رییس مرکز آمار ایران با گلایه از برخوردهای سیاسی و احساسی با نتایج سرشماری نفوس و مسکن تاکید کرد: برای حفظ سری زمانی قطعا سرشماری سال ۹۵ را اجرا خواهیم کرد.

به گزارش افکارنیوز ، عادل آذر در همایش تحلیل یافته های سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۰ با اشاره به برخی از زمزمه ها مبنی بر این که سری زمانی سرشماری باید ۱۰ ساله شده که این مورد سرشماری سال ۹۵ را تحت شعاع خود قرار داده است اظهار کرد: به هیچ عنوان این گونه نخواهد بود و ما سرشماری ۹۵ را برای حفظ سری زمانی حتما اجرا می کنیم حتی اگر آمارهای ثبتی به اندازه کافی رشد یافته باشند.

وی با بیان این که ۷۷کشور پیشرفته از نظر اجتماعی و اقتصادی در سال ۲۰۱۱همگام با سرشماری نفوس و مسکن انجام دادند افزود: بنابراین هیچ ایرادی به اجرای این سرشماری وجود ندارد اما ما باید زاویه دید خود را نسبت به انجام آن تغییر دهیم.

آذر با اشاره به این که در سال ۹۵ به گونه ای سرشماری را اجرا خواهیم کرد که زمان کمتری از مردم تلف شود، گفت: برنامه مرکز آمار این است که با حرکت به سمت سرشماری هایی با استفاده از بانک های ثبتی ۷۰ قلم سوال مطرح در پرسش نامه ها به ۲۵ عدد کاهش داده و مابقی را به صورت ثبتی انجام دهد تا به جای حداقل نیم ساعت گرفتن وقت خانوارها نهایت ۱۰ دقیقه سرشماری را انجام دهند.

رییس مرکز آمار ایران تاکید کرد: مرکز آمار به سمتی پیش خواهد رفت که در سرشماری سال ۹۵ استفاده از کاغذ را به طور کامل کنار بگذارد این درحالی است که بستر استفاده از ابزار IT امروزه در مرکز آمار فراهم شده است.

وی با اشاره به این که زمان کمی تا سرشماری سال ۹۵ باقیمانده است، گفت: از سال آینده اجرای آزمایشی سرشماری را آغاز خواهیم کرد.

هزینه ۱۰۰ میلیاردی سرشماری ۹۰ در مقابل نتایج آن هیچ نبود

رییس مرکز آمار در ادامه با اشاره به این که سرشماری سال ۹۰ نفوس و مسکن موارد پنهان زیادی را در مقابل ما باز کرد افزود: برخی از آنچه که در پایان سرشماری و تحلیل ها به دست آمد در تصور ما هم قرار نداشت. به طوری که نرخ رشد جمعیت به طور قابل تاملی کاهش یافت و یا بعد خانوار از ۴.۲ به ۳.۲ درصد رسید و یا این که نرخ جمعیت در برخی از استان ها به حدی کاهش یافت که تعجب استادان و محققان آن را برانگیخت.

وی با بیان این که هزینه ی ۱۰۰ میلیاردی که برای سرشماری سال ۹۰ انجام شد در مقابل نتایج آن بسیار اندک بود، افزود: نتایج این سرشماری نشان داد که چگونه می توان جریان تخصیص منابع در حوزه های سلامت، بهداشت، مدیریت جمعیت و شهرسازی را تعیین و بودجه عمومی کشور را ساماندهی کرد.

آذر با تاکید بر این که اطلاعات جمعیتی قابل توجه از سرشماری گذشته به دست آمد، افزود: مرکز آمار این امکان را دارد که ریز اطلاعات در بلوک هایی ۴۰۰ خانواری را در اختیار متخصصان و محققان قرار دهد.

دغدغه ها و گلایه های آذر از برخورد های سیاسی و احساسی با نتایج سرشماری

رییس مرکز آمار ایران هم چنین با انتقاد از برخورد های نامناسب با نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۰ گفت: مرکز آمار ایران به لحاظ حرفه ای از تحلیل نتایج منع است و در مورد آن اظهارنظری نمی کند.

وی افزود: مرکز آمار مثل هواشناسی است و تنها شرایط را توصیف می کند و تصمیم گیری در مورد نتایج و عواقب آن مربوط به تحلیلگران، سیاستمداران، مدیران و مسوولان کشوری خواهد بود.

آذر هم چنین اعلام نتایج مختلف درباره ی شاخص های کلان جمعیتی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: قانون یک مرجع با هزینه های بسیار بالا برای کشور مطرح کرده و آن هم مرکز آمار ایران است. پس دلیلی وجود ندارد که در هر نشستی هر مسوولی هر نتیجه ی آماری را بدون استناد به مرکز آمار ایران اعلام کند.

رییس مرکز آمار ایران اعلام کرد: وقتی که ما با ۱۲ روش جدید و پیشرفته ی آماری نرخ باروری را ۱.۸ درصد بررسی و اعلام کردیم من به عنوان رییس مرکز آمار در هر نشست رسمی که شرکت می کردم شاهد آن بودم که اعداد ۱.۱۰،۱. ۶ و یا ارقام دیگری برای نرخ باروری اعلام می شد که این جامعه کاربر ما را نسبت به مرکز آمار بی اعتماد می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات