همزمان با توقف توسعه فازهای جدید و ۳۵ ماهه پارس جنوبی، متخصصان صنعت نفت ایران طولانی ترین چاه گازی در فاز ۱۲ پارس جنوبی به عنوان بزرگترین فاز در دست اجرای این میدان مشترک گازی با قطر حفاری شد.

به گزارش افکارنیوز ، یکی از سیاست های وزارت نفت در دولت تدبیر و امید برای توسعه پارس جنوبی تعیین یک نظام اولویت بندی بوده و از این رو در ۱۰۰ روز گذشته با توقف توسعه فازهای جدید و به اصطلاح ۳۵ ماهه، توسعه پنج فاز قدیمی در دستور کار قرار گرفته است.

از این رو پس از راه اندازی مجدد یک ردیف شیرین سازی گاز در پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ با استفاده از گاز فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی، شمارش معکوس برای آغاز تولید زودهنگام گاز در فاز ۱۲ این میدان مشترک گازی آغاز شده است.

محمود جوادیان امروز با اشاره به حفاری موفقیت آمیز طولانی ترین چاه پارس جنوبی در سکوی B فاز ۱۲ این میدان مشترک گازی، گفت: این عملیات پیچیده حفاری با استفاده از دانش بومی، تا پنج هزار و ۳۱۱ متری بستر خلیج فارس انجام شده است.

مجری حفاری فاز ۱۲ پارس جنوبی در پتروپارس با تاکید بر اینکه این عملیات حفاری از مراحل طراحی، مهندسی و اجرا به طور کامل با دانش متخصصان حفارمردان ایرانی انجام شده است، تصریح کرد: از این رو طولانی تریم چاه گازی پارس جنوبی در فاز ۱۲ این میدان مشترک حفر شده است.

به گفته این مقام مسئول با وجود شرایط سخت حفاری به علت طول زیاد چاه و رسیدن به زاویه ای حدود ۷۰ درجه، متخصصان داخلی با تلاش شبانه روزی و برنامه ریزی دقیق در بخش مهندسی حفاری، مهندسی تکمیل چاه و پشتیبانی دریایی، این عملیات حفاری را به اتمام رساندند.

جوادیان با اشاره به محدودیت های ناشی از تحریم و در دسترس نبودن تجهیزات نوین حفاری، خاطرنشان کرد: تحریم های بین المللی و حتی شرایط سخت آب و هوایی منطقه خلیج فارس نتوانست ثبت این رکورد جدید حفاری ایران در پارس جنوبی شود.

شرکت ملی نفت ایران اخیرا با انتشار گزارشی، اعلام کرده است: نخستین سکوی فاز ۱۲ پارس جنوبی آبان ماه سال گذشته در آب های خلیج فارس بارگیری و نصب شد و پیش بینی می شود این سکو تا زمستان سالجاری آماده تولید گاز شود.

در حال حاضر مراحل نهایی راه اندازی اولین سکوی دریایی فاز ۱۲ پارس جنوبی در حال انجام بوده و در صورت تکمیل مراحل راه اندازی واحدهای فرآیندی این غول ۳۲۶۰ تنی می تواند برای زمستان سالجاری روزانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون مترمکعب گاز تولید و به پالایشگاه ساحلی منتقل کند.

از سوی دیگر ارسال گاز شیرین از پالایشگاه نیز توسط خط لوله به این سکو برای تمیز کاری و آماده سازی انتقال گاز ترش از سکو به پالایشگاه خشکی اخیرا با موفقیت انجام شده است.

با راه اندازی اولین خط لوله ۳۲ اینچی دریایی فاز ۱۲ پارس جنوبی انتقال گاز شیرین به سامانه مشعل اولین سکوی فراساحلی بزرگترین فاز پارس جنوبی فراهم می شود.

از این رو پیش بینی می شود تا زمستان سالجاری امکان تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از اولین سکوی دریایی فاز ۱۲ پارس جنوبی فراهم شود.

بر اساس برنامه های قبلی شرکت ملی نفت ایران، تا پائیز سالجاری باید ظرفیت تولید گاز از اولین سکوی دریایی فاز ۱۲ پارس جنوبی تا سقف یکهزار میلیون فوت مکعب افزایش می یافت.

هدف از طرح توسعه این مگا پروژه گازی، تولید روزانه ۸۱ میلیون متر مکعب گاز ترش و غنی، ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۷۵۰ تن گوگرد و مایعات گازی است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات