چه معیارهایی یک شهر را به یک مرکز اقتصادی تبدیل می کند؟ آیا موقعیت استراتژیک، حضور شرکت های تجاری بزرگ و زیرساخت های مدرن دلیل تبدیل یک شهر به یک مرکز اقتصادی می باشد؟

به گزارش افکارنیوز ، تمام مراکز مالی دنیا علاوه بر دارا بودن موقعیت های استراتژیک و زیر ساخت های مدرن و میزبانی شرکت های تجاری بزرگ، ویژگی های دیگری را نیز دارا می باشند.

 برای شناخته شدن به عنوان یک مرکز اقتصادی، شهر باید به صورت پایگاهی متراکم و منسجم برای موسسات مالی مطرح باشد.

همچنین شهرها باید یک سیستم تجاری خوب، زیرساخت های ارتباطی بسیار توسعه یافته و توانایی انجام تعداد زیادی از معاملات تجاری داخلی و بین المللی را دارا باشند و سیاست های مالی انعطاف پذیر را برای امور مالی خود پایه ریزی کرده باشند.

سازمان مرکز مالی قطر حامی مالی مطالعه جدیدی برای بررسی ۱۰۰۰ مرکز مالی برتر جهان و رتبه بندی آن ها در سال ۲۰۱۳ شده است. نتایج حاصل از این مطالعه را به صورت زیر منتشر گردیده است:

۱. لندن، انگلیس: پربازدیدترین شهر دنیا

این کشور یکی از بزرگترین تولیدناخالص داخلی مناطق شهری جهان را دارا می باشد و خانه بسیاری از موسسات مالی، بیمه ها و بانکداری های چندملیتی می باشد.

لندن در صنایع عمده مختلفی نظیر امور مالی، فناوری، صنعت بهداشت و درمان خصوصی، بیمه، الکترونیک، رسانه، دیجیتال، داروسازی، تولید کالا، ساخت و ساز، گردشگری، املاک و مستغلات و حتی مد فعالیت دارد.

با وجود آب وهوای بد این شهر، لندن یکی از بهترین مکان های دنیا برای تجارت محسوب می شود.
بر اساس آمارهای اعلام شده، لندن به علت داشتن بیشترین تعداد گردشگران بین المللی به عنوان پربازدیدترین شهر دنیا نیز شناخته شده است.

۲. نیویورک، آمریکا: خانه وال استریت

نیویورک سال هاست که به عنوان مطرح ترین مرکز مالی آمریکا مطرح می باشد.

بزرگترین صنایع در این کشور در زمینه امور مالی و خدمات، چاپ ونشر، املاک ومستغلات، رسانه، سرگرمی و تفریحات، ارتباط از راه دور، تولید و تجارت فعالیت دارند.

نیویورک میزبان فرصت های تجاری طلایی همچون ۱۰۰۰ شرکت می باشد که از این میان هشت شرکت آن ها در لیست ده شرکت برتر اوراق بهادار جهان قرار دارند، بیش از ۲۰ شرکت آن جزو شرکت های حقوقی بزرگ کشور آمریکا و بیش از ۲۰۰ بانک به نمایندگی از برخی از کشورهای بزرگ دارا می باشد.

این شهر معروف به خانه وال استریت و بورس نیویورک می باشد که این بورس بزرگترین بازار بورس جهان با فعالیت دلار می باشد.

این کشور نیروی کار متنوع و خوبی را دارا می باشد که این کشور را به خانه ای امن برای تجارت ها تبدیل کرده است.

۳. هنگ کنگ: آزادترین اقتصاد جهان

این شهر از یک دهکده کوچک ماهیگیری به یکی از بزرگترین مراکز مالی جهان با بیشترین تراکم دفاتر مرکزی شرکت ها در منطقه آسیا و اقیانوس آرام تبدیل شده است.

اقتصاد این کشور به عنوان یکی از آزادترین اقتصادهای جهان توسط شاخص آزادی اقتصادی شناخته شده است.
هنگ کنگ به نام ساده ترین شهر برای افزایش سرمایه نیز شناخته شده است.

بورس اوراق بهادار این کشور یکی از هفت بزرگترین بورس های جهان می باشد.
جای کمی تعجب است که تولید ناخالص داخلی این کشور از سال ۱۹۶۱ تا کنون ۸۷ بار افزایش داشته است.

۴. سنگاپور، شلوغ ترین بندر جهان

سنگاپور به عنوان یک شهر کوچک با زمین ها و منابع ناچیز، ناچار به ارتباط با جهان خارج برای حفظ اقتصاد خود می باشد و به همین اندازه به کالاهای وارداتی نیز متکی است.

برای ارتباط با شرکت های مختلف بین المللی، سنگاپور درگذشته اقتصاد خود را بسیار متنوع ساخته بود و امروزه نیز توانسته در بسیاری از زمینه ها مانند الکترونیک، نفت، موادشیمیایی، مهندسی مکانیک وعلوم زیست پزشکی تخصص کسب کند.

سنگاپور در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و این مکان این شهر را برای تجارت های بین الملل علی الخصوص کشتیرانی جذاب ساخته است.
بندر سنگاپور شلوغ ترین بندر جهان با بیش از یک میلیارد تن حمل ونقل ناخالص سالانه می باشد.

علاوه بر تمام عوامل بالا، جمعیت زیاد این کشور که مردمی منظم و معتقد به اخلاق کاری هستند این جزیره را به یکی از بزرگترین مراکز مالی جهان تبدیل کرده است.

۵. توکیو، ژاپن: حمل ونقل پیشرفته و سیستم های ارتباطی

توکیو یکی از شهرها با بالاترین استاندارد زندگی در جهان می باشد و این برای یک شهر که از یک دهکده کوچک ماهیگیری به این جا رسیده است، بسیار خوب می باشد.

نکته عجیب دیگر این شهر، غلبه آن بر اثرات مخرب زلزله سال ۱۹۲۳ و بمباران نیروهای متفقین در پایان جنگ جهانی دوم می باشد.

امروزه این شهرعلاوه بر اینکه به عنوان خانه ای بزرگ برای سرمایه گذاری های بانک ها و شرکت های بیمه محسوب می شود، به عنوان یک مرکز اصلی برای صنایع الکترونیک، مخابرات، چاپ ونشر کشور ژاپن نیز مطرح می باشد.

یکی دیگر از مزایای توکیو، ارتباطات و حمل ونقل پیشرفته آن است که رسیدن به هر مقصدی در کمتر از یک ساعت را در این شهر امکان پذیر ساخته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات