شاید روزهای اول ورود رایانه های شخصی به ایران و زمان همه گیر شدن آن را به خاطر داشته باشید در حالی که امروز به نظر می رسد تمایل به داشتن یک رایانه PC کمرنگ شده و افراد ترجیح می دهند لپ تاپ و یا تبلت قابل حمل داشته باشند و این سوال وجود دارد که آیا این مکعب مستطیل های بزرگ هنوز هم جایی در بین افراد دارند؟ و اگر قرار است یک رایانه خانگی تهیه کنیم باید چه ویژگی داشته باشد؟

به گزارش افکارنیوز ، زمانی که اکثر افراد تمایل به داشتن یک کامپیوتر شخصی برای خود داشتند قیمت دستگاه های قابل حمل همچون لپ تاپ ها نسبت به کامپیوتر های خانگی بسیار بالا بود و علاوه بر این قدرتی که کامپیوترهای شخصی داشتند با قدرت لپ تاپ های آن دوران بسیار فرق داشت.

اگرچه امروزه لپ تاپ هایی در بازار پیدا می شوند که قدرت یک کامپیوتر خانگی قدرتمند را به کاربران ارائه می کنند اما هنوز قیمت چنین لپ تاپ های قدرتمندی در مقایسه با کامپیوترهای شخصی بسیار بالاست.

شاید لپ تاپ ها یا تبلت ها برای انجام کارهای روزمره و یا حتی انجام بازی های رایانه ای با قدرت متوسط گزینه ی خوبی به نظر برسند اما هنوز هم برای انجام کارهای استدیویی، مهندسی و انجام بازی های رایانه ای در آخرین سطح ممکن کامپیوترهای شخصی حرف اول را می زنند. البته در کنار این موضوع باید توجه داشت که لپ تاپ هایی در بازار وجود دارند که مانند کامپیوترهای شخصی قوی، از قدرت بالایی بهره می برند اما قیمت آن ها بالاست.

این سوال بعضا از سوی کاربران مطرح می شود که تهیه یک کامپیوتر شخصی بصورت خریدن تک تک اجزا و سرهم کردن آن ها صرفه بیشتری دارد یا خریدن یک کامپیوتر آماده می تواند در انجام فعالیت های سنگین ما را یاری دهد؟ در پاسخ میتوان گفت که اگر به فکر آزادی بیشتری در انتخاب اجزای کامپیوتر خود هستید طبیعتا گزینه اول برای شما مناسب تر خواهد بود.

علاوه بر این معمولا راه اول از لحاظ اقتصادی به صرفه تر نیز به شمار می رود. اگرچه راه دوم ممکن است در ایران چندان رایج نباشد اما کاربران در این روش از لحاظ پشتیبانی خدمات پس از فروش بسیار راحت خواهند بود البته اگر موارد ذکر شده در گارانتی شامل حال کاربران شود.

برای جمع کردن یک کامپیوتر خانگی میتوان به موارد زیر توجه کرد؛

پردازشگر

یکی از اصلی ترین بخش های یک کامپیوتر که درحقیقت مغز آن را تشکیل می دهد، پردازنده آن است که یکی از گران ترین اجزای آن به شمار می آید. در زمینه پردازنده دو شرکت اینتل و AMD بهترین عملکرد را از خود به نمایش گذاشته اند. اگرچه پردازنده های اینتل از لحاظ قدرت حرف اول را می زنند اما پردازنده های شرکت AMD از قیمت مناسبی برخوردارند.

پردازنده کامپیوترها با بسامد شناخته می شوند؛ هر اندازه بسامد یک پردازنده بالاتر باشد، سرعت تحلیل اطلاعات آن بیشتر خواهد بود. اما این تنها عامل تاثیر گذار در سرعت یک پردازشگر نیست بلکه تعداد هسته های یک پردازنده نیز در سرعت آن تاثیرگذار خواهند بود.

پردازندهٔ چند هسته ای یکی از اجزای رایانشی و محاسباتی است که دو یا چند پردازنده مستقل واقعی به نام «هسته» دارد که درحقیقت واحدهایی برای خواندن و اجرای دستورالعمل های برنامه هستند. البته باید این موضوع را به خاطر داشت که نرم افزارهایی که از آن ها استفاده می کنید، هم باید با تعداد هسته پردازنده شما سازگاری داشته باشند.

درنهایت این نرم افزارها هستند که باید قدرت سخت افزاری کامپیوتر شما را به نمایش بگذارند و عموم نرم افزارها در این زمینه چندان بهینه عمل نمی کنند؛ در واقع در بیشتر موارد پردازنده های با هشت هسته یا بیشتر کار خاصی از پیش نمی برند.

درکنار این موضوع باید به زمان عرضه یک پردازنده نیز توجه کرد چرا که پردازنده های جدیدتر از لحاظ تکنولوژی بهبود پیدا کردند و عملکرد بهتری از خود به نمایش می گذارند. در زمان خرید یک پردازنده باید به عامل دیگری به نام Cache توجه داشته باشید. داده ها در رایانه بصورت اطلاعات برنامه و یا آدرس های حافظه هستند.

این حافظه بین CPU و Ram قرار می گیرد. حافظه نهان با استفاده از الگوریتم های پیچیده خود، پیش بینی می کند که پردازنده در مراحل بعدی پردازش به چه اطلاعاتی نیاز خواهد داشت و نتیجه را درون خودش ذخیره می کند. زمانیکه پردازنده نیاز به داده ای پیدا می کند ابتدا Cache را چک کرده و در صورت وجود آن در کش اطلاعات مورد نظر را از داخلش می خواند، بدین ترتیب چون پردازنده بیتهای اطلاعاتی را از فضای داخل خود بدست می آورد، سریعتر عمل می کند.

حال به هر میزان این حافظه بیشتر باشد، عملکرد بهتری از خود به نمایش می گذارد. معمولا پردازنده های سطح پایین کشی معادل سه مگابایت دارند، درصورتی که به دنبال اجرای یک یا چند برنامه قدرتمند بصورت همزمان را دارید بهتر است حداقل میزان کش خود را شش مگابایت انتخاب کنید. در این زمینه باید با توجه به بودجه و فعالیتی که می خواهید انجام دهید پردازنده مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

مادربرد

درحقیقت برد اصلی وظیفه متصل کردن تمام اجزای یک کامپیوتر را برعهده دارد. باید توجه داشت که هر مادربرد با یکسری از درگاه های خاص سازگاری دارد. قبل از خرید یک مادربورد باید تعیین کنید که برند و مدل پردازنده شما به چه نحو است چراکه هر پردازنده به مادربوردهای مخصوص خود متصل شود. درحال حاضر سه شرکت ایسوس، گیگابایت و ام اس آی در زمینه مادربرد عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشته اند.

رم

RAM مخفف اصطلاح Random Access Memory یا حافظه با دستیابی تصادفی است. اصولاً اطلاعات و داده های مربوط به هر برنامه ای که می خواهد اجرا شود، روی RAM قرار می گیرد. دلیل انجام این عمل ایجاد تعادل بین سرعت CPU و دیسک سخت است.

از آنجایی که سرعت CPUها بسیار زیاد و سرعت دیسکهای سخت نسبت به آنها پایین است، RAM می تواند با قرارگیری بین این دو یک تعادل سرعت ایجاد کند. بنابراین مقدار رم در مواقعی که کاربر نیاز به اجرای چندین برنامه به طور همزمان را دارد و یا از برنامه های پر حجم استفاده می کند، تأثیر به سزایی در سرعت کامپیوتر خواهد داشت.

این قطعه الکترونیکی نیز روی مادربورد نصب می شود و در سرعت های ۱۳۳۳ مگاهرتز، ۱۶۰۰ مگاهرتز و ۲۴۰۰ مگاهرتز ساخته شده اند. تفاوت عملکرد بین سرعت های مختلف رم از۱۳۳۳ مگاهرتز با ۱۶۰۰ مگاهرتز ناچیز است و حتی در صورت افزایش آن به ۲۴۰۰ مگاهرتز تنها چیزی حدود چهار درصد بهبود می یابد که با توجه به قیمت بالای آن چندان منطقی به نظر نمی رسد.

باید در زمان خرید مادربورد به تعداد درگاه های رم نیز توجه داشته باشید تا بتوانید به میزان رم مورد نیاز خود دست پیدا کنید. علاوه بر این بخاطر داشته باشید که رم مورد نظرتان از نوع DDR۳ باشد.

کارت گرافیک

این قطعه برروی درگاهی به نام PCI روی مادربرد شما قرار خواهد گرفت و نقش حیاتی را ایفا می کند. در این زمینه دو شرکت Nvidia و AMD بهترین کارت گرافیک ها را روانه بازار کرده اند. البته علاوه بر یک کارت گرافیک اصلی باید یک کارت گرافیک داخلی نیز برای کامپیوتر شخصی خود انتخاب کنید.

نباید این موضوع را از قلم انداخت که کارت گرافیک سطح بالا خود یک کارت گرافیک داخلی دارد که وظیفه آن تحلیل گرافیکی کارهای عادی و روزمره سیستم عامل است. کارت های گرافیک میزان حافظه رم مختلفی دارند اما رم بالاتر در گرافیک به معنای عملکرد بهتر نیست و باید به مواردی دیگر نیز توجه داشت.

برای مثال ممکن است یک کارت گرافیک یک گیگابایتی عملکرد بهتری از یک کارت گرافیک دوگیگابایتی از خود به نمایش بگذارد. علاوه بر این نوع حافظه بسیار مهم است و در عمل، حافظه های GDDR۵ به مراتب بهتر از GDDR۳ عمل می کنند و نباید تنها ملاک برای انتخاب، حجم حافظه باشد.

حافظه

کاربران می توانند حافظه کامپیوتر شخصی خود را به دو صورت HDD و SSD تهیه کنند. HDDها وسیله ای است با یک یا چند صفحه انعطاف پذیر که سطح آن ها با موادی پوشش داده شده که بتوان داده ها را به طور مغناطیسی روی آن ها ضبط کرد.

هنگام خرید این نوع حافظه توجه داشته باشید که به درگاه SATA مجهز باشند. فرق HDDها با SSD در نوع خواندن اطلاعات است و درحقیقت SSDها از سرعت بالاتری برخوردارند و عملکرد آن ها مانند فلش مموری هاست. SSDها درحال حاضر قیمت بالایی دارند اما مقاومت آن ها نسبت به HDDها بالاتر است.

بهترین نحوه ترکیب حافظه بدین صورت است که یک حافظه SSD با حجم پایین تنها برای فایل های سیستم عامل انتخاب کرد و بقیه حافظه را از طریق HDD ها تامین کرد. معمولا هارد درایوهایی مانند Seagate و Western Digital بهترین انتخاب در HDDها هستند و در میان حافظه های SSD سامسونگ، توشیبا و کینگ استون عملکرد بهتری را در مقایسه با سایرین از خود به نمایش می گذارند.

منبع تغذیه

یکی از اصلی ترین قسمت ها در کامپیوترهای شخصی به شمار می آید که وظیفه آن تامین برق تک تک تجهیزان رایانه شماست. منبع تغذیه در دو نوع ماژولار و غیرماژولار در بازار وجود دارد. حسن منابع تغذیه ماژولار در آن است که کاربر به راحتی می تواند سیم های هر قسمت را به منبع تغذیه متصل و یا از آن جدا کند.

اما در یک منبه تغذیه غیر ماژولار تمام سیم ها به منبع تغذیه متصل هستند و این موضوع علاوه بر اینکه امکان اضافی آمدن سیم ها را افزایش می دهد خطر خرابی منبع تغذیه را افزایش می دهد. با توجه به تجهیزات که جمع آوری کردید باید میزان وات منبع تغذیه خود را محاسبه کنید.

درایو نوری

امروزه بیشتر استفاده از درایوهای نوری در رایت کردن سی دی ها و دی وی دی ها نمود پیدا می کند. البته اگر به نظرتان چندان استفاده ای از درایو نوری نمی کنید می توان از این قسمت چشم پوشی کرد. بهترین درایوهای موجود در بازار، درایوهای بلو- ری هستند که از تمام سی دی ها و دی وی دی ها پشتیبانی می کنند.

کیس

برای انتخاب کیس باید به اندازه مادر برد خود توجه کنید. علاوه بر این موضوع باید در نظر داشت که کیس مورد نظر از لحاظ گردش هوا در فضای داخل خود با مشکلی رو به رو نباشد.

سیستم تهویه

اگرچه بسیار از کیس ها خود مجهز به سیستم تهویه هوا هستند اما این سیستم ها ممکن است توانایی پاسخگویی به رایانه ای که شما جمع آوری کرده اید را نداشته باشند لذا بهتر است با توجه به رایانه ای که جمع آوری کرده اید تعداد تهویه ها مشخص کنید. به علاوه از دست نصب شدن تهویه ها روی کیس اطمینان حاصل کنید.

بهتر است قبل از خرید دستگاه هایی که برای یک رایانه مورد نیاز هستند بررسی آن ها را در سایت ها و مجلات تخصصی مطالعه کنید تا با مشکل چندانی رو به رو نشوید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات