طرح مسکن اجتماعی برنامه فعلی وزارت راه و شهرسازی برای جایگزین کردن آن با طرح مسکن مهر است.

به گزارش افکارنیوز ، رییس سابق سازمان نظام مهندسی تهران روز گذشته در گفت وگوی رادیویی با موضوع مسکن مهر و مسکن اجتماعی، گفت: تعریفی که در دنیا از مسکن اجتماعی براساس تجربه کشورها، می شود به این معنی است که دولت ها یکسری مجموعه های مسکونی در شهرها به شکلی احداث می کنند که ساکنان واحدهای مسکونی هر مجتمع از خدمات مسکونی ساختمان شامل مثلا سرویس لباسشویی، به صورت مشترک استفاده می کنند. این سرویس ها در قسمت مشاع (لابی) مجتمع های مسکونی تعبیه می شود و از این طریق هزینه ساخت و بهره برداری از واحدهای مسکونی طرح مسکن اجتماعی، کاهش پیدا می کند.

بهرام غفاری در شرایطی، این گونه درباره خصوصیات مسکن اجتماعی سخن گفت که دقایقی قبل از پرداختن به این بحث، نقدهایی را به مسکن مهر وارد کرد.

وی درباره مسکن مهر نیز گفت: چون دولت مالکیت زمین این واحدها را منتقل نکرده است، ساکنان مسکن مهر به چشم یک کالا به مسکن مهر نگاه می کنند و به همین خاطر هم اکنون امتیاز مسکن مهر در برخی مناطق همچون پردیس، خرید و فروش می شود. در واقع عدم انتقال مالکیت عرصه مسکن مهر، وابستگی مردم به این واحدها را مختل کرده است.

در برنامه رادیویی صبح دیروز رادیو اقتصاد، فردین یزدانی کارشناس اقتصاد مسکن بعد از اظهارات بهرام غفاری، در گفت وگوی زنده با رادیو اعلام کرد: این تصور که مسکن اجتماعی به معنی «استفاده مشترک اهالی یک ساختمان مسکونی از برخی خدمات ضروری آپارتمان ها» است، یک نوع بدفهمی از مسکن اجتماعی است.
یزدانی تاکید کرد: در مسکن اجتماعی چنین مدلی نه پیاده شده و نه اینکه قرار است در کشور اجرایی شود.

این برنامه که دو هفته پیش قرار بود جزئیات کمی و کیفی آن ظرف ده روز نهایی و اعلام شود، تاکنون از طرف مسوولان جمع بندی نشده طوری که اقدام همزمان مسوولان برای تدوین این طرح و همچنین بازنگری در طرح جامع مسکن، باعث شده تامل بیشتری در تنظیم جزئیات صرف شود.

طرح جامع مسکن سال ۸۶ تدوین شد و در آن برنامه مسکن اجتماعی براساس میزان ساخت وساز در هر سال تعریف شده بود، اما اجرا نشدن این طرح در طول این سال ها و تغییر شرایط بازار پس از ۷ سال بانیان طرح را بر آن داشته محتوای طرح مورد بازنگری قرار گیرد
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات