دبیرکل اتاق بازرگانی تهران تعادل بازار ارز، افزایش صادرات پتروشیمی و انتقال طلب های ارزی کشور را از نتایج توافقات ژنو عنوان کرد.

به گزارش افکارنیوز ، ابراهیم بهادرانی درخصوص تاثیر توافقات صورت گرفته توسط ایران و گروه ۱+۵ بر حوزه تجارت و بازرگانی اظهارداشت: وقتی در این توافق تصمیم گرفته شود دارائیهای محصور شده ایران آزاد شود یک گام اساسی برداشته شده است و اگر ارتباطات بانکی ما با سایر کشورها نیز به موازات این امر برقرار شود می توانیم منابع خودمان را منتقل کنیم.

وی افزود: می توان امیدوار بود گشایش اعتبار اسنادی به حالت قبل خود برگردد و برای نقل و انتقال پول بجای استفاده از سیستم های (حواله ای) از سیستم های گشایش اعتبار بانکی استفاده کنیم که این تا حد زیادی از هزینه های تجارت را کاهش می دهد.

* تعادل بازار ارز؛ اولین تاثیر توافقات ژنو

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران گفت: وقتی از سیستم گشایش اعتبار ارزی استفاده کنیم تقاضای ارز نیز کاهش پیدا می کند یا حداقل تقاضای ارز با تاخیر وارد بازار می شود، همچنین هزینه های نقل و انتقال پول نیز با کاهش مواجه می شود و از طرفی پول های خارج از کشور نیز به داخل از کشور آمده و اتفاقی که می افتد این است که بازار ارز به واسطه تعادلی که در عرضه و تقاضای ارز بوجود می آید متعادل می شود.

وی افزود: اگر در مراحل بعدی نیز تحریم های مربوط به فروش نفت برداشته شود نگرانی واردکنندگان نسبت به تامین ارز مورد نیاز کم می شود و این کمک می کند تا نرخ ارز متعادل شود.

بهادرانی با تاکید بر آثار روانی موثر بر بازار عرضه و تقاضای ارز اظهارداشت: اگر تصوراتی که افراد از آینده دارند خوشبینانه باشد می توان آینده مثبتی را برای نرخ ارز پیش بینی کرد. از طرفی دیگر به دلیل تاخیر در تقاضای ارز، تعدیل در نرخ ارز و تسریع در بازگشت نرخ ارز می توانیم شاهد تعادل قیمت ها در آینده نزدیک باشیم.

* افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در راه است

وی در واکنش به این سئوال که با برداشته شدن تحریم محصولات پتروشیمی انتظار می رود در این گروه از کالاها نیز با افزایش صادرات مواجه باشیم، گفت: در آمار ۷ ماهه ای که گمرک جمهوری اسلامی منتشر کرده است صادرات محصولات پتروشیمی با کاهش ۱۲ درصدی مواجه بوده است لذا اگر ما در فروش محصولات پتروشیمی آزادی لازم را داشته باشیم این کاهش صادرات جبران می شود و در نهایت باعث توسعه صادرات این محصول و صادرات غیر نفتی نیز خواهد شد.

* حذف تحریم طلا باعث انتقال طلب های ارزی می شود

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران در خصوص حذف تحریم های طلا گفت: وقتی که تحریم کنندگان سوئیفت را قطع کردند، یکی از راه ها برای دریافت طلب از سایر کشورها به شکل طلا بود لذا تحریم کنندگان جلوی طلا را هم گرفتند اما با برداشته شدن تحریم طلا امکان نقل وانتقال طلا فراهم می شود و در حقیقت با خرید و انتقال طلا می توان بخشی از طلب های ارزی را به کشور منتقل نمود.

وی با اشاره به حذف تحریم قطعات خودرو گفت: با برداشته شدن تحریم ها، قطعات مورد نظر خودروسازی های داخلی بدون نگرانی و با هزینه کمتری وارد کشور می شود که در نهایت باعث رونق تولید در بخش صنعت خودروسازی شده و با توجه به اشتغالزائی این صنعت بخشی از مشکلات اشتغال کشور را برطرف می کند.

* کاهش نرخ ارز صادرات را کاهش نمی دهد

بهادرانی در پاسخ به این سئوال که آیا کاهش نرخ ارز باعث نارضایتی صادر کنندگان می شود، گفت: در وهله اول این بستگی به کالای صادراتی دارد اگر کالای صادراتی بهره وری مناسبی داشته باشد و از حاشیه سود بالایی برخوردار باشد کاهش نرخ ارز نمی تواند در صادرات آن تاثیر گذار باشد

وی افزود: از طرف دیگر با کاهش نرخ ارز، قیمت مواد اولیه وارداتی و قیمت تمام شده محصولات تولیدی نیز کاهش پیدا می کند که این امر ضرر کاهش نرخ ارز را به نحوی جبران می کند.

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران گفت: نباید فراموش کنیم که بخش قابل توجهی از صادرات ما به ۵ کشور چین، عراق، امارات، هند و افغانستان استکه بخشی حتی ریالی دریافت می شود، لذا همانطور که با ۳ برابر شدن قیمت ارز شاهد افزایش ۳ برابری صادرات به لحاظ ارزشی نبودیم با کاهش قیمت ارز هم امیدواریم شاهد کاهش صادرات نباشیم.

* ۹۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی مربوط به ال سی ۱۳۰ درصدی است

وی در پاسخ به این سئوال که اخیراً گزارشی منتشر شده و میزان نقدینگی در کشور ۵۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است، اثر این میزان نقدینگی بر تولید و تورم چیست؟ اظهار داشت: در بررسی که در اتاق بازرگانی تهران صورت گرفته با توجه به گرانتر شدن ارز و افزایش پیش پرداخت گشایش اعتبار از ده درصد به ۱۳۰ درصد نیاز بخش تولید به نقدینگی جهت سرمایه در گردش حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان اضافه شده است که اگر گشایش اعتبار با پیش پرداخت ۳۰ درصدی اجرا شود حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان از نیاز به نقدینگی کاسته می شود.

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران گفت: از طرف دیگر اگر تولید کنندگان از آینده تصویر روشنی داشته باشند دیگر لزومی ندارد ذخیره مواد اولیه مورد نیاز خود را بین ۶ تا ۱۲ ماه در کارخانه ها نگه دارند، لذا مدت زمان نگهداری به ۳ ماه کاهش پیدا می کند که همین موضوع باعث می شود تا نیاز به نقدینگی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان نیز کاهش داشته باشد. انتظار بخش تولید تامین مابقی نیاز مازاد، با اولویت از طریق نقدینگی سیستم بانکی می باشد.

* دلیل افزایش تورم در کشور استقراض دولت از بانک مرکزی و بانک ها

وی افزود: یکی از دلایل افزایش تورم در کشور استقراض دولت از بانک مرکزی و بانک ها و همچنین فروش ارز به بانک مرکزی است که باعث افزایش پایه پولی در کشور شده و نقدینگی را به میزان زیادی افزایش می دهد.

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به حساسیت دولت به اجرای سیاستهای کاهنده تورم در طول یکصد روز گذشته، امید است که سیاستهای مالی دولت به گونه ای اجرا شود که بودجه دولت متوازن شده و نیاز به استقراض از سیستم بانکی و فروش ارز نفتی به بانک مرکزی نباشد و در نتیجه تورم نیز در کشور کاهش یابد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات