالیات بر صادرات بود.

* عدم اجرای قانون انتزاع

بنابر این گزارش وقتی در جزئیات برنامه صد روزه محمدرضا نعمت زاده دقت کنیم یکی از مواردی که به نظر می رسد در برنامه صد روزه آمده و عملیاتی هم شده است عدم اجرای قانون انتزاع است چرا که با توجه به تصویب قانون انتزاع بخشی از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی واگذار می شود که از آن جمله می توان تنظیم بازار جهاد کشاورزی اشاره کرد اما این قانون تاکنون در وزارت صنعت اجرا نشده است و دلیل آن نیز فقدان بستر سازی های لازم و همچنین احتمال آشفتگی در فضای اقتصادی از سوی وزارت صنعت اعلام می شود. در حالی این بند در برنامه صد روزه وزیر صنعت آمده است و عدم اجرای آن به نوعی تخلف قانونی به حساب می آید.

* حذف ارز مرجع کالاهای اساسی

در یکی دیگر از بند های مهم برنامه صد روزه محمدرضا نعمت زاده تعیین تکلیف قیمت مواد اولیه و ایجاد یک رویه ثابت در خصوص قیمت گذاری این مواد است که باید براساس ارز مرجع صورت گیرد، اما نه تنها ارز مرجع از مبادلات تجاری کشور حذف شد، بلکه کالاهای اساسی به جزء گندم نیز از دریافت ارز مرجع ۱۲۲۶ محروم شده اند و در حالی که محمدرضا نعمت زاده در نخستین روزهای کاری خود اعلام کرده بود همه کالاهای اساسی ارز ۱۲۲۶ دریافت می کنند، مابه التفاوت آن را دولت براساس اعتباری که در بودجه دیده شده تا پایان سال پرداخت می کند، اما نعمت زاده با حضور در وزارت صنعت و تثبیت خود در این وزارتخانه یکی از اولین اقداماتی که انجام داد حذف ارز ۱۲۲۶ کالاهای اساسی بود و به جزء گندم سایر کالاها باید با ارز مبادله ای وارد کشور شود. همین عامل باعث افزایش قیمت در برخی از اقلام کالاهای اساسی نظیر مرغ و تخم مرغ شد و این افزایش قیمت تا به امروز هم ادامه داشته است.

* واگذاری قیمت گذاری به تشکل ها

از دیگر برنامه های وزارت صنعت در صد روزه اول دولت یازدهم قیمت خرید کالاهای اساسی مانند گندم است که با توجه به قیمت های بین المللی و کیفیت محصول باید قیمت گذاری به نحوی صورت گیرد که تولید کننده داخلی ضرر نکند که در این خصوص و با اقدام شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی گندم برای سال آینده هزار و ۵۰ تومان تعیین شد، اما در خصوص سایر کالاهای اساسی نظیر روغن قیمت گذاری به تشکل ها واگذار شد تا تشکل ها تعیین کننده قیمت نهایی محصولات باشد که در این خصوص می توان به مواد شوینده نیز اشاره کرد چرا که براساس اعلام حسن یونس سینکی قیمت گذاری برخی کالاهای اساسی نظیر شوینده ها و روغن به تشکل های آنها واگذار شده است.

یکی از بندهای مهم برنامه ۱۰۰ روزه محمدرضا نعمت زاده مسائل تسهیل شرایط تجاری و ساماندهی نظام تهاتر با کشورهایی که از ایران نفت می خرند به خصوص چین، هند، کره، ژاپن و پاکستان بود که تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ گونه گزارشی از سوی این وزارتخانه در خصوص تنظیم روابط با این کشورها اعلام نشده است.

از دیگر برنامه های صد روزه وزارت صنعت در دولت یازدهم می توان به رفع ممنوع الخروجی تجار، تولید کنندگان و صادر کنندگان به دلیل بدهی اشاره کرد که تاکنون این اقدام صورت نگرفته و تنها بحث بررسی و رسیدگی به این موضوع در برخی جلسات مورد اشاره قرار گرفته است.

* حذف عیرقانونی ایران کد و شبنم

محمدرضا نعمت زاده در برنامه ۱۰۰ روزه خود اعلام کرده است طرح های ایران کد و شبنم و کالاهایی که مشمول استاندارد اجباری هستند در جهت تسهیل واردات و کاهش تشریفات گمرکی مورد بازبینی قرار می گیرد، اما نعمت زاده پا را فراتر گذاشت و نه تنها بازبینی انجام نشده بلکه الزام دریافت ایران کد و شبنم را در لحظه ثبت سفارش کالا حذف کرده است لذا با توجه به قانونی بودن حضور نظام شماره گذاری کالا و خدمات ایران به نظر می رسد نعمت زاده یک اقدام خلاف قانون انجام داده است.

از دیگر وعده های مهم محمدرضا نعمت زاده لغو پیمان سپاری ارزی در دولت بوده است که به گفته محمد نهاوندیان ابهامات آن برطرف شده است و همچنین بخشنامه مالیات بر صادرات نیز لغو شده اما هنوز هیچ گونه دستورالعمل اجرایی و ابلاغیه رسمی از سوی دولت در این خصوص منتشر نشده است.

در حوزه اصناف نیز بحث ساماندهی مالیات اصناف از جمله برنامه های وزارت صنعت بوده است که تاکنون چنین اتفاقی و چنین توافق نامه ای با سازمان امور مالیاتی منعقد نشده است، اما بحث دستمزد ناظران صنفی که در برنامه محمدرضا نعمت زاده دستور پرداخت آن مورد توجه قرار گرفته است به گفته خود وی تاکنون تأمین شده است.

* افزایش قیمت کالاهای اساسی

مهمترین محور برنامه ۱۰۰ روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت محورهای مربوط و کالاهای اساسی است چرا که محمدرضا نعمت زاده در برنامه ۱۰۰ روزه خود تأکید کرده است تا ۲۲ قلم کالای اساسی با ارز به نرخ ۱۲۲۶ تومانی تامین شود اما در حال حاضر تنها گندم از ارز ۱۲۲۶ تومانی استفاده می کند و بقیه اقلام ملزم به دریافت ارز مبادله ای هستند. او حتی پیش بینی کرده بود که اگر واردات ۱۱ کالای اساسی مانند گوشت، گندم، روغن، شکر، کنجاله، مرغ، ذرت و برنج با ارز ۲۴۵۰ که در بودجه آماده است انجام شود بازار دچار شوک خواهد شد و لذا لازم است تا منابع ارزی لازم با اولویت و بدون تغییر قیمت ارز اختصاص یابد اما این اتفاق نیفتاده است و جزء گندم همه کالاها با ارز مصوب بودجه وارد کشور می شود و شوک لازم نیز در بازار حاکم شده است به نحوی که شاهد افزایش قیمت برنج، مرغ، تخم مرغ و نهاده های دامی در بازار هستیم.

براساس قانون بودجه سال جاری منابع لازم برای تامین کالاهای اساسی ۱۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است و سه میلیارد آن پیش از آغاز دولت یازدهم هزینه شده لذا انتظار می رود در برنامه ۱۰۰ روزه نیز مقدار قابل توجهی در اختیار این وزارتخانه قرار گرفته باشد که تاکنون گزارشی در این خصوص منتشر نشده است.

 عدم لغو پیمان سپاری ارزی به طور کامل، حذف ایران کد و شبنم از ثبت سفارش، حذف ارز مرجع (۱۲۲۶) کالاهای اساسی و افزایش قیمت کالاهای اساسی، دستاورد وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه بازرگانی و تجاری در صد روزه گذشته است. لذا انتظار می رود تا دولت برنامه های ذکر شده را حداقل تا پایان سال عملیاتی کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات