مدیرعامل ایران خودرو، نتایج مذاکرات ژنو را بر صنعت خودروسازی بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: زمینه برای همکاری با خودروسازان برتر جهانی فراهم شد.

به گزارش افکارنیوز ، هاشم یکه زارع با استقبال از نتایج مثبت توافقات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، گفت: در شرایط تحریم برخی الزامات زمینه ساز تخریب وجهه خودروسازان در بازارهای داخلی و خارجی شده بود که امیدواریم با انجام این توافقات راه برای همکاری با خودروسازان برتر دنیا باز شود.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: آغاز و یا گسترش همکاری با خودروسازان اروپایی یک مزیت برای ایران تلقی می شود اما توسعه صنعت خودرو با شریک خارجی در کنار حفظ و گسترش توانمندی های داخلی برای ایران خودرو حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: نتیجه این همکاری ها تنوع و تولید محصول صادرات محور است که در نهایت موجب افزایش رضایتمندی مشتریان در بازار داخلی و کسب رتبه های جهانی برای ایران خودرو خواهد شد.

به گفته یکه زارع، در سالهای اخیر خودروسازان با مشکلات مختلفی دست به گریبان بودند که اگر سازمان ها و نهادهای داخلی به آنان کمک می کردند تاثیر تحریم های بین المللی به مراتب کمتر از شرایط کنونی بود.

به گفته وی، عدم احساس برخی سازمان های داخلی از تحریم های ظالمانه بین المللی موجب افزایش چالش در تولید خودرو شد.

وی اظهار داشت: اگر منابع مالی به درستی مدیریت می شد و ارگان های ذیربط نیز با درک شرایط با خودروسازان همراهی می کردند به راحتی می توانستیم به مشکلات ناشی از تحریم که سهم ۳۰ درصدی در مشکلات خودروسازان داشت، فائق آییم.

مدیرعامل ایران خودرو، هدف این مجموعه را حرکت در مسیر منافع ملی و افزایش رضایتمندی مشتریان دانست و خاطر نشان کرد: به طور قطع همکاری با خودروسازان برتر جهانی و قرار گرفتن در زنجیره تولید آنان می تواند راهگشا باشد.

در حالی که در سال های اخیر ادامه همکاری دو خودروساز بزرگ فرانسه با خودروسازان ایرانی در هاله ای از ابهام قرار گرفته بود، اما اکنون پس از توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در ژنو مدیران ارشد شرکت های رنو و پژو فرانسه به ایران می آیند.

دو هیات متشکل از مدیران بلندپایه این دو شرکت فرانسوی هم قرار است برای حضور در کنفرانس بین المللی صنعت خودرو ایران (نهم آذرماه) به تهران بیایند و در حاشیه این همایش راهکارهای از سرگیری و ادامه همکاری ها با خودروسازان ایرانی را بررسی کنند.

شرکت رنو فرانسه با قائم مقام ارشد و هیات همراهی متشکل از مدیران بلند پایه خود در این کنفرانس حضور می یابد و از شرکت پژو - سیتروئن نیز یکی از اعضای هیات مدیره این گروه خودروسازی به همراه قائم مقام شرکت پژو و چند تن از مدیران آن حضور خواهند یافت.

در همین حال، شرکت پژو فرانسه که به واسطه همکاری با گروه صنعتی ایران خودرو، سالها در بازار ایران حضور داشته و پس از اعمال تحریم های غرب همکاری های خود را کمرنگ کرده بود، با مشکلات متعدد اقتصادی مواجه شد و مجبور به اخراج هزاران نفر از کارگران خود شده بود.

مدیران ارشد شرکت پژو امیدوارند تا با رفع این محدودیت ها و پس از حضور در کنفرانس بین المللی صنعت خودرو ایران زمینه های توسعه همکاری ها را بررسی کرده و روزنه ای برای حضور مجدد در بازار ایران پیدا کنند.

شرکت رنو فرانسه نیز تلاش کرده است تا با یک تیم منسجم از مدیران خود در این کنفرانس حضور یافته تا زمینه حضور مستمر در بازار خودرو ایران و خاورمیانه را فراهم کند.

پیشتر این خودروساز فرانسوی شرکت رنو خاورمیانه را با مرکزیت ایران تاسیس کرده بود، تا به واسطه ظرفیت های موجود در صنعت خودرو و قطعه سازی ایران بتواند سهم قابل قبولی از بازار منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

در همین حال حضور هیات های جداگانه ای از شرکت خودروسازی اشکودا جمهوری چک، ماهیندرا هند، شرکت طراحی خودرو پنین فارینا ایتالیا، شرکت های بریلیانس، چانگان، FAW، زوتی، گریت وال و هایما از چین و دهها گروه دیگر از شرکت های خودروسازی و قطعه سازی دیگر کشورهای جهان برای حضور در کنفرانس بین المللی صنعت خودرو ایران قطعی شده است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات