قائم مقام امور بین الملل وزارت نفت با بیان اینکه هم اکنون ایران با بیش از ۱۷ درصد ذخایر گاز جهان به بزرگترین کشور دارنده ذخایر گاز تبدیل شده است، ۳ چالش عدم مدیریت درآمدهای نفتی کشور را تشریح کرد.

به گزارش افکارنیوز ، سیدمسعود هاشمیان در نشست" مدیریت درآمدهای نفتی" با بیان اینکه گزارش های بین المللی نشان می دهد که تا سال ۲۰۳۵ میلادی پایه منابع انرژی جهان، منابع هیدروکربنی همچون نفت خام و گاز طبیعی هستند، گفت: از این رو انرژی موتور محرکه اقتصادهای جهانی است.

قائم مقام معاونت اقتصادی و بازرگانی امور بین الملل وزارت نفت با اعلام اینکه بنابراین تغییرات رشد اقتصادی جهان باعث تغییرات در شدت گرفتن مصرف منابع هیدروکربنی خواهد شد، تصریح کرد: اگر قرار باشد که از مزیت مطلق خودمان در جهان در جهت رفاه خود استفاده کنیم باید بدانیم که چگونه درآمد حاصل شده نفت و گازی را به صورت بهینه مدیریت کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در شرایط فعلی ایران حدود ۱۷.۲ درصد ذخایر گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد، اظهار داشت: هم اکنون ایران به بزرگترین ذخایر متعارف گاز طبیعی جهان تبدیل شده است.

وی همچنین با اشاره به وجود حدود ۱۱ درصد ذخایر نفت خام جهان در ایران، بیان کرد: ایران دارنده سومین ذخایر بزرگ نفت متعارف جهان بوده و در مجموع بزرگترین ذخایر هیدروکربوری جهان را در اختیار دارد.

هاشمیان با یادآوری اینکه در سالهای اخیر با افزایش درآمدهای نفتی همراه بوده ایم اما نتایجی که کسب کرده ایم که نشان می دهد در اکثر این سالها با کاهش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، افزایش نرخ بیکاری، روند تغییرات نرخ رشد پر نوسان اقتصادی و افزایش نرخ تورم همراه بوده ایم، تبیین کرد: چرا با وجود افزایش درآمدهای نفتی، با کاهش نرخ رشد اقتصادی مواجه شده؟ و چرا شاخص های اصلی اقتصاد در وضعیت مطلوبی قرار ندارند؟

قائم مقام معاونت اقتصادی و بازرگانی امور بین الملل وزارت نفت با تاکید بر اینکه آیا ارتباطی بین بخش نفت و سایر بخش های اقتصادی برقرار شده است؟ آیا توانسته ایم از نفت به عنوان موتور رشد اقتصادی استفاده کنیم؟ افزود: منابعی که در دانشگاه ها تدریس می شود به ویژه در رشته اقتصاد، تنها اقتصاد منابع است که در این درس هم فقط به بررسی آب و زمین پرداخته می شود زیرا منابع درسی ما منابع ترجمه ای هستند و ما به مهمترین حوزه و مساله در کشور خودمان یعنی نفت توجهی نکرده ایم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در مجموع به نظر می رسد که ساختار غلط بودجه به همراه استفاده نامناسب دولت از درآمد نفت، عدم برنامه ریزی برای توسعه خود صنعت نفت و عدم استفاده از پتانسیل درآمدهای صادراتی برای درآمدزایی در سایر بخش ها از جمله معضلات بخش مدیریت درآمد نفتی کشور است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات